Šią partnerystę sveikina NASA, kuri ją laiko svarbiu žingsniu siekiant komercializuoti kosmoso dalį, žinomą kaip „žemoji Žemės orbita“. Tai leistų JAV kosmoso agentūrai susitelkti į platesnio užmojo projektus gilesniame kosmose.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ nešamas erdvėlaivis pakilo 11 val. 17 min. vietos (18 val. 17 min. Lietuvos) laiku iš Floridoje veikiančio Kennedy kosmoso centro.

Misijai „Axiom-1“ vadovauja buvęs NASA astronautas Michaelas Lopezas-Alegria, turintis JAV ir Ispanijos pilietybes.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

Kartu su juo skrenda trys įgulos nariai, patys apmokėję kelionę: amerikiečių investuotojas į nekilnojamąjį turtą Larry Connoras, kanadietis verslininkas Markas Pathy ir buvęs naikintuvo pilotas ir verslininkas iš Izraelio Eytanas Stibbe.

Remiantis daugeliu pranešimų, bilietų kaina, į kurią įskaičiuota aštuonių dienų viešnagė TKS, siekia 55 mln. dolerių (50,6 mln. eurų).

Tačiau priešingai nei neseniai dėmesį prikaustę bendrovių „Blue Origin“ ir „Virgin Galactic“ suborbitiniai skrydžiai, „Axiom Space“ misija neturėtų būti laikoma turizmu, pabrėžia startuolis.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

400 km aukštyje virš jūros lygio skriejančioje stotyje keturi įgulos nariai prisidės prie mokslinių projektų, įskaitant tyrimą dėl senėjimo kosmose, eksperimentus su kamieninėmis ląstelėmis ir save surenkančio erdvėlaivio technologijų demonstravimą.

„Skirtumas yra tas, kad mūsų vaikinai nekeliauja, kad skrajotų ten aštuonias dienas, darytų nuotraukas ir žiūrėtų pro kupolą“, – prieš startą bendraudamas su žurnalistais sakė „Axiom Space“ operacijų direktorius Derekas Hassmannas.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

„Turiu omenyje, kad turime labai intensyvų ir į tyrimus orientuotą grafiką“, – pridūrė jis.

Be to, įgulos narys E. Stibbe planuoja atiduoti duoklę savo draugui Ilanui Ramonui – pirmajam Izraelio astronautui, žuvusiam 2003 metais per „Space Shuttle Columbia“ katastrofą, kuomet erdvėlaivis subyrėjo grįždamas į atmosferą.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

E. Stibbe į TKS atgabens išlikusius I. Ramono kosminio dienoraščio puslapius ir jo vaikų atminimo ženklus.

„Axiom Space“ komanda gyvens ir dirbs kartu su nuolatine stoties įgula: šiuo metu JAV segmente dirba trys amerikiečiai ir vokietis, o Rusijos dalyje – trys rusai.

Startuolis planuoja bendradarbiaudamas su „SpaceX“ surengti iš viso keturias misijas, o NASA jau iš esmės patvirtino antrąją, „Ax-2“.

Axiom Space pakilo skrydžiui į TKS.

„Axiom Space“ šias keliones laiko pirmaisiais žingsniais siekiant daug didesnio tikslo – pasistatyti privačią kosminę stotį. Pirmasis jos modulis turėtų būti paleistas 2024 metų rugsėjį, pranešė kompanijos prezidentas ir vykdomasis direktorius Michaelas Suffredini.

Planuojama, kad iš pradžių nauja stotis bus prijungta prie TKS, o galiausiai, kai pastaroji nebebus eksploatuojama ir bus pašalinta iš orbitos, pradės skraidyti savarankiškai. Tai turėtų įvykti po 2030 metų.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją