Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Kęstučio Maslausko, dažniausios pacientės yra vaikus auginančius moterys, norinčios susigrąžinti iki nėštumo turėtas formas. Tokie norai šiandien lengvai išpildomi inovatyvių implantų pagalba, rašoma pranešime spaudai.

Dažniau renkasi implantus, o ne pakėlimą

Šiandien apie 90 proc. į K. Maslauską besikreipiančių moterų prašo padailinti krūtinę taip, kad ji atrodytų natūraliai, tačiau, kaip pastebi plastikos chirurgas, natūralumą kiekviena supranta skirtingai. „Iš tiesų viršutinė krūtinės dalis turėtų būti šiek tiek tuštesnė, o apačia pilnesnė, bet kai kurios pacientės pageidauja gerokai išraiškingesnių rezultatų, tikėdamosios, kad tai atrodys natūraliai“, – sako plastikos chirurgas.

Šiandien K. Maslauskas skaičiuoja penkioliktus savo karjeros metus, praleistus plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos pasaulyje. Per šį laikotarpį ne tik tobulėjo technologijos bei implantai, bet ir tendencingai kito moterų įnoriai.

Prisimindamas pirmuosius darbo metus, gydytojas pasakoja, kad 2005-aisiais populiariausias pageidaujamas krūtinės dydis būdavo B, beveik C, sukuriantis natūralesnį efektą. Vėliau paklausiausiu tapo pilnas C, beveik D dydis. Pasak K. Maslausko, implantai, kurių tūris virš 300 ml, buvo laikomi pakankamai dideliais ir dedami moterims, norėdavusioms, kad aiškiai matytųsi, jog prie jų krūtinės buvo prisilietęs grožio skalpelis. Vis dėlto, nors ši tendencija tęsėsi gana ilgai, praeities mados galiausiai grįžta ir rinkos viršūnėje vėl įsitvirtina natūraliai atrodanti krūtinė. Toks pacienčių pasirinkimas populiarėja ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai Europoje.

„Pas mus demonstruoti itin nuogą krūtinę nėra populiaru, o kai kuriose šalyse tai visiška norma. Pas mane į konsultacijas ateinančios pacientės dažnai sako, kad užsienyje sutinkamų moterų patobulintos krūtinės „šviečia“ iš tolo ir tai joms tiesiog negražu. Žinoma, kai kurios būtent to ir siekia, tačiau tokių yra mažiau.

Didžioji dalis mano pacienčių yra mamos, norinčios susigrąžinti tai, ką turėjo prieš gimdymą, nes po vaikučio žindymo krūtis suglemba, praranda standumą. Be to, jei krūtys natūraliai pasmukusios, atlikus tik pakėlimą per pusmetį jų viršutinė dalis patuštėja. To galima išvengti naudojant implantus, todėl dauguma pacienčių ir renkasi būtent šią procedūrą“, – pasakoja K. Maslauskas, per metus atliekantis apie 500 plastinių operacijų, iš kurių pusė – krūtų didinimas.

Pažangūs pokyčiai rinkoje

Plastikos chirurgas sako, kad Lietuvoje naudojami bene šešių užsienio gamintojų implantai, todėl yra pakankamai pasirinkimo: vieni pasižymi storesniu dangalu, kiti plonesniu, kai kurie implantai yra tvirčiau prikimbantys nei kiti ir t.t. Natūralus rezultatas geriausiai pasiekiamas naudojant lašo formos, tačiau, K. Maslausko teigimu, šie implantai dėl savo formos tam tikrais atvejais gali pasisukti, todėl jų populiarumas mažėja.

K. Maslausko įsitikinimu, šiuo metu geriausius įvairaus spektro implantus siūlo kompanija „Motiva“, savo produkcija išsiskirianti rinkoje.

Gydytojas taip pat priduria, kad po procedūros pacientėms skiriamas griežtas režimas. „Iš karto po operacijos kurį laiką rekomenduojama kuo daugiau gulėti ant nugaros, kad implantas nepajudėtų į šoną bei pirmus tris mėnesius vengti fizinio aktyvumo. Pati kapsulė aplink implantą pilnai susiformuoja per 8-9 mėnesius“, – sako gydytojas.

Sąlygas diktuoja kūnas

Kaip preliminariai krūtinė atrodytų po operacijos pacientėms parodoma naudojant specialias įvairių dydžių liemenėles, tarp plastikos chirurgų vadinamas „saizeriais”. Kaip sako K. Maslauskas, nors imituojamas vaizdas nėra visiškai tikslus, priemonė leidžia pajausti, koks būtų krūtų svoris, pilnumas ir dydis. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad implantų pasirinkimui įtaką daro ne tik pacienčių norai, bet ir kūno galimybės, prie kurių tenka prisitaikyti: „Standartinio dydžio, kuris visada būtų dedamas, nėra. Implantai parenkami atsižvelgiant į moters kūno apimtį po krūtimi, pačios krūties plotį, standumą, kiek yra riebalinio audinio ir kitas charakteristikas. Kiek krūtinė vizualiai padidės priklauso ir nuo ūgio bei apimties po krūtimis ir pačios krūties tūrio, todėl ant skirtingų moterų to paties dydžio implantai gali atrodyti taip pat labai skirtingai“.

