Nors Tarptautinė branduolinės energijos agentūra pranešė, kad radiacijos lygis nepakitęs, vis dar daug ko nežinoma, penktadienį CNN sakė branduolinių ginklų ekspertas Jeffrey Lewisas.

Po rusų kariuomenės atakos kilo gaisras Zaporožės atominėje elektrinėje. Wikipedia/Ralf1969

Kol kas radiacijos stebėjimo sąlygos, kurios buvo atnaujintos vos prieš kelias minutes, atrodo „normalios“.

Radiacijos lygį galima stebėti nuorodoje žemiau, tačiau dėl didelio lankytojų skaičiaus Zaporožės teritorijos radiacijos lygio stebėjimo svetainė gali neveikti.

Didžiausi pavojai yra du

Anot eksperto, atominės elektrinės teritorijoje yra radiacijos detektoriai, kurie užfiksuotų bet kokius radiacijos šuolius. „Reaktoriai yra dideli, sandarūs ir betoniniai statiniai. Jie neturėtų užsidegti. Tačiau nežinome, kas sukėlė gaisrą“, – teigė Jeffrey Lewisas.

Anot jo, didžiausia baimė, jei galimas gaisras pažeistų reaktoriaus apsauginę konstrukciją, tuomet gali kilti didelis pavojus. „Dar viena didelė baimė, jei apsauginę reaktoriaus zoną pažeistų, tarkime, sprogusi raketa“, – sakė Jeffrey Lewisas.

Zaporožės atominėje elektrinėje po rusų kariuomenės atakų kilo gaisras

Kaip praneša NEXTA, atominėje elektrinėje dabar eikia tik vienas iš šešių reaktorių.

Carnagie tarptautinio taikos fondo Branduolinės politikos programos atstovas Jamesas Actonas sakė, kad didžiulį nerimą kelia rizika, jog gaisras sutrikdytų reaktorių aušinimo sistemas. Jei reaktoriai nebūtų aušinami, juose esantis kuras galėtų perkaisti ir išsilydyti.

„Esu tikras, kad reaktorius buvo išjungtas, tačiau viduje esantis kuras vis dar radioaktyvus ir jį vis dar reikia aušinti. Reaktorių reikia vėsinti tol, kol jame yra kuro. Reaktorius turi būti nuolat vėsinamas“, – sakė jis.

Jei aušinimas nutrūktų, išsilydymas galėtų įvykti per kelias valandas ar dienas, priklausomai nuo to, koks radioaktyvus yra reaktorius.

Dėl šio įvykio JAV aktyvavo savo branduolinių incidentų reagavimo komandą ir pranešė, kad situacija Ukrainoje yra atidžiai stebima. „Atominės elektrinės apylinkėse radiacijos lygio pakilimo nepastebėta. Elektrinės reaktoriai yra apsaugoti tvirtomis struktūromis, o patys reaktoriai saugiai yra saugiai išjungiami“, – teigė JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm.

Radiacijos lygis normalus

Zaporožės atominės elektrinės aplinkos radiacijos matavimų duomenys rodo, kad realiuoju laiku (apie 04:26) rodė nuo 0,05 iki 0,12 µSv (mikrosivertų).

Matavimų duomenys iš Zaporožės AE apie 4:30 buvo normos ribose.

Kaip praneša naujienų agentūra „Reuters“, radiacija (jonizuojančioji spinduliuotė) matuojama siverto vienetu, kuris nusako žmogaus audinių sugertą spinduliuotės kiekį. Vienas sivertas yra 1 000 milisivertų ir 1 milijonas mikrosivertų.

Natūralioje aplinkoje žmonės nuolat patiria tam tikro lygio gamtinės spinduliuotės poveikį. Tai pat patiria nedidelį spinduliuotės kiekį ir skrisdami lėktuvu, atlikdami rentgeno tyrimus, o didesnį kiekį – atlikdami medicininius tyrimus, pavyzdžiui, kompiuterinę tomografiją. Pavyzdžiui, atliekant vieno organo kompiuterinės tomografijos tyrimą, spinduliuotės dozė yra apie 6900 mikrosivertų.

Kokia yra natūrali aplinkos radiacija (jonizuojančioji spinduliuotė)? Pavyzdžiui, eilinio sekmadienio popietę išmatuotas radiacijos lygis Tokijo centre buvo apie 0,16 mikrosivertų per valandą. Ekspertai šį lygį apibūdina kaip minimalų ir šiek tiek mažesnį už Pasaulinės branduolinės asociacijos nurodytą 0,17-0,39 mikrosivertų radiacijos fono vidurkį. Jis taip pat gerokai mažesnis už kosminę spinduliuotę, kuri skrydžio iš Tokijo į Niujorką metu siakia iki 7 mikrosivertų per valandą.

Amerikos branduolinės energetikos draugija ragina pajėgas „susilaikyti nuo karinių veiksmų šalia branduolinių objektų“.

Draugijos vadovai paragino visas ginkluotąsias pajėgas „susilaikyti nuo karinių veiksmų šalia branduolinių objektų“ ir garantuoti, kad branduolinių elektrinių darbuotojai turės galimybę dirbti savo darbą be trukdžių ir „baimės būti nužudytiems ar sužeistiems“.

„Raginame užtikrinti, kad kiekvienas branduolinis objektas būtų aprūpintas elektros energija už objekto ribų, kad elektrinės darbuotojai ir tiekimo grandinės galėtų nepertraukiamai vykti į objektus ir iš jų, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas transportas ir nevaržomas ryšys su reguliavimo institucijomis ir inspektoriais“, – sakoma organizacijos prezidentas Steveno Nesbito) ir generalinio direktoriaus Craigo Piercy pareiškime.

Jie paragino nutraukti „karo veiksmus, kad būtų užkirstas kelias tolesnėms žmonių aukoms ir būtų išvengta bet kokio pavojaus Ukrainos branduoliniams objektams“.

Zaporožės atominėje elektrinėje po rusų kariuomenės atakų kilo gaisras

Atominė jėgainė yra Enerhodare, pietryčių Ukrainoje, maždaug už 112 km nuo Zaporožės miesto.

Zaporožė yra maždaug už 200 km į vakarus nuo Donecko miesto.

Zaporožės atominėje elektrinėje po rusų kariuomenės atakų kilo gaisras
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)