Šiuo metu veikiančius 49 turėtų pakeisti 13 didesnių apylinkės teismų, sudarytų iš padalinių – teismo rūmų.

Teismai ir toliau veiks tose pačiose vietovėse ir patalpose, tačiau jų administravimas bus vykdomas iš keliolikos pagrindinių centrų.  Apygardų administracinius teismus siūloma sujungti į vieną – regionų apygardos teismų administracinį teismą su regioniniais padaliniais, veikiančiais apygardų teismų teritorijose.
 
Šiuo metu atskiruose teismuose darbo krūviai žymiai skiriasi. Teismuose, kuriuose krūvis yra didesnis, bylų nagrinėjimas užtrunka ilgiau, dėl didelio krūvio  nukenčia tiek proceso operatyvumas, tiek jo kokybė. Įgyvendinus reformą teisėjas turės veiklos įgaliojimus visoje teismo veiklos teritorijoje ir galės nagrinėti bet kurias sustambintam teismui priskirtinas bylas, tai leis mažesnį darbo krūvį turintiems teisėjams perduoti bylas, o esant poreikiui, suvienodinti teismo rūmų darbo krūvį – teisėjai galės vykti nagrinėti bylų į kitus teismo rūmus.
 
Siūlomi įstatymų pakeitimai  sudarys galimybę procesinius veiksmus atlikti kuo arčiau asmens gyvenamosios vietos. Bylos nagrinėjimą inicijuojančius dokumentus gyventojai galės pateikti bet kuriame atitinkamo apylinkės teismo rūmuose. Mažinant atstumą  tarp  teismo ir proceso dalyvių bei pastarųjų kaštus, bus lanksčiau reaguojama į teismą besikreipiančių gyventojų interesus parenkant bylų nagrinėjimo vietą, esant reikalui, teismo posėdžiai galės būti rengiami vietos savivaldos  institucijų suteiktose patalpose.
 
Teismų reformos metu vyksiantis teismų stambinimas sudarys galimybę efektyviau panaudoti žmogiškuosius išteklius ir teismams skiriamas valstybės biudžeto lėšas. Pavyzdžiui, vietoj nuo 2015 m. sausio 1 d. reikalingų įsteigti 54 apylinkių ir apygardų administracinių teismų  kanclerių reikėtų tik 13, taip pat mažės lėšų poreikis  teismų pirmininkų  bei pavaduotojų atlyginimams mokėti.
 
Teismų reformos koncepciją įgyvendinančių teisės aktų projektų paketas perduotas  Vyriausybei, kaip įstatymų leidybos iniciatyvos teisę turinčiam subjektui, prašant inicijuoti jų priėmimą. Teismų reformą siūloma įgyvendinti nuo 2015 m. sausio 1 d., pranešė Nacionalinė teismų administracija.