Nors mūsų kraštuose tokio tipo nusikaltimai yra išties reti, nemažoje pasaulio dalyje tai vyksta nuolat. Nusikaltėliai tyko žmonių prie bankomatų ir vos tik nieko neįtariantis žmogus įdeda kortelę, prasideda nešvarus darbas. Prie aukos kaklo atsiranda ginklas ir plėšikas pareikalauja išgryninti didelę sumą pinigų. Manote, kad jums taip niekada nenutiks? Gerai būti optimistu, bet taip nutinka, net, jei Lietuvoje jaučiamės labai saugūs.

Taigi, prieš daug daug metų vienas „Facebook“ puslapis paskelbė informaciją laužyta anglų kalba, jog tokiu atveju reikia suvesti PIN kodą atvirkščiai (supraskit, vietoje 1234 reikia įvesti 4321) ir aparatas iškvies policiją. Negana to, iš bankomato išlindę pinigai bus sulaikyti – draugiška roboto ranka suspaus banknotus taip, kad vagys negalės jų išplėšti.

Ir nėra to blogo, kas nesurastų kelių į lietuviškus „Facebook“ puslapius, kuriuose publikuojama versta informacija.

Socialiniame tinkle plintantis melagingas įrašas
Foto: Facebook

Taip, tai – senas įrašas. Tačiau jis ar panašios jo versijos kartas nuo karto vis iškyla į paviršių. Paskutiniai komentarai po šiuo įrašu ar jo pasidalinimais - vos poros dienų senumo. Vienas iš jų klausia: „įdomu, ar tai tiesa?“ Jei įdomu, tai atsakymas paprastas – netiesa.

Štai kaip šį mitą pakomentavo „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius. „Norime pabrėžti, jog tai yra klientus klaidinanti informacija. Atbuline seka surinkus savo mokėjimo kortelės PIN kodą joks signalas policijai negali būti nusiųstas, tai yra niekuo nepagrįstas mitas. Jei klientas bankomate surinks savo mokėjimo kortelės PIN kodą atbuline tvarka – bankomatas tai supras kaip neteisingai suvestą PIN kodą, paprašys pakartoti ir suvesti teisingą kodą. Kaip žinia, neteisingai suvedus PIN kodą 3 kartus, mokėjimo kortelė bus užblokuota ir klientas nebegalės ja naudotis“, – sako S. Abraškevičius.

Misija įvykdyta, tiesa? Nei jums, nei vagims? Kai gyvybei gresia pavojus, geriau tokių žaidimų nežaisti. Kai į kaklą įremtas peilis, reikia tikėtis, kad iš tikrųjų nepamiršite savo PIN.

Štai ką į mūsų klausimą atsakė „Luminor“ atstovė Giedrė Bielskytė: „Tikrai tai yra niekuo nepagrįstas mitas. Taip pat neturime duomenų, kad tokios galimybės apskritai būtų bankomatuose bet kurioje kitoje šalyje. Tris kartu neteisingai suvedus bankomate PIN kodą, bankomatas kortelę užblokuoja.“

Ir nereikėtų stebėtis – bankai negamina bankomatų. Jei neturi vienas, tikėtina, kad neturės ir kitas. Bet kodėl neįdiegiama tokia funkcija? Nes plėšikai ją žinotų. Tai būtų visiems žinoma informacija ir nusikaltėliai šią funkciją apeitų itin lengvai. Jie suprastų, kas įvyko ir, greičiausiai, keršytų už šios funkcijos naudojimą.

Jei jau pakliuvote į tokią situaciją, darykite viską, kad išsaugotumėte savo gyvybę ir sveikatą. Pinigai yra uždirbami kasdien, o gyvenimą turite vieną.