Nukeliavo į lombardą

Vaikinas pasakoja, kad praėjusių metų gruodžio mėnesio pradžioje jis pametė savo „iPhone Xs“. „Negaliu pasakyti, ar telefoną pavogė ar aš jį pamečiau, nes vartojau alkoholio. Ketvirtadienio vakarą bare palikau striukę. Kitą dieną atėjęs į barą atsiimti striukę, jos kišenėje radau raktus ir kitus daiktus, bet neradau telefono“, – pasakoja Rytis.

Rytis pamena, kad ėmė telefono ieškoti per programėlę „Find my iPhone“ (liet. surask mano „iPhone“ – DELFI). Programėlė buvo užfiksavusi paskutinę dar įjungto telefono buvimo vietą – tai ir buvo baras, kuriame vilnietis paliko striukę. Tačiau bare telefono nerado. Telefono vieta yra rodoma tik tada, kai telefonas yra įjungtas. Ryčio telefoną radę asmenys penktadienį jį laikė išjungtą.

„Šeštadienį įsijungė aliarmas – mano telefonas buvo įjungtas Sodų gatvėje, prie Vilniaus autobusų stoties. Bet jis buvo įjungtas gal tik minutę. Buvau pasižymėjęs telefono buvimo vietą ir per „Google maps“ pasižiūrėjau, kad ten galimai yra lombardo kioskeliai. Niekur nesikreipiau dėl to, policijoje jau buvo užpildytas raportas, kad dingo telefonas“, – sako Rytis.

Foto: DELFI / Robertas Narmontas

Vaikinas buvo nurodęs ir draugės kontaktinius duomenis, į kurią turėtų kreiptis telefoną radę asmenys. Kadangi sukčiai nežinojo telefono „PIN“ kodo, įjungę telefoną jie galėjo matyti tik žinutę su nurodytais kontaktais.

„Sekmadienį draugė gavo žinutę: jūsų telefonas rastas, prisijunkite prie savo „iCloud“ ir parodysime, kur jis yra. Mes paspaudėme tą nuorodą, suvedėme mano „iCloud“ prisijungimo duomenis. Pasirodo, ten buvo netikras puslapis. Jau po minutės telefono nebebuvo mano įrenginių sąraše ir jo nebegalėjau ieškoti. Jį spėjo „nuhakinti“, – sako Rytis.

Tas pats scenarijus antrą kartą

Tačiau vaikino negandos taip nesibaigė – Naujųjų metų naktį jis pametė naują „iPhone 11 Pro“. „Su juo situacija buvo kiek kitokia: telefoną radę asmenys jį vis įjungdavo ir išjungdavo. Pirminė telefono vieta buvo Perkūnkiemis, po to Kalvarijų gatvė.

Kalvarijų g. 137 telefonas buvo įjungtas net du kartus. Tai kartą ten važiavau su policija. Ėjome per pastatą, buvo jau beveik darbo valandų pabaiga. Ten yra įsikūrusi įmonė „Vilpra“, yra daug kabinetų. Yra ir vairavimo mokyklų. Pastate yra daug skirtingų įmonių“, – paiešką pamena Rytis.

Anot jo, vienoje vairavimo mokyklos klasėje policija paprašė žmones ištraukti savo telefonus, Rytis bandė aktyvuoti telefono aliarmą, tačiau šis veikia tik tada, kai telefonas yra įjungtas. Tą kartą telefonas buvo išjungtas. Paieška buvo nesėkminga.

„Po to prasidėjo žinučių ataka: prisijunkite prie savo „iCloud“. Buvo kaip ir pirmą kartą. Taip pat ragino atsakyti į žinutę. Sukčiai apsimetė „Apple“ darbuotojais ir rašė, kad mano telefonas rastas ir pristatytas į policiją, jei norite sužinoti, į kurią nuovadą, tai atsakykite į žinutę“, – pasakoja Rytis.

Sukčiai bando pasisavinti telefoną
Foto: Skaitytojo nuotr.

Anot jo, atsakius į žinutę, sukčiai atsiunčia netikrą nuorodą, į kurią reikia įvesti savo „iCloud“ prisijungimo duomenis.

Sukčiai bando pasisavinti telefoną
Foto: Skaitytojo nuotr.

