EMBL padalinys universitete – pripažinimo ženklas

„Elitinio molekulinės biologijos laboratorijos padalinio įsteigimas Lietuvoje, VU Gyvybės mokslų centre, yra itin reikšmingas ne tik mūsų universiteto, bet ir viso Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus tarptautinis įvertinimas ir didelė paskata šioje srityje sužibėti darkart. Ši partnerystė Lietuvai atveria dar daugiau galimybių pasauliniu mastu konkurencingiems tyrimams ir inovacijoms įgyvendinti“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

VU GMC vadovą prof. Gintarą Valinčių nepaprastai džiugina tai, kad Lietuvai šioje mokslo organizacijoje atstovauja VU GMC. „Tai rodo didelį tarptautinį pasitikėjimą GMC veikla ir jo tyrėjų pasiekimų vertinimą aukščiausiu lygiu“, – įsitikinęs prof. G. Valinčius.

Padės plėtoti genų redagavimo tyrimus

EMBL – tai pirmaujantis gyvybės mokslų tyrimų laboratorinis centras pasaulyje, kurį sudaro penki padaliniai Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir Italijoje.

Naujajame analogų Lietuvoje neturinčiame institute dirbs šešios aukšto lygio tarptautinės tyrėjų grupės, plėtosiančios ir stiprinsiančios genų redagavimo technologiją, kurios vienas iš kūrėjų yra garsus Lietuvos mokslininkas, VU GMC išskirtinis profesorius Virginijus Šikšnys.

EMBL centruose sutelkta moderniausia gyvybės mokslų tyrimų įranga ir infrastruktūra, reikalinga tarptautiniu mastu konkurencingiems tyrimams ir inovacijoms. Pagrindiniame EMBL centre Heidelberge yra šviesos ir elektronų mikroskopai, leidžiantys realizuoti tokias technologijas, kurių analogų Lietuvoje nėra. Hinkstono (Jungtinė Karalystė) EMBL EBI filiale sutelkti unikalūs bioinformatikos ištekliai, o Monterotondo EMBL centras specializuojasi kurti pelės modelius, naudojamus biomediciniuose tyrimuose. Pastarajame veikia infrastruktūra, skirta genų modifikacijai, transgeninėms manipuliacijoms bei histologiniams audinių ir ląstelių tyrimams.

Narystė EMBL Lietuvos mokslininkams atneša išties daug naudos. Lietuvai suteikta prieiga prie visų EMBL paslaugų ir programų, be to, Lietuva turi balsavimo teisę priimant sprendimus dėl organizacijos veiklos. Užmegzti tiesioginiai ryšiai su EMBL atstovais leidžia teikti tarptautines paraiškas moksliniams tyrimams finansuoti.

Galimybės ir studentams

Naujo darinio GMC kūrimui vadovaujantis prof. G. Valinčius sako, kad EMBL Partnerystės institutui yra keliami išties dideli tikslai. „EMBL Partnerystės institutas inicijuos ir plėtos naujas genų redagavimo ir taikymų kryptis bei technologijas, skatins genų redagavimo technologijų taikymą tiek mūsų centre, tiek kitose Lietuvos mokslo ir studijų institucijose. Dar vienas, ne mažiau svarbus naujojo darinio uždavinys – skatinti GMC ir kitų Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimą su EMBL ir kitais EMBL partnerystės institutais“, – vardija GMC vadovas.

EMBL Partnerystės instituto veikloje nebus užmiršti ir studentų poreikiai. Numatoma stiprinti GMC studijų potencialą įtraukiant studentus į mokslinius tyrimus, vykdomus EMBL Partnerystės institute. Studentai ir mokslininkai turės galimybę dalyvauti tarptautinėse EMBL programose ir renginiuose, bus siekiama perkelti ir įgyvendinti gerąsias EMBL mokslinių tyrimų ir akademinės veiklos organizavimo praktikas.

„Neabejoju, kad Lietuvos investicijos gyvybės mokslų srityje ne tik reikšmingai prisidės prie visų mūsų šalies piliečių gerovės augimo ir paskatins bendrą mūsų šalies gyvybės mokslų sektoriaus plėtrą, bet ir leis tokiai nedidelei valstybei kaip Lietuva dar labiau plėsti intelektinį kapitalą, kuris vis labiau vertinamas pasaulyje“, – įsitikinęs prof. G. Valinčius.

2015 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir EMBL pasirašė ketinimų susitarimą dėl būsimos mūsų šalies narystės pirmaujančioje tarptautinėje molekulinės biologijos tyrimų laboratorijoje. 2019 m. mūsų šalis oficialiai prisijungė prie šio elitinio molekulinės biologijos klubo.

Šiuo metu EMBL priklauso 27 valstybės narės. Joms suteikta prieiga prie visų EMBL paslaugų ir programų, be to, narės įgyja balsą priimant sprendimus dėl organizacijos veiklos.