Nepaisant tokios sėkmės, ši rinka dar nėra tokia populiari kaip, tarkim, telefonų ir kelią joje pionieriai skinasi sunkiai. Akivaizdu, kad tas kelias pakankami slidus – visai neseniai stiprų smūgį dėvimų įrenginių ateičiai sudavė „Google“ kompanijos pranešimas, kad išmanieji akiniai „Google Glass“ visgi nebebus gaminami ir šis projektas stabdomas.

Štai taip atrodo susidomėjimo kreivė išmaniaisiais laikrodžiais. Punktyrinė liniją - „Google“ prognozė ateičiai. (Google iliustr.)

O šį kartą mydroid.lt bando naują LG gaminį – išmanųjį laikrodį „G Watch R“. Taip, išmanieji laikrodžiai tobulinami jau kelis metus, jie tampa vis gudresni, greitesni, kokybiškesni ir, galų gale, juk juos tuoj pradės nešioti kiekvienas… ar visgi ne? Pasidalinsiu pastebėjimais apie savaitę išmanaus gyvenimo su „G Watch R“.

Manau šiuo metu laikrodžius tikriausiai nešioja mažiau žmonių, nei, tarkim, prieš dešimt-penkiolika metų, nes jei seniau žvilgsnis į rankinį laikrodį buvo vienintelis būdas sužinoti tikslų laiką, tai dabar, kai kiekvienas turime po mobiliųjų telefoną, laikrodis dažniausiai yra tik madingas aksesuaras, toks kaip apyrankė, auskarai, ar akiniai nuo saulės. Bet jei jau segime laikrodį, kodėl gi nepadarius jo išmaniu?

"LG G Watch R" išmanusis laikrodis
Foto: MyDroid.lt

Šiais laikais, kai net dulkių siurblius programinės įrangos atnaujinimui reikia per USB lizdą sujungti su kompiuteriu, o funkcionuojančią namų automatiką galima pasidaryti už kelis šimtus litų, jau nebeturėtų stebinti, kad į laikrodį sugebama sukišti „Qualcomm“ platformą „Snapdragon 400“, dirbančią 1,2 Ghz dažniu, bet tai vis dar stebina. Iki šiol netgi telefonai, turintys tokį patį procesoriaus tipą, yra vis dar perkami ir ganėtinai populiarūs, todėl laikrodyje, kur itin sudėtingi procesai nevyksta ar 3D grafika yra minimalistinė, tokių techninių galimybių – per akis. Taip pat ant rankos segėtumėte apie 4GB sparčios eMMC atminties ir 512 MB darbinės RAM atminties – maždaug tiek, kiek turėjo biudžetinis 2013 m. telefonas.

"LG G Watch R" išmanusis laikrodis
Foto: MyDroid.lt

Ir iš tiesų – šiuo metu išmanieji laikrodžiai yra panašūs į planšetes ar „Android“ telefonus 2013 m. pradžioje. Akivaizdu, kad tobulėti yra kur. Naudoti jau galima, nes nieko geriau dar nėra. Panašu, kad artimiausiu metu jie numes bent pusę svorio ir tikriausiai paspartės keturgubai, o ekranai irgi taps kelis kartus ryškesni, bet šiuo metu tai dar nėra vadinamoji cutting edge technologija, o ir stambūs viduriai grožio neprideda, tad produktų dizaineriams tenka suktis kaip išmano.

Beje, „LG G Watch R“ yra labai fotogeniškas. Yra juk pasaulyje žmonių kuriems fotografuojantis stengtis gražiai atrodyti nereikia, jų net ir paso nuotrauka tinkama žurnalo viršeliui. Taip ir šis laikrodis – fotografuojant bet kuriuo rakursu jis blizgina ekranu, vizgina odine apyranke ir viliojančiai mirksi LED švieselėmis. Tiek 3D vizualizacijose LG puslapyje, tiek ir reklaminiuose plakatuose jis atrodo tikrai gerai.

"LG G Watch R" išmanusis laikrodis
Foto: MyDroid.lt

Deja, realybėje yra kiek kitaip – dėl to kaltas jo masyvumas, pigiai atrodantis valandų perskyrimais sužymėtas viršutinis rėmelis ir, galų gale, patys laikrodžio vaizduojami ciferblatai (ciferblato išvaizdą galima pasikeisti per kelias sekundes, jų visa krūva sudėta standartinėje versijoje, tačiau iš „Google Play“ galite atsisiųsti ir daugiau), prie kurių dar gerokai reikėtų padirbėti, palieka pigoko laikrodžio įspūdį. Vienareikšmiškai – tai išimtinai vyriškas masyvaus korpuso ir pakankamai gremėzdiškos formos laikrodis. Galite apsilaižyti žiūrėdami į 3D vizualizacijas, tačiau tikrovėje iki tokio atvaizdavimo dar, manau, reikia bent metų įtempto inžinierių darbo.

Kuo dar šis laikrodis išskirtinis? Gal ir nustebsite, bet tai yra viso labo tik antras laikrodis po konkurentų „Motorola Moto 360“ kuris turi apvalų LED ekraną. Pastebėjote ar ne – iki šiol visi ekranai būdavo stačiakampiai. Tokio ekrano privalumai – stilius ir laikrodžio panašumas į įprastą laikrodį. Trūkumai – pati „Android “ sistema, ko gero, dar nelabai suvokia, kad ji įvilkta į apvalų rėmelį ir retkarčiais apkandžioja teksto kraštus.

Todėl lieka džiaugtis tuo, kad pats ekranas tikrai šviesus ir gerai matomas esant bet kokiam apšvietimui, net ir lauke tiesiai prieš saulę, kas yra reta tokio tipo ekrano savybė.

Viena didžiausių bėdų naudojant išmaniuosius „Android“ aksesuarus, yra tai, kad... esame lietuviai. Ir todėl, kai „Google Now“ balsu liepi skambinti Andriui, turi tai ištarti kaip call endrijievs. Edgarui man prisiskambinti apskritai nepavyko, nes nors „Google Now“ supranta žodį „Edgar“, bet prideda savo pabaigą pvz., Edgar Art arba tai supranta kaip agrare, ir taip toliau, ir panašiai. Norint išnaudoti visas tokio laikrodžio galimybes, tektų visus savo kontaktus telefone pervadinti angliškais, geriausiai trumpais, vardais. Nepatogu. O norint išspausti 100 procentų naudos, dar ir visi jūsų adresatai turi gerai suprasti angliškai, kad suprastų jūsų balsu padiktuotą žinutę.

Kitas itin ryškus trūkumas, iš esmės reiškiantis, kad tokiam laikrodžiui dar per anksti – itin silpna tokiai kombinacijai 410 mAh baterija (arba itin rajus procesorius). Maždaug kas pusantros dienos laikrodį tenka nusisegti, padėti jį į specialų magnetinį krovikli ir palikti krautis maždaug valandai – kitai. Nepatogu. Ypač kažkur keliaujant – neturėdami galimybės ramiai pasikrauti laikrodį, liekate tik su brangia apyranke ant rankos. Mano manymu tai yra problema nr. 1, kurią gamintojai turi išspręsti.

"LG G Watch R" išmanusis laikrodis
Foto: MyDroid.lt

Verta paminėti, kad laikrodis turi IP67 dulkių ir vandens atsparumo žymėjimą, (tačiau ne įprastą laikrodžiams 3ATM, 5ATM) kuris reiškia, kad teoriškai metro gylyje toks laikrodis gali išbūti pusvalandį ir drėgmė jam nepakenks. O jei kalbėtume apie realų kasdieninį naudojimą – tai iš esmės laikrodis, kuris nebijo atsitiktinės drėgmės lašų – tarkim, lietaus, su juo būtų galima maudytis duše, tačiau nepamirškite, kad čia yra lietimui jautrus ekranas, kuris reaguos į vandens lašus. Apie maudymąsi kalbos būti negali. Kitas pastebėjimas – kadangi laikrodžio įkrovimo kontaktai yra vidinėje apyrankės pusėje ir atviri, rekomenduojama kartkartėmis juos valyti siekiant išvengti korozijos – nuvalyti prieš paliekant krautis ir pan., taip pat vengti medžiagų, kurios galėtų paskatinti koroziją.

Pagrindinės laikrodžio funkcijos yra dvi. Pirmoji – tai šiuo metu madingos „sveikuolių“ gyvensenos palaikymas (prisiminkime naujus „Samsung“ gaminius, prigrūstus įvairiausių fit, sport ir fitness funkcijų) – jūsų žingsnių skaičiavimas ir pulso matavimas, kuriam atlikti laikrodis turi vidinėje pusėje esantį jutiklį. Žingsnių tikslumui dar toli iki „Polar“ ar „Garmin“ gaminamų profesionalių matuoklių, bet kita vertus, jūs juk nesisegate ant kojų jutiklių, kurie įvertintų jūsų žingsnius? Todėl itin didelio tikslumo reikalauti nevertėtų. Sporto funkcijas ir žingsnių statistiką stebi Fit tipo programos, kurias galite sukonfigūruoti pagal savo pageidavimus.

Antroji ir, mano manymu, naudingesnė šio išmaniojo laikrodžio funkcija – telefono pranešimų perdavimas tiesiai į „G Watch R“ ekraną. Visi pranešimai (notifications) pasieks jus ir laikrodyje! Įskaitant paštą, programų pranešimus (pvz., „eBay“) bei SMS žinutes, kurias galite ne tik perskaityti, bet dar ir atsakyti, tekstą padiktuodami balsu. Tik, deja, kaip jau minėjau, angliškai. Jeigu jums skambina, laikrodis taip pat apie tai jums praneša, rodydamas vardą ir vibruodamas. Skambutį galite atmesti paprastai, tiesiog pirštu paslinkdami į kairę, pasirinkti vieną iš šabloninių žinučių ir priimti, jį perleisdami telefonui, o laikrodį tiesiog nuramindami. Tai – tikrai naudinga ir patogi funkcija, kuria mielai naudočiausi kiekvieną dieną. Beje, reikia paminėti, kad jūsų telefonas turi būti ne žemesnės nei „Android 4.3“ versijos, nes senesnėse „Android Wear“ programa paprasčiausiai neveikia.

Ar verta įsigyti tokį laikrodį? Jei esate naujausių technologijų gerbėjas ir trokštate turėti kuo daugiau elektronikos arčiau kūno ir išbandyt ateities dėvimųjų įrenginių prototipą, bei turite apie 350 €, su kuriais nesunkiai išsiskirsite – kodėl gi ne. Akivaizdu, kad tai dar nėra tas įrenginys kuris taps tokiu populiariu, kad net Lietuvoje žmonės turės po du ir bus sunku įsivaizduoti dieną be jo.

„Android“ laikrodžiai vis dar savo vaikystėje, nors paauglystė jau bus netrukus. Tikiu, kad technologijų pažanga, konkurencija ir naujos medžiagos padarys savo ir po metų-kitų mes jau galėsime rinktis labiau prieinamą tobulesnį gaminį, tačiau kol kas „LG G Watch R“ savo gaminių grupėje – „Samsung Gear S“, „Motorola Moto 360“ ar „Pebble“ – yra tikrai ne blogesnis už konkurentus ir teisę į sėkmę turi. Galutinis Mydroid.lt verdiktas – 7/10.