Dar visai neseniai moksline fantastika atrodęs dirbtinis intelektas šiandien jau įprastas, o rytoj specialistai žada autonominę įrenginių veiklą, vartotojų išvaizdos 3D modeliavimą, galimų rizikų analizę, nuotaikos jutiklius ir papildomos realybės technologijas.

Evoliucijos pradžią įamžino nuotraukos

Kol „Newzoo“ planetoje skaičiuoja išmaniųjų kiekį, kita rinkos bei naudotojų duomenų analitikė Statista.com prognozuoja: laikas, praleistas kasdien naudojant mobiliuosius įrenginius išaugs beveik dukart nuo daugiau nei 2,5 valandų 2014-aisiais iki planuojamų 4 valandų 2021-aisiais.

Tokie duomenys pateikia paprastą išvadą – 8 valandas skyrus miegui, likusio gyvenimo ketvirtis artimiausiu laiku prabėgs su telefonu. Todėl su mūsų įpročiais pasiruošę žengti įrenginių gamintojai nesnaudžia: išmanieji sparčiai vystomi, o rinkos dinamiką lemia technologijų progresas.

„Išmanieji tampa neatsiejami nuo kasdienybės. Jie – ir įrankiai, ir pagalbininkai, neretai pakeičiantys daugybę kitų įrenginių. Technologinis išmaniųjų progresas prasidėjo nuo foto kamerų technologijos. Šiuolaikiniai telefonai turi vis daugiau atskiros paskirties kamerų objektyvų: plataus kampo, didelės raiškos, telefoto objektyvus, suteikiančius pačią raiškiausią nuotraukų kokybę, užtikrinamą įvairiausiomis sąlygomis. Kamerų jutikliai, optikos elementai ir vaizdo apdorojimo algoritmai tobulinami kasmet, todėl fotografavimas išmaniuoju jau prilygsta profesionaliai foto įrangai“, – komentuoja „Huawei“ Baltijos šalių vyriausiasis techninis patarėjas Sergejus Kolesovas.

Sergejus Kolesovas
Foto: Organizacijos nuotr.

Eksperto teigimu, į šią įrenginių evoliucijos grandinę netruko žengti dirbtinis intelektas, dabar tapęs įprastu pagalbininku, automatiškai nustatančiu ir parenkančiu optimaliausius kamerų parametrus. S. Kolesovas pastebi – naudotojui nebereikia sukti galvos, kokį išlaikymą ar diafragmą rinktis, kaip fotografuoti tamsoje, jaudintis dėl galimo rankos sudrebėjimo. Dirbtinis intelektas asistuoja tiek medžiojant kadrus, tiek renkantis kitus išmaniojo nustatymus, o jo panaudojimo galimybės – beribės.

Buvo dirbtinis, tapo autonominis

Dirbtinis intelektas išmaniuosiuose naudotojams tapo vedliu, prisitaikiusiu prie besikeičiančių vartojimo įpročių ir papildomų funkcijų gausos, kuomet visų įrenginių savybių suvaldymas iškėlė nemažai iššūkių, o funkcionalumas buvo iki galo neišnaudojamas. S. Kolesovas sako – šis technologinis sprendimas ir pavaduoja, ir gelbsti atskleidžiant visą telefonų potencialą.

„Jis išlaiko dažnai naudojamų programėlių darbinį režimą, stebi ir paskirsto energijos resursus, atpažįsta įvairius objektus. Šios technologijos plėtojimo rezultatas kasmet vis ryškesnis, peržengiantis optimalių kameros nustatymų parinkimą bei atveriantis vis didesnes panaudojimo galimybes. Dirbtinis intelektas šiuo metu realiu laiku verčia tekstą iš vienos kalbos į kitą, saugo naudotojų sveikatą ir užtikrina saugumą, perspėdamas nelaikyti ekrano per arti akių arba jas pakelti nuo telefono į pereinamą gatvę, kai naudotojas užsižiūri į įrenginį. Jis taip pat moka atpažinti išmaniojo savininko veidą ir tik jam leidžia perskaityti gaunamų žinučių turinį, kurį paslepia nuo nepageidaujamų žvilgsnių“, – teigia ekspertas.

Technologijų specialistai vieningi: dirbtinis intelektas – pažangus ir perspektyvus, tačiau rinka alkana dar didesniam progresui. Todėl gamintojai pristato sulenkiamus telefonus, prognozuoja dar didesnę mobiliųjų komponentų – laikrodžių, ausinių, aktyvumo sekimo apyrankių – integraciją, kuomet bus gręžiamasi nuo intensyvaus ekrano naudojimo.

Ekspertai įsitikinę, kad artimiausiu metu mobilieji, atsiradę kaip įrenginiai perduoti tekstą ir balsą, vėliau integravę mobiliąsias programėles bei kameras, tobulės dar labiau. Manoma, kad išmanieji telefonai taps „viskas viename“ technologija, analizuojančia sveikatą, atliekančia visas komunikacijos funkcijas, įvertinančia galimas rizikas, nustatančia nuotaikas.

„Tokia dirbtinio intelekto valdoma platforma suvienys visas mūsų veiklas, mobilųjį įrenginį paversdama asmeniniu asistentu. Stebint technologijų tendencijas akivaizdu, kad telefonai sparčiai juda link autonomijos, gebėdami apjungti daugybės kitų įrenginių funkcijas. Jie jau gali pakeisti automobilio raktelius, piniginę, tapti išmaniuoju namų valdymo įrenginiu, asmeniniu sporto treneriu ar sveikatos priežiūros patarėju, o su šiuo progresu greta žengia ir „Huawei“. Šis technologijų gamintojas valdo plačius mokslo ir technologijų plėtros resursus, todėl pristato tiek rinkoje analogų neturinčias jau minėtas fotografavimo, tiek dar pažangesnes dirbtinio intelekto panaudojimo galimybes“, – pabrėžia S. Kolesovas.

Papildytos realybės technologija

Pašnekovas įsitikinęs – technologijų ateitis prisitaikys prie naudotojų norimo funkcionalumo ir telefonuose mažės „geležies“. Gamintojai jau dabar stengiasi atrasti balansą tarp produktų dizaino patrauklumo, naudotojų patirties gerinimo, sąsajos tobulinimo ir esminio patogumo poreikio.

„Nesvarbu, ar kalbėtume apie dar didesnį ekraną, ar 3D veido maketavimą, kai telefonai gebės numatyti galimus naudotojų išvaizdos pokyčius. Prie šios technologinės pažangos gamintojai turi prisitaikyti ir atsižvelgti, ko nori rinka. Pavyzdžiui, dabar ypač aktualus ir gausiai aptarinėjamas 5G ryšys, pasižymintis dar didesne greitaveika ir mažesniu vėlinimu, verčia dar labiau tobulinti išmaniuosius. Įrenginiai privalo būti atviri tokiam techniniam potencialui ir gebėti jį išlaisvinti“, – sako ekspertas.

S. Kolesovas papildo: 5G technologija lems, kad dalis išmaniajame atliekamų funkcijų persikels į debesiją. Joje vyksta dar spartesni informacijos apdorojimo procesai, kurių nesugeba suvaldyti net didžiausio galingumo procesorius turintys įrenginiai. Tai jau vadinama papildytos realybės technologija, keičiančia mūsų santykį su pasauliu. „5G išlaisvins rankas, privers žvelgti akimis ir ausimis bei patirti kasdienybę, kurioje nesame buvę“, – įsitikinęs S. Kolesovas.