Ekonomikos ir inovacijų ministerijai atsiųstame agentūros generalinio direktoriaus laiške teigiama, kad dėl tebesitęsiančios koronaviruso pandemijos užtruko asocijuotos narystės naujos sutarties rengimas. Tad jei Lietuva nepratęs minėto plano galiojimo iki rugsėjo pabaigos, nutrūks šalies bendradarbiavimas su Europos kosmoso agentūra.

Ar pritarti šiam siūlymui, Vyriausybė svarstys kitą savaitę.

Lietuvos bendradarbiavimas su Europos kosmoso agentūra vyksta nuo 2010-ųjų, pasirašius pirmąjį bendradarbiavimo susitarimą, 2015-aisiais įsigaliojo Lietuvos ir agentūros pasirašytas Europos bendradarbiaujančios valstybės susitarimas, baigiantis galioti šių metų rugsėjo 28-ąją.

Ministerija nurodo, kad per minėtus penkerius metus Lietuva dalyvavo penkiuose agentūros rengtuose konkursuose, 34 projektams iš viso skirta daugiau kaip 5,5 mln. eurų.

Pasak ministerijos, bendradarbiavimas su Europos kosmoso agentūra leidžia padidinti valstybės konkurencingumą, paskatinti inovacijas, „užtikrinti efektyvesnę viešojo sektoriaus veiklą bei visuomenės gerovę“, skatinti pažangių technologijų ir inovatyvios pramonės vystymą.

Už galimybę dalyvauti Europos kosmoso agentūros veikloje Lietuva kasmet sumoka apie 1,3 mln. eurų.