Atsižvelgiant į pacientės kūną, parenkamas implantų ne tik dydis, bet ir tinkamiausia forma. Pasak plastikos chirurgo, apvalioms krūtims tinka bet kokie, tačiau jei krūtys yra žemos ir plačios arba siauros ir aukštos, tokie implantai nėra geriausias pasirinkimas ir rinktis vertėtų lašo formos, kurie yra labiau prisitaikantys. „Atlikdamas krūtų pakėlimo procedūrą, aš dedu tik apvalius implantus, nes po tokios operacijos krūtis smunka žemyn, viršus patuštėja ir pildosi apačia, tad apvalus implantas iškelia viršutinį polį“, – sako gydytojas.

K. Maslauskas pasakoja, kad pirmus du mėnesius po operacijos krūtinė būna patinusi, todėl atrodo didesnė nei iš tiesų bus. „Jei iškart po operacijos pacientei atrodo, kad jos krūtinė šiek tiek per didelė, neabejojame, kad galutinis rezultatas ją džiugins. Tačiau jei sako, kad dydis pats tas, tikėtina, kad praėjus maždaug pusmečiui galvos, kad galėtų būti truputi didesnė. Mano praktikoje yra buvę pora atvejų, kai po operacijos moterys nusivylė per didele krūtine, viena iš jų prašė implantus išimti. Su paciente sutarėme, kad sugrįžtų pas mane po pusės metų, kai krūtys bus sugijusios. Galiausiai ji padėkojo, kad implantų neišėmėme“, – prisimena plastikos chirurgas.

Nepakeliami skausmai – mitas

Ne visos moterys, svajojančios pasidailinti krūtinę, tam pasiryžta. Nors kai kurias riboja finansinės galimybės, dažną gąsdina mintys apie narkozę ar pooperacinį skausmą. K. Maslauskas teigia susiduriantis su įsitikinimais, kad po krūtų didinimo kamuoja itin stiprus skausmas, tačiau, pasak jo, tik vienetai pacienčių iš tiesų tuo skundžiasi. Pojūčius po operacijos dauguma apibūdina kaip fizinį diskomfortą pasportavus po ilgesnės pertraukos, t.y. jaučiamas veržimas ir perštėjimas. To nereikia bijoti, nes visiems šiems simptomas numalšinti skiriami medikamentai.

Gydytojas priduria, kad tai ne vienintelė klaidinga nuomonė. „Vis dar tikima, kad krūtis pasididinusios moterys negali žindyti. Tokio atvejo tikimybė yra 50 proc., kai atliekamas krūtų pakėlimas, nes operacijos metu atsikerta dalis nervų šaknų ir pieno latakėlių. Tokiais atvejais pacientės turėtų konsultuotis ne tik su plastikos chirurgais, bet ir ginekologais. Tačiau jei krūtinė tik didinama, tai neturi jokios įtakos kūdikio maitinimui, nes implantas dedamas arba visai po raumeniu, arba po liauka. Tai netrukdo veikti pieno latakams ir kitaip nesutrikdoma organizmo veikla.“

Viešojoje erdvėje taip pat dažnai galima išgirsti istorijų apie implantų plyšimus ir dėl to patiriamus didelius skausmus. Plastikos chirurgo teigimu, tai tėra dar vienas dažnai eskaluojamas mitas: „Net ir plyšimo atvejais, kurių pasitaiko labai retai, moterys dažniausiai to net nepastebi ir implantais džiaugiasi dar ilgus metus. Jei vis dėlto pajaučiami nemalonūs simptomai, rekomenduojama kreiptis į savo plastikos chirurgą – jeigu echoskopijos metu iš tiesų užfiksuojamas plyšimas, implantą reikia pakeisti. Be to, kartą per metus pacientes kviečiame ateiti profilaktinei apžiūrai, o kas 10-15 metų implantus apskritai rekomenduojama keisti.“

Kalbėdamas apie tai, kas skatina moteris ryžtis krūtų didinimo procedūrai, K. Maslauskas sutinka, kad pro akis nepralysta socialiniai tinklai. „Manau, kad didelei daliai visuomenės tai tikrai daro įtaką. Internete propaguojamas grožio ir jaunystės kultas šiandien yra labai gajus, tad nenuostabu, kad dauguma nori sekti „tobulo“ kūno pavyzdžiu. Būtent todėl konsultuodamas savo pacientes visada pabrėžiu, kad jei jos operacijos nori dėl kažkieno kito, pavyzdžiui, antros pusės, tai geriau to nedaryti. Tiesa, pastebiu net ir tai, kad kai kurios krūtų didinimui ryžtasi siekdamos pasirodyti ne prieš vyrus, bet kitas moteris. O juk svarbiausia atsikratyti diskomfortą keliančių kompleksų, mylėti save ir savo kūną“, – sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Kęstutis Maslauskas.