Kaip rašo „Live Science“, dviejų kūdikių palaikai buvo rasti su dar devyniais kūnais laidojimo vietoje, vadinamoje Salango. Ji yra centrinėje Ekvadoro pakrantėje. Archeologai, kurie atkasė kapus 2014 – 2016 m., neseniai publikavo detalų savo atradimų aprašymą žurnale „Latin American Antiquity“.

Komanda sako, kad tai – vienintelis žinomas atvejis, kai vaikų kaukolės buvo naudojamos kaip laidojamų kūdikių „šalmai“. Mokslininkai nežino, nei dėl ko mirė kūdikiai, nei vaikai, iš kurių kaukolių pagaminti „šalmai“.

Archeologai pastebėjo, kad „šalmai“ buvo sandariai prigludę prie kūdikių galvų. Tikėtina, kad kai vyresniųjų vaikų kaukolės vis dar turėjo minkštųjų audinių, kai buvo paverstos paverstos „šalmais“, mat kitaip šie „šalmai“ greičiausiai nebūtų laikęsi kartu, pažymi archeologai.

Vieno kūdikio „veidas kyšojo iš kaukolės skliauto“ – tos kaukolės dalies, kurioje glūdi smegenys, rašė archeologai.

Rasti palaikai
Foto: Sara Juengst nuotr.

Neįprasta ir tai, kad tarp kūdikio galvos ir „šalmo“ buvo rastas pirštikaulis. Nežinoma, kam jis priklausė, sako pagrindinė tyrimo autorė autorė ir Šiaurės Karolinos universiteto antropologijos profesorė Sara Juengst. Ji teigia, kad kiti tyrimai, kaip DNR ir stroncio izotopų analizė (izotopai – to paties cheminio elemento variacijos, besiskiriančios neutronų skaičiumi), gali padėti nustatyti kaulų savininkus.

Archeologai nėra tikri, kodėl ant kūdikių galvų buvo uždėti „šalmai“, pagaminti iš kitų vaikų kaukolių. Tai „gali reikšti bandymą užtikrinti šių „presocialinių ir laukinių sielų apsaugą“, rašo mokslininkai. Netoli kūdikių palaikų archeologų komanda rado ir iš akmens pagamintas figūrėles, vaizduojančias protėvius.

Ankstesni darbai rodo, kad ne per seniausiai iki kūdikių palaidojimo, tas vietas dengė ugnikalnio išsiveržimo pelenai. Šis išsiveržimas galėjo paveikti maisto gavybą, o naujai rasti kaulai rodo, kad kūdikiai ir vaikai kentėjo nuo maisto nepritekliaus, sako tyrėjai.

Gali būti, kad „dviejų kūdikių auka buvo didesnio, kompleksiško ritualio, reaguojant į išsiveržimo padarinius, dalis“, teigia archeologai ir priduria, kad tam patvirtinti reikia daugiau įrodymų.