„Fitus“ sporto klubo trenerė, patyrusi kineziterapeutė Justina Berger teigia, kad vienas pagrindinių senėjimo veiksnių yra per mažas fizinis aktyvumas, todėl salėje turėtų būti žymiai daugiau brandaus amžiaus žmonių. J. Berger pateikia rekomendacijas, kaip sportuoti norint kuo ilgiau išlikti sveikiems ir jaunatviškiems.

– Kaip senėjimas veikia organizmo būklę?

– Su amžiumi mes silpstame. Nematomai, palaipsniui keičiasi mūsų organų ir funkcijų veikla. Maždaug nuo 30 metų maksimalus aerobinis dinaminis pajėgumas mažėja vidutiniškai 8 procentais per dešimtmetį. Mažėja maksimalus širdies produktyvumas, nyksta skeleto raumenų masė. Kaulų masė nuo 35 metų pradeda mažėti po 1 procentą per metus. Senėjimas neišvengiamai paliečia musų hormoninę sistemą. Šis procesas ypač skausmingas moterims ir susijęs su menopauze. Apie 40-us metus mes prarandame raumenų ir priaugame riebalų. Raumenų masė ir jėga mažėja 1-2 procentus kasmet.

– Kas skatina senėjimo procesus?

– Stresas iššaukia hormoninius sutrikimus, nesaikingas kaloringo maisto vartojimas padidina riebalų masę, o tai neigiamai veikia širdies-kraujagyslių ir kvėpavimo sistemas, sąnarius, centrinę nervų sistemą, medžiagų apykaitą. Pridėkime persirgtas ir paveldimas ligas, kenksmingus įpročius. Visa tai iššaukia įvairius susirgimus ir organizmo disfunkcijas. Vyksta „domino efektas“ – vieno organo pažeidimas veikia kitų organų funkcijas. Daugiau kaip 80 procentų vyresnių nei 65 m. žmonių turi bent vieną lėtinę ligą. Ir labai svarbu žinoti, kad vienas pagrindinių rizikos veiksnių yra fizinis pasyvumas.

– Nuo ko apskritai priklauso senėjimo sparta?

– Mokslininkai atlieka įvairiausius tyrimus. Sukurta daug senėjimo teorijų. Bet jų gausa rodo, kad nei viena teorija negali paaiškinti absoliučiai visų senėjimo proceso aspektų. Pastebėta, kad senėjimo greitis yra skirtingas. Vieni sensta trigubai greičiau, „pragyvena“ 3 metus per 12 mėnesių. O kiti vos vienerius metus „pragyvena“ per 16,5 mėnesių. Mokslininkai teigia, kad senėjimo greitis labiausiai priklauso ne nuo paveldimumo (genetikai atitenka tiktai 20 procentų įtakos), bet nuo išorinių faktorių ir mūsų gyvenimo būdo – fizinio aktyvumo, sveikos mitybos ir požiūrio į gyvenimą.

– Jeigu fizinis aktyvumas toks svarbus, kaip sportuoti brandaus amžiaus žmonėms?

– Nors kūnui senstant pakitimai vyksta visose organizmo sistemose, tačiau tinkamas fizinis krūvis bet kuriame amžiuje leidžia padidinti raumenų jėgą ir ištvermę, palaikyti ir treniruoti kitas fizines ypatybes – lankstumą, pusiausvyrą, judesių koordinaciją, greitumą. Visada būtina atsižvelgti į konkrečias sąlygas ir konsultuotis su gydytojais. Pagal bendro pobudžio fizinio aktyvumo rekomendacijas reikalinga bet kokia aerobinė veikla (ėjimas, važiavimas dviračiu, plaukimas), judesių koordinacijos ir pusiausvyros treniravimas triskart per savaitę bei stambiųjų raumenų stiprinimas ne rečiau nei dukart per savaitę. Taigi, geriausia kai vieną dieną sportuojama, o kitą dieną ilsimasi. Būtent poilsio dienomis kūnas atsistato ir vyksta svarbiausi pakitimai.

– Kokius pakitimus turite galvoje? Kokią naudą suteikia sportas?

– Moksliniais tyrimais įrodyta, kad lėtinės neinfekcinės ligos gali būti sėkmingai stabdomos bei gydomos sistemingu, kvalifikuotu ir tiksliai dozuojamu fizinių aktyvumu. Individualiai parinktas fizinis krūvis gerina savijautą, didina darbingumą, gerina miego kokybę, dailina kūno išvaizdą. Taip pat neginčijamai teigiamai veikia atmintį, suvokimą, nuotaiką, bendravimą, savarankiškumą. Auga pasitikėjimas savo jėgomis ir sugebėjimais, asmeninė savivertė, motyvacija. Žmonės iškelia sau naujus tikslus, deda pastangas jų siekdami, o tai pakelia savigarbą ir apskritai žymiai pailgina gyvenimo trukmę bei pagerina jo kokybę.

– Ar galima teigti, kad kuo daugiau judėjimo – tuo geriau?

– Tikrai ne. Pernelyg intensyvus fizinis krūvis pagreitina senėjimo procesus. Organizme susidaro daug laisvųjų radikalų, pagreiteja metaboliniai procesai, padidėja traumų ir kitų sutrikimų rizika. Būtinos ir kardiotreniruotės, ir jėgos pratimai, bet visa tai su saiku. Būna, kad dėl pablogėjusios sveikatos klientas negali įvykdyti visų rekomendacijų. Tada išlieka fiziškai aktyvus atsižvelgiant į sveikatos būklę ir realius asmeninius gebejimus. Taip ir turi būti.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją