Kaip nurodo „The Conversation“, „ilgasis COVID“ – vis dar labai intensyviai tyrinėjama ir kol kas nelabai gerai suprantama būklė, nors mokslininkų ir medikų žinios apie ją sparčiai auga.

Kenčiantieji nuo „ilgojo COVID“ kurį tais laiką buvo palikti likimo valiai, tačiau dabar Anglijoje jiems atidaromos pagalbos klinikos, rašo „Sky News“.

Tyrimai rodo, kad vienam iš penkių žmonių išsivysto „ilgojo COVID“ simptomai, įskaitant apsiblaususią sąmonę, nerimą, depresiją, oro trūkumą ir išsekimą. Kaip nurodo Didžiosios Britanijos statistikos biuras, tokios problemos iki 12 savaičių kamavo apie 186 000 žmonių.

O ką reiškia patirti „ilgąjį COVID“? Savo patirtimi dalinasi Londone gyvenantis 32 metų verslininkas Tomas Stayte'as, kuris ligą kentė ne vieną mėnesį.

„Jei kovą būtumėte pasakę, kad mano lengvo COVID-19 atvejis virs devynis mėnesius trukusia ir tebesitęsiančia gyvenimą pakeitusia liga, būčiau tik nusijuokęs, tačiau štai, patys matote.

Maniau, kad jaunystė ir fizinis pasirengimas mane apsaugos, tačiau klydau. Anksčiau bėgiodavau maratonus, dabar net lengva joga tampa iššūkiu“, – savo patirtimi dalinasi Tomas.

„Nebūna nė dienos, kad nepasireikštų koks nors simptomas ar skausmas. Kartais jaučiuosi it kalinys savo paties kūne. Žvelgiu į savo ankstesnį gyvenimą ir suvokiu, kokia privilegija buvo kasryt pabusti gerai jaučiantis.“

Nors kovą maniau jau pasveikęs, gegužės pradžioje liga užgriuvo kuo plačiausius simptomų spektru. Tampriai krūtinę suspaudusi ir kvėpuoti neleidžianti juosta, gausus naktinis prakaitavimas, raumenų spazmai, odos bėrimas, iššokusios venos, besivelianti kalba, sunkus rijimas, neuralgija, pilvo skausmai, krentantis svoris, kognityvinės problemos, sąmyšis, fantominiai kvapai, skoniai ir garsai, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas. Tai dar ne visas sąrašas“, – pasakoja vyras.

Anot jo, kamuoja jausmas – lyg kažkas būtų užgrobęs kūną.

„Persigandau, bet mano gydytojai ir konsultantai įtikinėjo, kad tai tik nerimas. Kai gydytojams kraujo testais ar skenavimu mano simptomų paaiškinti nepavykdavo, jie dažnai išvis neigė, kad sergu ar neteikdavo simptomams reikšmės.

Jaučiausi it kraustyčiausi iš proto. Apsiverkiau suradęs internetinę pacientų grupę ir supratęs, kad nesu vienas. Dabar žinome, kad vienas iš 10 užsikrėtusių COVID-19, patirs „ilgąjį COVID“. Mane pribloškė, kai sužinojau, kad tai vadinama medicininiu gazlaitingu – kai sunkiai diagnozuojami nurašomi kaip „nerimas“ ar „visa tai tik jūsų galvoje“, ir kad mano potyris tėra paragavimas to, ką patiria daug moterų ir BAME bendruomenės narių.

Nors situacija nuo vasaros pasitaisė, iki „normos“ dar toli šaukia. Niekas iš tiesų nežino, kada ir ar iš viso pasijusime geriau. Šios ligos anksčiau niekas nėra patyręs ir tyrimų šia tema dar nėra.

Bet jei ši slegianti liga mane ko nors ir išmokė, tai atjautos ir kantrybės – tiek savo, tiek ir visų kitų atžvilgiu. Kad išgytume, visi – pacientai, gydytojai ir mokslininkai – privalome veikti kartu ir sukurti išties holistinį „ilgojo COVID“ gydymą.

Ilgai sergantys pacientai, su kuriais susisiekiau per pastaruosius devynis mėnesius, yra stipriausi, atkakliausi ir aktyviausi mano sutikti žmonės. Vien todėl, kad kol kas nežinome, kaip tai gydyti, nereiškia, kad tai nėra įmanoma. Tikiu, tai išgydoma ir niekados nepasiduosiu“, – pasakoja Tomas.