Neįvardytas astronautas susidūrė su rimta grėsme sveikatai. Bandymų metu jo jungo venoje pastebėtas didelis krešulys. Jis bet kuriuo metu galėjo atitrūkti, nukeliauti į smegenis ar plaučius ir sukelti labai rimtų bėdų. Šį žmogų galėjo ištikti insultas, sepsis, plaučių embolija. Jis galėjo mirti.

Žemėje tokie krešuliai taip pat laikomi pavojingais, tačiau mes turime didelį arsenalą ginklų, kuriais galima tokias grėsmes neutralizuoti. TKS taip pat turi nemažą vaistinėlę, tačiau ji yra gana ribota, o ir pagalba greitai tikrai neatvyks. Šis astronautas kosmose turėjo praleisti dar keturis mėnesius.

Buvo nuspręsta pradėti taikyti kraują skystinančių vaistų terapiją. Tai – leidžiamieji vaistai, kurių TKS viduje buvo nedaug. Švirkštų atsargos čia taip pat ribotos. Galiausiai patys vaistai yra gana pavojingi – susižeidęs žmogus gali nukraujuoti.

Šis astronautas keturios dienos prieš grįžtant į Žemę nustojo vartoti vaistus, nes baiminosi, kad nusileidimas gali būti šiurkštus ir kils kraujavimas. Žemėje jį apžiūrėjo medikai, krešulys vis dar buvo savo vietoje. Per 10 dienų jis buvo ištirpdytas, ir žmogus dabar yra visiškai sveikas.

Šis nutikimas parodė dar vieną kosmoso tyrimų užkariavimų riziką. Galima ne tik susižeisti keliaujant į kosmosą ar grįžtant iš jo – gali pražudyti ir ligos. TKS vaistinėlė gali būti išplėsta, tačiau ji niekada nebus beribė. Viskam pasiruošti tiesiog neįmanoma. Ir mes kalbame apie dirbtinį Žemės palydovą, į kurį reguliariai skrenda žmonės. Kas nutiktų, jei žmonės ryžtųsi keliauti į Marsą?

Mokslininkai net nežinojo, kaip tas krešulys „elgiasi“ mikrogravitacijos sąlygomis. Gerai, kad viskas baigėsi gerai, tačiau prieš svajojant apie ilgas kosmines misijas tikriausiai reikės pagalvoti apie išsamesnius žmogaus sveikatos tyrimus.