Dėl šio įstatymo telefonus turintys paaugliai Vermonto valstijoje jau greitai gali tapti... nusikaltėliais, jeigu vietos Senatas priims tokį įstatymą. Toks projektas buvo pateiktas prieš porą savaičių ir perduotas valstijos Teisėkūros komitetui tolesniam svarstymui.

„Atsižvelgiant į pavojingas ir gyvybei grėsmę keliančias mobiliųjų telefonų naudojimo tarp jaunų žmonių pasekmes, akivaizdu, kad jaunesni nei 21 metų amžiaus asmenys nėra pakankamai subrendę saugiai jais naudotis, lygiai taip pat, kaip ir Generalinė asamblėja yra konstatavusi, kad jaunesni nei 21 metų asmenys nėra pakankamai subrendę turėti šaunamąjį ginklą, rūkyti ar vartoti alkoholį“, – nurodoma teisės akte.

Jame taip pat įvardijama nemažai problemų, kurios pateisintų tokį draudimą. Tarp jų minimi autoįvykiai, į kuriuos patenka paaugliai, internetinės patyčios, savižudybės ir politinis ekstremizmas.

Internetas ir socialiniai tinklai, prie kurių jungiamasi pirmiausia naudojant išmaniuosius telefonus, yra naudojami radikalizuoti ir verbuoti teroristus, fašistus ir kitokius ekstremistus, – rašoma įstatymo projekte. – Išmaniaisiais telefonais dažnai naudojasi jaunesnio amžiaus masines žudynes planuojantys ekstremistai, analizuodami ankstesnes šaudynes.“

Tokį įstatymo projektą pateikė demokratas senatorius Johnas Rodgersas iš Šiaurės Vermonto Esekso-Orleano apygardos. Pirmą kartą jis buvo išrinktas 2013 metais. Anksčiau jis aštuonerius metus buvo valstijos Atstovų Rūmų narys. Jis taip pat yra treniravęs jaunuolių futbolo komandą.

Pelno nesiekiančios organizacijos „Voices for Vermont’s Children“ atstovė Michelle Fay sako, kad toks įstatymo projektas yra panašus į mėginimą sulaukti dėmesio ir jį nukreipti nuo kitų svarbių politinių problemų.

„Šiuo metu yra tiek daug itin svarbių klausimų, kurie turi įtakos Vermonto dirbančių šeimų gyvenimams – nuo minimalios algos didinimo iki įvairių sveikatos draudimo programų įgyvendinimo, – vietos laikraščiui „The Times Argus“ sakė ji. – Mes raginame įstatymų leidėjus sutelkti dėmesį į svarbius darbus, o ne užsiimti tuščiais reikalais.“

Keisčiausia, kad net pats J. Rogersas pripažino nesitikįs, kad jo projektas taps įstatymu. „Neturiu jokių iliuzijų, kad jį priims. Aš veikiausiai ir pats už tai nebalsuočiau“, – sakė jis.

Kiek laiko paaugliai turėtų naudotis elektronikos prietaisais?

Neseniai San Diego valstijos universiteto atliktas tyrimas parodė, kad laimingiausi yra tie paaugliai, kurie elektronikos įrenginiais naudojasi kiek mažiau nei dvi valandas per dieną. O augant prie ekranų praleidžiama laikui, proporcingai daugėja ir neigiamų patirčių.

Žvelgiant į istorines tendencijas tose pačiose amžiaus grupėse nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio, mokslininkai nustatė, kad kuo ilgiau elektronikos įrenginiais naudojasi amerikiečių paaugliai, tuo nelaimingesni jie jaučiasi.

Tyrimas parodė, kad po 2000 metų gimę tyrimo dalyviai buvo mažiau patenkinti savo gyvenimu, mažiau savimi pasitikėjo ir buvo nelaimingesni nei tie, kurie gimė dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

Vidutinis pasitenkinimas gyvenimas, pasitikėjimas savimi ir laimės suvokimas nuo 2012 metų gerokai smuko. Būtent tais metais išmanųjį telefoną turinčių amerikiečių dalis pirmą kartą viršijo 50 proc.

DELFI skaitytojai, kokia jūsų nuomonė apie tokį siūlymą? Kaip manote, ar Lietuvoje taip pat reikėtų riboti jaunimo preinamumą prie mobiliųjų įrenginių? Galbūt pastebite, kokią žalą daro ankstyvas mobiliųjų naudojimas namuose ar mokykoje? Kaip kitaip būtų galima kovoti su šia priklausomybe nuo telefono? Išsakykite savo nuomonę el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Mobilieji telefonai“.