Jei ketinate naudoti planšetinį kompiuterį naršymui internete, elektroninio pašto patikrinimui ir filmo žiūrėjimui – investuoti į brangesnį modelį, ko gero, neverta. Tai bazinės funkcijos, kurias turi kiekvienas planšetinis kompiuteris, o skirtumo tarp 50 Eur ir 500 Eur kainuojančių modelių žiūrėdami filmą galite ir nepastebėti. Labai svarbu prieš perkant atsakyti į klausimą, kokia bus prietaiso funkcija – ar juo naudositės vietoj nešiojamo ar stalinio kompiuterio, ar jis bus papildoma priemonė naudojama kartu su pastaraisiais.

Jeigu nusprendėte, kad norite galingesnio planšetinio kompiuterio ar perkate jį su ateities perspektyva, atsižvelkite bent į šias produkto dalis: ekrano dydis, baterijos galingumas, naudojamos programėlės ir mobiliojo ryšio palaikomumas.

Ekrano dydis

Du pagrindiniai ekranų dydžiai yra 7 ir 10 colių įstrižainės. Populiarėja ir 8 colių įstrižainė, tačiau dauguma modelių vis dar linksta prie 7 ar 10 colių. Planšetinio kompiuterio ekrano dydis – vienas svarbiausių aspektų renkantis, o netinkamas pasirinkimas gali nulemti, kad juo beveik nesinaudosite ir apskritai abejosite tokio kompiuterio nauda. Netinkamai pasirinkę ekraną galvosite, kad planšetiniai kompiuteriai yra nepatogūs ir nenaudingi, nors tai tiesiog reikš, kad pasirinktas ekrano dydis neatitinka jūsų poreikių.

7 colių įstrižainę turintys planšetiniai kompiuteriai yra lengvesni, todėl labiau tinka tiems, kurie ketina juos visada turėti su savimi. Mažas ekranas leidžia jiems tilpti kišenėse ar mažose rankinėse. Taip pat tokie modeliai yra patogesni laikyti rankose, todėl leidžia ilgiau juo naudotis patogiai. Galiausiai, mažesnis ekrano dydis reiškia ir daug mažesnę kainą – 7 colių įstrižainės planšetiniai kompiuteriai puikiai tinka norintiems geresnių techninių parametrų, bet turinčių ribotą biudžetą. Ribotą vidinę atmintį galite kompensuoti rinkdamiesi modelį, kuris leidžia kartu naudoti ir micro SD kortelę padidinančią talpą 32 GB ar daugiau.

Tokių modelių pavyzdžiai: Asus MeMo Pad 8, ASUS FonePad HD 7, Lenovo IdeaTab 2, Prestigio MultiPad Wize.

10 colių įstrižainės reikalingos tiems, kurie nori per planšetinį kompiuterį žiūrėti filmus, rengti dokumentus ir dažniau naudoja jį namie. Didesnis ekranas neabejotinai leis jausti didesnį malonumą žiūrint filmus, be to, didesnis ekranas yra patogesnis dėl didesnių mygtukų. Kartu didesni kompiuteriai dažnai turi daugiau 32 ar 64 GB vidinės atminties, o tai leidžia laikyti keletą filmų ir žaidimų vienu metu.

Populiarūs 10 colių įstrižainės planšetiniai kompiuteriai: Lenovo Yoga Tablet 2, Asus Transformer Pad, Sony Xperia Z2, Samsung Galaxy Note 4.

Baterijos talpa

Visi techniniai parametrai tampa beverčiai, jei planšetiniu kompiuteriu, neprijungęs jo prie elektros lizdo, vartotojas negali naudotis bent 6,5 valandos. Tiesa keliaujant ar neturint galimybės pakrauti kompiuterį, net šis laikas atrodo nepakankamas, o mintys apie pakrovimą gali tapti nereikalinga dienos problema. Dėl šios priežasties gamintojai šiandien lenktyniauja ne tik procesoriaus galingumu, bet ir efektyvesnėmis ir galingesnėmis baterijomis, o pastarasis komponentas tampa gal net svarbesniu faktoriumi nei kitos techninės prietaiso galimybės.

