„Delfi“ skaitytojai pirmieji gali išbandyti Lietuvoje sukurtą įrankį „CovidApp“, kurio idėja kilo „Hack The Crisis“ hakatono metu. Sprendimas įgyvendintas kartu su technologiniu partneriu „Baltic Amadeus“, kuriančiu unikalius IT sprendimus ir konsultuojančiu skaitmenizacijos klausimais. Žemėlapį pamatyti galite ir čia: www.covidapp.eu.

Pasižvalgykite po žemėlapį:

Iki šiol patvirtintų koronavirusu sergančių asmenų maršrutus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai nurodydavo tekstiniu formatu. Tačiau aptariamų atvejų skaičiui išaugus iki kelių šimtų, procesas tapo itin sudėtingas, rašoma pranešime spaudai.

„Norėjome pasiūlyti patogesnį būdą pamatyti, kur lankėsi koronavirusu infekuoti žmonės. Sistema apdoroja duomenis, kuriuos surenka NVSC, ir leidžia juos filtruoti. Tai padeda įsivertinti galimo užsikrėtimo riziką. Įrankyje duomenys atvaizduojami iš oficialių NVSC šaltinių ir yra atnaujinami kasdien. Tiesa, dėl išaugusių darbo apimčių, ne visų infekuotų asmenų judėjimo maršrutai iki šiol yra žinomi ir pateikiami viešai. Šis sprendimas gali palengvinti institucijų darbą juos surenkant bei pateikiant tikslesnius duomenis – tam tereikia iš infekuotų asmenų telefonų sukelti į žemėlapį jų judėjimo istoriją“, – sako „CovidApp“ idėjos bendrakūrėjis ir „Baltic Amadeus“ atstovas Mantas Mažūna.

Nors šiuo metu interaktyvus žemėlapis prieinamas tik Lietuvos gyventojams, tikimasi netrukus jį pritaikyti tarptautinei rinkai. Prie projekto įgyvendinimo jau prisijungė ir jį remia JAV elektroninės komercijos ir debesų kompiuterijos bendrovė „Amazon“.

Sprendimas sparčiai vystomas toliau. Artimiausiu metu visiems vartotojams bus pasiūlyta galimybė į sistemą įkelti savo buvimo vietos istoriją ir taip automatiškai pasitikrinti, ar maršrutai su viruso nešiotojais nebuvo sutapę. Infekuotiems asmenims sutikus pasidalyti savo judėjimo maršrutais „CovidApp“ įrankyje, būtų kur kas lengviau surinkti duomenis. M. Mažūna tikisi, kad šis interaktyvus žemėlapis padės suprasti viruso paplitimo mastą ir padidinti visuomenės sąmoningumą.

„Dėl galimo žemėlapio pritaikymo jau kalbamės su šalimis nuo Lenkijos ir Islandijos iki Bangladešo. Kuo daugiau pasaulio šis sprendimas apimtų, tuo tikslesnius duomenis gautume, o tai leistų numatyti viruso plitimą ir taip jį bent iš dalies valdyti“, – aiškina „Baltic Amadeus“ atstovas.

Manoma, kad ateityje žemėlapio prototipas bus panaudotas ir plačiau. Pavyzdžiui, stebint vartotojų srautus miškuose ar parkuose, kad čia būtų galima apsilankyti nenusižengiant karantino taisyklėms. Taip pat – kontroliuojant kitų virusų ar ligų plitimą.

Pirminė idėja sukurti „CovidApp“ komandai kilo kovo pabaigoje vykusio hakatono „Hack The Crisis“ metu.

„Pora savaičių, arba 1 tūkst. valandų, – tiek laiko užtrukome vystydami prototipą iki visiškai veikiančio produkto. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi visa daugiau kaip 20-ies žmonių komanda, kurios profesionalumo, proaktyvumo ir kūrybiškumo rezultatą šiandien ir matome“, – sako M. Mažūna.

Svarstoma idėja žemėlapio programinį kodą padaryti viešai prieinamą visiems ir taip sudaryti galimybę prie jo vystymo prisidėti kitų šalių profesionalams.