Visa esmė apie 5:2 dietą: galite valgyti viską, ko tik norite… penkias dienas per savaitę. Kame gudrybė? Likusias dvi dienas reikia pasninkauti.

Protarpinio pasninkavimo dieta tapo nauju interneto hitu, kai neseniai atliktas tyrimas atskleidė, jog jos besilaikę žmonės, palyginti su tais, kurie skaičiavo kalorijas, džiaugėsi sumažėjusia širdies ligų rizika ir paspartėjusia medžiagų apykaita.

Tad kaip iš tiesų veikia 5:2 dieta? Viskas labai paprasta: dvi dienas per savaitę suvalgote apie 25 procentus to, ką normaliai suvartojate. Kitas penkias savaitės dienas valgote normaliai. Nereikia būti genijumi, kad suskaičiuotum, jog galiausiai taip gausite mažiau kalorijų, todėl ir kris svoris.

Turėkite omenyje: net vadinamosiomis „pasninko dienomis“ negalima nieko nevalgyti. Moterys turėtų per dieną gauti apie 500, o vyrai – apie 600 kalorijų. Iš esmės, galite valgyti bet ką, tačiau knyga „5:2 Diet Book“ rekomenduoja rinktis daržoves, taip pat šiek tiek liesos mėsos, žuvies ar kiaušinių. Ir sriubas! Nedaug kalorijų turinčios sriubos (o jos suteikia sotumo jausmą) – puikus pasirinkimas.

Ar tai saugu?

Sveikiems žmonėms visiškai saugu išbandyti 5:2 dietą, tikina mitybos specialistė Katherine Brooking. Tačiau tai griežtai draudžiama vaikams (nes jiems reikia degalų augantiems organizmams) ar besilaukiančioms moterims, kurioms taip pat reikia kalorijų.

Ir nors galima pasninko dienas išdėstyti viena po kitos, tačiau jokiu būdu jų negali būti daugiau kaip dvi iš eilės. Taip pat verta įsidėmėti, kad daugumai lengviau pasninko dienas išsidėlioti savaitės bėgyje, tačiau galima daryti taip, kaip jums patogiausia.

Ar 5:2 dieta tikrai padės numesti svorį?

Tai patvirtinta jau ne vienu tyrimu. Pavyzdžiui, vienas tyrimas, kurio rezultatai publikuoti žurnale „Cell Research“, atskleidė, kad protarpinis pasninkavimas gali padėti numesti svorį, pagreitinti medžiagų apykaitą ir veiksmingiau deginti riebalus (tik įspėjama, kad tyrimas buvo atliktas su pelėmis). Kitas tyrimas buvo publikuotas leidinyje „International Journal of Obesity“. Jo metu paaiškėjo, kad protarpinio pasninkavimo mitybos plano, tokio kaip 5:2 dieta, besilaikantys vyrai numetė daugiau svorio ir riebalų nei tie, kurie to nedarė.

„Tame nėra jokios magijos, – tikina K. Brooking. – Jeigu galite laikytis šio mitybos plano ir ilgainiui suvartoti mažiau kalorijų, kilogramai kris.“

Dauguma žmonių svorio numeta per 13 savaites

Ar tai tinkamas ilgalaikis svorio metimo planas, priklauso nuo jūsų asmeninių savybių. Pasak K. Brooking, daliai žmonių pora dienų pasninkavimo nėra nepakeliamas dalykas. Tačiau kitiems vos 500 kalorijų dvi dienas per savaitę kelia diskomfortą. Todėl jie bando kompensuoti praradimą „normaliomis“ dienomis ir per jas suvalgo daugiau nei įprastai. „Iš tiesų, viskas priklauso nuo žmogaus“, – neabejoja mitybos specialistė.

5:2 dieta geriausiai tinka žmonėms, kurie jau turi išsiugdę sveikus mitybos įpročius. Tačiau jeigu esate turėję persivalgymo problemų ar stipriai riboję mitybą, tokio mitybos režimo laikytis nerekomenduojama. Ir dar kartą, jeigu laukiatės kūdikio, ši dieta griežtai draudžiama. Tas pats galioja ir kenčiantiems nuo migrenos (maisto ribojimas gali sukelti galvos skausmus) arba jeigu reguliariai intensyviai sportuojate. Pastaruoju atveju gali trūkti kalorijų treniruotei, įspėja K. Brooking.

Ar 5:2 dieta turi kitokios naudos sveikatai?

Be jau minėto širdies ligų rizikos sumažėjimo, vienas su gyvūnais atliktas tyrimas, pristatytas leidinyje „Frontiers in Molecular Neuroscience“, parodė, kad protarpinis pasninkavimas apsaugojo peles nuo Alzheimerio ligos išsivystymo. Ir, žinoma, jeigu turite antsvorio ar esate nutukę, svorio sumažėjimas gali sumažinti širdies ligų ir kai kurių vėžio rūšių riziką.

Reziumė: 5:2 dietą galima išbandyti, jeigu turite nereikalingų kilogramų. Ir nors viskas skamba puikiai, vis tiek verta užsukti pas savo gydytoją ir įsitikinti, kad nėra jokių kontrindikacijų jai išbandyti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)