„Žmonės irgi norėjo mano telefoną „nuhakinti“. Bet jau turėjau patirties, tai neprisijungiau. Tas telefonas dar ir dabar yra mano įrenginių sąraše. Jis yra išjungtas. Policija sakė, kad telefonai atsiranda ir po pusmečio, ir po metų, jei nebus išvežti į Baltarusiją ar dar kitur“, – sako Rytis ir priduria, kad sukčiams net siūlė 100 eurų, jei šie grąžintų telefoną.

Sukčiai bando pasisavinti telefoną
Foto: Skaitytojo nuotr.

Vilnietis sako, kad nesitiki atgauti telefoną. Tačiau kitiems pataria rūpintis savo daiktais labiau nei jis. „Viskas priklauso nuo žmonių, kurie randa telefoną. Manau, kad daugelis žmonių radę naują telefoną, nežinos ką su juo daryti. Akivaizdu, kad abu kartus telefonus radę asmenys žinojo, ką su jais daryti arba kam juos parduoti. Galbūt jie pardavė telefonus į lombardą“, – sako Rytis.

Vyras patikino, kad susisiekė su „Apple“ atstovais ir šie patikino, kad tokių žinučių kompanija savo klientams tikrai nesiunčia. Tai patvirtino ir „Tele2“ atstovas spaudai Andrius Baranauskas. Jis savo ruožtu pridėjo, kad tikrai nerekomenduoja aklai sukčiams atiduoti savo asmeninius duomenis.

Sukčiai bando pasisavinti telefoną
Foto: Skaitytojo nuotr.

Daugiausiai vagysčių – Vilniuje

Lietuvos kriminalinės policijos biuro komunikacija DELFI informavo, kad per 2019 metus užfiksuotos 1144 mobiliojo ryšio telefonų vagystės. Atsakyme rašoma, kad pagal apskrities teritoriją daugiausia vagysčių nustatyta Vilniaus (43 proc.), Kauno (16 proc.) ir Klaipėdos (11,5 proc.) apskrityse.

„Analizuojant telefonų vagysčių vietas, nustatyta, kad didžioji dalis vagysčių įvykdyta lankomose ir atvirose vietose, gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose. Maždaug apie 30 procentų pavogtų telefonų pavyksta aptikti ir grąžinti savininkams“, – rašoma policijos atsakyme.

Policija ragina pranešti apie vagystę. „Taip pat, judant koja kojon su šiuolaikinėmis technologinėmis tendencijomis, rekomenduotina naudotis e. policija paslaugomis (https://www.epolicija.lt/) ir tokiu būdu pranešti apie galimai įvykdytą nusikaltimą. Nereikės niekur eiti, policijos pareigūnas pats susisieks su jumis“, – pataria policijos atstovai.

Sukčiai pavogtus telefonus nori parduoti. Kartais tokiais pirkėjais tampam visai nekalti asmenys. Jeigu gavote pranešimą, kad jūsų įrenginys yra įgytas neteisėtai ir bus blokuojamas, policija rekomenduoja susisiekti su jūsų mobiliojo ryšio operatoriumi, kuris patars, kaip tęsti sklandų naudojimąsi ryšio paslaugomis. „Jei įrenginį įsigijote iš ne oficialių telefonų gamintojų partnerių, o pavyzdžiui, per skelbimus ar iš nepažįstamo asmens ir, jei turite pirkimą įrodančius dokumentus, rekomenduojame įrenginį atnešti ir perduoti artimiausiam policijos komisariatui. Tik tuomet policija galės fiksuoti įvykį ir vykdyti tyrimą dėl žalos atlyginimo.
Todėl ypatingą dėmesį IMEI pasitikrinimui turi skirti gyventojai, kurie telefonus įsigijo iš nepažįstamų asmenų ir (ar) per skelbimų portalus. Patikrinti, ar telefonas yra nevogtas ar pamestas, galima suvedus jo IMEI kodą: http://www.arnevogtas.lt/ar-nevogtas“, – pataria policijos atstovai.

Jeigu Lietuvos policijos tyrimas atskleis, jūsų įsigytas telefonas yra vogtas, padarytą žalą turės atlyginti nusikalstamos veikos kaltininkas. Kokia ir kam buvo padaryta žala – bus sprendžiama tyrimo metu.

„Už nusikalstamą veiką „Vagystė" gresia bauda arba areštas, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki šešerių metų (LR BK 178 str.).
Taip pat rekomenduotume apsilankyti Lietuvos policijos interneto svetainės rubrikoje „Policija pataria“ tema „Ką turėtų žinoti mobiliojo telefono naudotojas“ https://policija.lrv.lt/lt/policija-pataria“, – pataria policijos atstovai.