Palydovas buvo sėkmingai paleistas 11 val. 19 min. vietos (7 val. 19 min. Lietuvos) laiku. 602 kg "Giove A", kurį pagamino Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi kompanija SSTL, išbandys daug naujų technologijų, tarp jų - itin tikslų atominį laikrodį, kuris dar niekada nebuvo nugabentas į kosmosą.

Rusijos kosmoso agentūra "Roskosmos" pranešė, kad "Giove A" pasiekė savo orbitą 23 tūkst. km aukštyje. "Nuo šiol kosminio aparato valdymas priklauso nuo užsakymą pateikusio kliento - Europos kosmoso agentūros (EKA)", - sakė "Roskosmos" atstovas.

3,6 mlrd. eurų (12,4 mlrd. litų) vertės programa "Galileo", kuri turi pradėti funkcionuoti 2008 metais ir pagal kurią turi būti paleista 30 palydovų, gali sudaryti sąlygas Europai nebepriklausyti nuo JAV kariškių pasaulinės padėties nustatymo sistemos GPS.

Šiuo metu GPS yra vienintelė pasaulinė georgafinių kordinačių nustatymo sistema, pritaikoma ir tokiose srityse kaip pagalba vairuotojams ir paieškos bei gelbėjimo operacijos. Jos kritikai sako, kad GPS informacija civiliams vartotojams yra ne tokia tiksli kaip ta, kuri teikiama kariškiams ir žvalgybininkams.

Pasak ES pareigūnų, pusiau visuomeninis, pusiau privatus projektas "Galileo" sudarys galimybes tiksliau nustatinėti koordinates. Privačių pokalbių metu priduriama, kad "Galileo" niekada nebūtų išjungiama strateginiais sumetimais, kaip pasitaiko GPS atveju.

Jei "Giove A" misija bus sėkminga, tai bus svarbus žingsnis vykdant didžiausią europiečių kosmoso programą, kurioje dalyvauja tokios kompanijos kaip EADS, prancūzų "Thales" ir "Alcatel", britų "Inmarsat", italų "Finmeccanica" ir ispanų AENA bei "Hispasat".

"Galileo" vykdomas padedant ir kelioms ES nepriklausančioms valstybėms, tarp kurių yra Ukraina, Izraelis bei Kinija. Įgyvendinat šį projektą Europoje bus sukurta maždaug 140 tūkst. darbo vietų, nurodo ES pareigūnai.

Pernai ES ir JAV susitarė, kad "Galileo" būtų suderinamas su GPS. Iš pradžių Vašingtonui nepatiko šis projektas, kuris, amerikiečių nuomone, galbūt gali kelti grėsmę saugumui, nes "Galileo" signalai galėtų trukdyti naujos kartos GPS signalams.

Palydovas "Giove-A" ("Galileo In-Orbit Validation Element") taip pat išbandys signalų generatorius ir vartotojų imtuvus. Pavasarį turi būti paleistas antras palydovas "Giove-B".