Baterijos talpa yra matuojama miliampervatvalandėmis. Kuo matmuo didesnis, tuo daugiau energijos telpa baterijoje. Visgi didesnis baterijos galingumas nebūtinai reiškia, kad planšetinis kompiuteris veiks ilgiau – tai tiesiogiai priklauso ir nuo to, kiek energijos reikalauja kiekvienas iš planšetėje panaudotų komponentų.

Geriausiu santykiu šioje kategorijoje pasižymi Lenovo Yoga Tablet 2 ir LG G Pad planšetiniai kompiuteriai.

Palaikomos programėlės

Ši skiltis aktualesnė tiems, kurie pirkdami planšetinį kompiuterį jau žino savo lūkesčius ir tikisi iš jo daugiau nei galimybės naršyti internete ar žiūrėti filmus. Kartu ši skiltis yra susijusi su trimis pagrindinėmis operacinėmis sistemomis: iOS, Android ir Windows 8.

Neabejotinas lyderis šioje srityje yra iOS ir iPad, kurio programėlių pasiūla jau viršijo milijoną, o nuolatinė App Store priežiūra leidžia būti tikram, kad visos jos yra patikrintos ir neužkrės jūsų kompiuterio nepageidaujama programine įranga.

Android operacinė sistema, kurią naudoja beveik visi planšetiniai kompiuteriai išskyrus Amazon, Surface ir IPad sparčiai vejasi konkurentus, tačiau jos programėlių sistema yra mažiau kontroliuojama, o didelė dalis programėlių vis dar nėra pritaikytos platesnės įstrižainės planšetiniams kompiuteriams.

Windows 8 ir ją naudojantys Microsoft Surface ir kiti planšetiniai kompiuteriai yra puikus variantas ketinantiems dirbti įprastus darbus su šiuo kompiuteriu. Juose veikia Microsoft Office paketo programos, tačiau reikia susitaikyti su tuo, kad planšetas niekada nebus toks patogus kaip įprastas nešiojamas kompiuteris, o ir norėdami išbandyti iOS ar Android sistemose populiarią programėlę nebūtinai ją rasite Windows 8 programėlių parduotuvėje.

Mobilus ryšys

Planšetinis kompiuteris iš esmės yra neatsiejamas nuo interneto. Žinoma, ir neturint priėjimo prie interneto, jį galite naudoti kai kuriems žaidimams, nuotraukų ar filmų peržiūrai, tačiau galite naudotis tik ta informacija, kuri jau yra vidiniame diske. O norint atskleisti visą planšetų funkcionalumą, internetas yra tiesiog būtinas. Ir aišku, kalbame ne apie kabelinį internetą
- šiuo atveju prasmę turi tik bevielis interneto ryšys.

Rinkoje egzistuoja du variantai: tik WiFi ir WiFi bei mobilųjį ryšį (3G ir 4G) palaikantys planšetiniai kompiuteriai.

Tik WiFi ryšį turintys planšetai būna dažnai bent 30 EUR pigesni, bet neturi galimybės jungtis prie interneto vietose, kur nėra bevielio ryšio. Nors WiFi vis dažniau tampa prieinamas ir viešosiose erdvėse, teks susitaikyti, kad pasirinkus šį variantą atokesnėse vietose planšetinis kompiuteris taps beveik bevertis. Visomis jo funkcijos naudotis galėsite nebent sukurdami bevielio interneto prieigą iš mobiliojo telefono.

Antrasis variantas – su WiFi ir mobiliuoju ryšiu labiau tinka dažnai keliaujantiems ir nuolat internetu planšetiniame kompiuteryje norintiems naudotis vartotojams. Norėdami jungtis prie interneto mobiliuoju ryšiu turėsite mokėti už duomenis, tačiau nebūsite apribotas savo buvimo vieta.

Taigi prieš perkant planšetinį kompiuterį svarbu apsispręsti, kaip ketinate jį naudoti. Jei dažniausiai naudojate jį namie, ar erdvėje, kur yra bevielis ryšys, puikiai tiks WiFi versija. Jeigu ketinate jį turėti visur – rinkitės variantą su mobiliuoju ryšiu.