Pekinas kosmoso tyrinėjimui – ambicingiems projektams Žemės orbitoje bei nepilotuojamų aparatų nutupdymui Mėnulyje ir Marse – skyrė milijardus eurų, siekdamas pasivyti šios srities pionieres Rusiją ir JAV.

Tačiau Vašingtonas ir daugelis ekspertų neseniai griežtai kritikavo Pekiną dėl potencialų pavojų sukėlusio kosminio etiketo pažeidimo, Kinijai leidus didžiuliam raketos segmentui anksčiau šį mėnesį nekontroliuojamai sugrįžti į Žemės atmosferą po pagrindinio kinų kosmoso stoties modulio paleidimo.

Per artėjančią misiją 14 tonų sverianti raketa „Changzheng 7“ (Ilgasis žygis) neš kapsulę „Tianzhou 1“, pristatysiančią į pagrindinį modulį būtiniausias atsargas, tokias kaip maistas ir skafandrai.

Pareigūnai nenurodė, kada tiksliai įvyks misija, bet atskleidė, kad raketa bus paleista iš pietinės Hainano salos.

Pasak Japonijos pakrančių sargybos, Kinijos jūrų institucijos paskelbė laivybos perspėjimo pranešimą, kuriame minimas trečiadienį 17–18 val. Grinvičo (20–21 val. Lietuvos) laiku planuojamas „raketos paleidimas“.

Kinijos kosmoso tyrinėjimai Žemės orbitoje ir Marse

Iki stoties „Tiangong“ – jos pavadinimas kinų kalba reiškia „Dangaus rūmai“ – montavimo pabaigos Kinija planuoja paleisti į kosmosą dar apie 10 misijų su jos komponentais.

Kinijos pilotuojamų kosmoso skrydžių inžinerijos biuro direktorius Hao Chunas pareiškė kad kosminės stoties statybos pasiekė „kritinį etapą“.

Planuojama, kad stotis veiks Žemės žemojoje orbitoje iki 15 metų.

Kadangi Tarptautinė kosmoso stotis (TKS) po 2028 metų galimai bus nebeeksploatuojama, Kinija galėtų tapti vienintele stotį su žmonėmis Žemės orbitoje turinčia šalimi.

Nors Kinijos kosmoso agentūros teigia esančios atviros bendradarbiavimui su užsieniečiais, potencialių iniciatyvų mastas lieka neaiškus.

Kinijos kosmoso tyrinėjimai Žemės orbitoje ir Marse

Vis tik Europos kosmoso agentūra (ESA) jau pasiuntė astronautų į mokymus Kinijoje, kad jie būtų pasirengę dirbti „Tiangong“, kai stotis bus paleista.

Krovinių pristatymas įvyks praėjus kelioms dienoms po to, kai Kinija ant Marso nutupdė savo marsaeigį „Zhurong“ ir tapo tik trečiąja valstybe, sėkmingai nuleidusią aparatą Raudonojoje planetoje.

Marsaeigis netrukus turėtų pradėti tyrinėti Marso geologines savybes: jis maždaug tris mėnesius darys nuotraukas ir rinks duomenis iš didžiulės šiaurinės lavos lygumos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)