Jei anksčiau dar pasigirsdavo įvairių diskusijų, tai šiuo metu nuomonė vieninga: SGD terminalas ir dujotiekis nuo Klaipėdos iki Kuršėnų yra sėkmingai išvystyta alternatyvi dujų tiekimo infrastruktūra, kurios nauda akivaizdi – šiuo metu susiklosčius konkurencingoms SGD kainoms dujų rinkoje, Lietuvos vartotojai ir tiekimo įmonės daugiau nei 90 proc. dujų importuoja per SGD terminalą.

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius AB „Amber Grid“, įgyvendindamas Europos Sąjungos bendrojo intereso projektą „Dujotiekio Klaipėda–Kiemėnai pajėgumų padidinimas“ siekė, kad būtų sukurta galimybė maksimaliai panaudoti dujų importo per SGD terminalą pajėgumus.

Tai pavyko. Pastačius 110 km dujotiekį tarp Klaipėdos ir Kuršėnų, galima išnaudoti visą SGD potencialą: iš jo importuoti apie 11 mln. m3 dujų per parą, iš jų daugiau nei 6 mln. m3 transportuoti į Latviją. Dalį dujų, importuotų vasaros laikotarpiu, saugant Latvijos Inčiukalnio požeminėje dujų saugykloje, iš SGD rinkos importuotomis dujomis galima patenkinti net apie 90 proc. dabartinio Baltijos šalių metinio gamtinių dujų poreikio.

Naujas dujotiekis – svarbus žingsnis į bendrą Baltijos šalių dujų rinką, konkurencingas kainas ir užtikrintą valstybių energetinį saugumą

Realiai veikianti dujų tiekimo šaltinių alternatyva

Tai, kad gamtinių dujų kainos Baltijos šalių regione ir ateityje bus konkurencingesnės, neabejoja ir projektu besidžiaugiantys Estijos bei Latvijos atstovai. „Mes džiaugiamės, kad nepaisant strateginės projekto svarbos – užtikrinti dujų tiekimo saugumą Baltijos valstybėse, – ateityje dujotiekis gali pasitarnauti užtikrinant konkurencingas dujų kainas vartotojams“, - teigia „Eesti Energia“, didžiausios Baltijos šalyse Estijos energijos gamintojos komercijos skyriaus vadovas Veiko Räim.

Jam pritaria Latvijos Respublikos ekonomikos ministerijos specialistai, pabrėždami, kad tiek SGD terminalas, tiek dujotiekis Klaipėda-Kuršėnai yra konkurencingų dujų kainų garantas, nes Baltijos šalių vartotojams atvėrė prieigą prie pasaulinių dujų rinkų.

Naujas dujotiekis – svarbus žingsnis į bendrą Baltijos šalių dujų rinką, konkurencingas kainas ir užtikrintą valstybių energetinį saugumą

Svarbu, kad pasinaudoti SGD terminalu bei dujų perdavimo sistema gali bet kuris Baltijos šalių rinkos dalyvis - sąlygos, pagal kurias teikiamos prieigos paslaugos, yra standartizuotos ir viešai skelbiamos. Ir net jeigu rinkos dalyvis tiesiogiai neimportuoja, jis gali įsigyti dujas Lietuvoje veikiančioje gamtinių dujų biržoje GET Baltic, kurioje kainos įtakojamos ir per SGD terminalą importuojamų dujų, ar iš kitų dujas importuojančių dujų tiekėjų dvišalių sutarčių pagrindu.

„Šis dujotiekis buvo vienas trūkstamos infrastruktūros elementų, per kurį SGD terminalas visiškai integruotas į Baltijos šalių gamtinių dujų sistemą ir užtikrinama reali dujų tiekimo šaltinių alternatyva. Akivaizdu, kad šiais metais didžioji dalis gamtinių dujų Lietuvos poreikiams bus patiekta pasinaudojant šia infrastruktūra, o tai yra džiuginančios perspektyvos ir pirmieji mūsų žingsniai į bendrą Baltijos šalių dujų rinką ir jos plėtrą su naujais dalyviais, konkurencingomis kainomis ir užtikrintu valstybių energetiniu saugumu“, – sako Saulius Bilys, AB „Amber Grid“ generalinis direktorius.