Greičiausiai Sarcina genties bakterijų sukelta liga sukėlė daugybę simptomų. Sergančios šimpanzės sunkiai vaikščiojo, vėmė ir viduriavo. Tiesa, kartais ši neurologinius ir virškinimo trakto simptomus sukelianti infekcija pasireikšdavo itin greitai – šimpanzė eidavo miegoti įprastai, o ryte jau būdavo mirusi.

Siera Leonės rezervato darbuotojai pastebėjo, kad šios ligos mirtingumas siekia 100 proc. – nei viena šimpanzė nepasveiko. Veterinarai skyrė gydymą, tačiau jis nebuvo veiksmingas ir 56 šimpanzės neišgyveno.

Tiksliai nėra žinoma, kas sukėlė šią ligą. Viskonsino universiteto mokslininkai ištyrė beždžionių audinių ir išmatų mėginius ir aptiko Sarcina bakterijas 68 proc. sirgusių beždžionių mėginių. Tai yra, ne visų užsikrėtusių šimpanzių mėginiuose aptiktos minėtos bakterijos. Kita vertus, jos neaptiktos nei viename sveikų gyvūnų mėginyje. Mokslininkai identifikavo bakterijas pagal jų keturlapį dobilą primenančią formą, tačiau Sarcina genties bakterijos iš tikrųjų nėra gerai ištyrinėtos.

Sarcina troglodytae – taip mokslininkai ketina pavadinti naują bakterijų rūšį. Mokslininkai tęsia tyrimus, nes dar liko daug neatsakytų klausimų. Visų pirma, ar Sarcina troglodytae sukelia šią ligą viena, ar yra ir kitų faktorių? Pastebima, kad šimpanzės dažniausiai suserga kovo mėnesį, todėl aplinkos veiksniai tikriausiai vaidina bent kokį vaidmenį. Ir ar šios bakterijos gali infekuoti žmones? Mokslininkai teigia, kad didžiausia tikimybė, jog atsakymas į pastarąjį klausimą yra teigiamas, nes Sarcina genties bakterijų infekcijos žmonėms nėra svetimos, o šimpanzės mums yra giminingos.

Tiesa, yra patogenų, kurie paveikia šimpanzes, bet mums yra nepavojingi. Todėl negalima tvirtai pasakyti, kad Sarcina troglodytae paveiks ir žmones. Bet kuriuo atveju, geriausia būtų šią infekciją sustabdyti.

Mokslininkai taip pat ieško veiksmingo gydymo. Šiuo metu infekciją bandoma gydyti antacidais ir antibiotikais. Infekcijos su 100 proc. mirtingumu yra labai retos.

Ebola žmones gąsdina su 50 proc. mirtingumu, o štai COVID-19 mirtingumas, manoma, yra apie 1 proc. ar šiek tiek mažiau. Taigi, mokslininkai labai įdėmiai stebės tą šimpanzių rezrvatą Siera Leonėje.

Su tyrimu susipažinti galite ČIA.