Šią savaitę superbobutės sukruto aiškintis, ar dešimtokams galima nagrinėti „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ specialiajame žaidime nuskambėjusią garsiąją „Trolley problem“ – tramvajaus problemą.

Dar jos nežinantiems – sudėtingą situaciją paaiškinsiu paprastai. Tramvajus ar traukinys lekia į išsišakojimą. Ant vienoje pusėje esančių bėgių, į kuriuos dabar nukreiptas tramvajus, guli penki žmonės. Kitoje pusėje – vienas. Jūsų rankose – ietis, galinti pakeisti tramvajaus kryptį. Ar rinksitės vieno žmogaus mirtį, kad išgelbėtumėte penkis, ar nesiimsite atsakomybės ir leisite įvykiams tekėti sava vaga?

Žmonės, natūralu, dažniausiai renkasi „teisingesnį“ mažesnio blogio variantą, bet tuomet kai kurie mąstytojai jiems prideda sunkinančių aplinkybių. Jei tas vienas žmogus, kuri esate pasiryžę paaukoti – Albertas Enšteinas? O jei – jūsų vaikas?

Šių pasunkinimų laidoje nebuvo, taip pat nebuvo ir penkių ant bėgių gulinčių žmonių, tik du. Tik tai – ne esminė detalė. Sudėtingasis klausimas eteryje vis tiek nuskambėjo, žemės drebėjimas po teisuolių kojomis įvyko.

Nepamenu, ar į dešimtos klasės mokyklinę programą jau įtrauktas Balio Sruogos „Dievų miškas“, bet esu beveik tikra, kad apie Holokausto baisumus ir sausio 13-osios tragediją vaikai jau būna skaitę. Jei atmintis neapgauna, net su necenzūruotomis nuotraukomis vadovėlyje. Grynai teorinė tramvajaus problema prie šių realiai vykusių baisybių, bent man, atrodo pakankamai švelni, o skatinti smegenis mąstyti dažnai naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Apie tai, kas yra mirtis, kad pasaulyje – daug neteisybės, kad ne visada pasirinkimai bus tik lengvi ir, kad blogi dalykai nutinka ne tik blogiems žmonėms anksčiau ar vėliau sužinome kiekvienas. Kada papasakoti vaikui vieną ar kitą tiesą dažniausiai – tėvų pasirinkimas.

Vis dėlto, pripažinkime, tėvai labai dažnai stipriai pavėluoja. Girdėjau daugybę istorijų apie pagaliau apie seksą prisiruošusius pakalbėti tėvus, kurių vaikams viską, ką reikia žinoti apie paukštukus ir bitutės jau buvo paaiškinęs internetas. Ar draugai. O gal net asmeninė patirtis.

Iš baimės sužeisti ar traumuoti vaiką suaugusieji neretai praleidžia esminius momentus, kai dar gali koreguoti jauno žmogaus pasaulėvaizdį, o tada geriausiais mokytojais tampa tie, kurių suaugusieji patys neparinktų.

Dalykai, kurių nemokame vaikams paaiškinti dažniausiai gąsdina tik mus pačius. Man teko pažinoti moterį, kurios dviejų metų vaikas per gyvenimą dar nė sykio nebuvo nukritęs. Jį tiesiog visada pagaudavo mama. Pavyzdys kraštutinis, bet pagalvokite, ar tikrai negalite prisiminti nė vieno žmogaus savo aplinkoje, kurių vaikams mokykloje gavus prastą pažymį kalta lieka tik mokytoja? Ar nepažįstate tokio, kuris pralaimėjęs jums kokį stalo žaidimą sukelia filmo vertą dramą? Gal ir pats esate žmogus, kuris pirmą kartą susidūręs su gyvenimo sunkumais tik žiopčiojo, nes net nežinojote, kad tokių būna?

Pasaulyje, kuris dabar telpa į mažiausią ekraną, vaikų neapsaugosime nuo jokios informacijos. Deja, bet jų gebėjimai guglinti dažnai būna geresni už pačių suaugusiųjų, o smalsumas dažnai nuveda tamsiausiais koridoriais. Deja, bet šiais laikais atsakomybė, krentanti tėvams – išskirtinai didelė. Negalėdami vaiko apsaugoti nuo mūsų akimis jam netinkamos informacijos, privalome prisiimti atsakomybę už tai, kaip vaikas tą informaciją priims.

Ši užduotis daug sudėtingesnė. Vaikams (ir suaugusiems, žinoma) reikia padėti užsiauginti tvirtas vertybes ir sąžiningai dirbti formuojant jo pažiūras, padedant suvokti pasaulį ir, kartais, jo neteisybę. Tvirtam žmogui nebus baisi jokia informacija, jo neišgąsdins teorinės etikos dilemos, pasaulio įvairovė jam kels nebent smalsumą, o ne grasinsis traumuoti.

Visa bėda, kad vertybės ir tvirtas pagrindas po kojomis nesukuriamas piktinantis socialiniuose tinkluose ar purkštaujant, kaip neteisingai kažkas leidžia sau kalbėti ar elgtis. Tai didelis, sunkus, daug laiko ir pastangų reikalaujantis darbas. Ar imsitės jo ir ant jūsų pečių krentančios atsakomybės, ar toliau beviltiškai klausinėsite „kaip tai paaiškinti vaikams?“ – tik jūsų pasirinkimas.

Daugiau Aistės tekstų skaitykite ČIA.