Žmogus, kaip ir viskas šiame pasaulyje, yra pavaldus laikui, ir mes tikimės tam tikrų pokyčių. Jei 40 metų vyras ima plikti, niekas dėl to nenustemba. Maždaug 35–38 metų amžiaus sportininkai jau vadinami veteranais, nes jų fizinės galimybės po truputį senka. 40–50 metų amžiaus moterys patiria daug daugiau sunkumų bandydamos pastoti nei tos, kurios dar nėra sulaukusios 30-ies. Ir visa tai – normalūs organizmo pokyčiai, su kuriais kovoti bando tik mokslininkai.

Tačiau kartais žmogaus biologinis amžius nesutampa su fiziniu. Tai ypač dažnai pastebi gydytojai. Kai kurių vyresnių žmonių sąnariai yra sveiki, o kai kurių jaunų žmonių plaučiai sudėvėti tarsi senukų. Tai dažnai susiję su gyvenimo būdu – žmogų sendina rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, darbas užterštoje aplinkoje, nepakankamas fizinis aktyvumas ir dar daugybė pakeičiamų veiksnių. Deja, kai kurie nelaimingi žmonės sensta net patys to nežinodami.

DNR pokyčiai, vadinami somatinėmis mutacijomis, daro įtaką kamieninių kraujo ląstelių darbui. Šie pokyčiai yra siejami su kraujo vėžiu ir kitomis ligomis. Mokslininkai teigia, kad somatinės mutacijos gali paspartinti biologinį senėjimą – žmogus gali imti senti greičiau, nei nurodytų jo tikrasis amžius. Bet ar dažnai taip nutinka?

Mokslininkai išanalizavo 1000 žmonių, gimusių 1921–1936 metais. Jie pastebėjo, kad 6 % tyrimo dalyvių turi somatinių mutacijų. Tolesnis tyrimas parodė, kad žmonių, kurių DNR pakeitė somatinės mutacijos, biologinis amžius vidutiniškai yra 4 metais didesnis nei bendraamžių, kurie somatinių mutacijų neturi. Kitaip tariant, somatinės mutacijos prisideda prie neproporcingai greito biologinio senėjimo.

Somatinės mutacijos – tai neįgimti genetiniai pokyčiai, kurie plinta ląstelėms dalijantis. Kitaip tariant, tai yra DNR mutacijos, kurios nėra paveldimos iš tėvų. Somatines mutacijas dažniausiai sukelia aplinkos poveikis (per ilgas buvimas ultravioletiniuose spinduliuose, žalingi įpročiai). Mokslininkai somatines mutacijas paprastai sieja su vėžiu, tačiau neseniai pasirodė tyrimai, nurodantys ryšį tarp jų ir Alzheimerio ligos. Dabar mokslininkai nori išsiaiškinti, kaip somatinės mutacijos sukelia neproporcingą biologinį senėjimą.