Pasipylus pranešimų apie įvairiose Lietuvos vietose pirmadienio vakarą danguje pastebėtą keistą šviečiantį objektą, astronomai patvirtino, kad tai buvo milžinišku greičiu skriejęs meteoras, dėl ryškios šviesos vadinamas bolidu.

Keistą reginį mačiusi panevėžietė Jurgita įsidėmėjo ne tik ryškų objektą virš miesto, bet ir ją pačią nustebinusį pojūtį.

Moteris apie 21 val. grįždama namo ties Vilniaus ir Ramygalos gatvių sankryža atkreipė dėmesį į danguje, virš Vilniaus gatvės trylikaaukščio skriejantį keistą objektą.

„Pirmiausia dėmesį atkreipė ypatinga tyla. Turbūt dėl jos ir sustojau, atlošiau galvą, tik tada pamačiau, kas vyksta. Iš pradžių pamaniau, kad krenta degantis žibintas, bet šito objekto spalva buvo visiškai kitokia – šaltai geltona su žalsvais pakraščiais. Rodėsi, kad priekyje jo švietė mažyčiai žiburėliai“, – pasakojo Jurgita.

Jautė degėsių kvapą

Neatpažinusi, ką mato, panevėžietė sustojo Vilniaus gatvėje ties įvaža į Laisvės aikštę.

„Mačiau, kaip šviečiantis objektas juda tiesiai į trylikaaukštį. Net išsigandau, kad įsirėš į namą. Objektas buvo gana stambus, kad sukeltų įtarimų, jog čia tikrai ne skriejanti raketa. Dar keisčiau, kad ore jautėsi labai keistas kvapas, lyg degėsių, bet toks švarus – ne šiukšlių ir ne svylančio puodo. Negalėjau atitraukti akių ir keistai jaučiausi. Tarsi pats organizmas kažkam priešintųsi“, – pasakojo Jurgita.

Danguje skriejantis objektas iš jos akiračio išnyko už trylikaaukščio pastato. Tada moteris dviračiu pajudėjo link J. Basanavičiaus gatvės.

„Dabar visos to vakaro detalės atrodo keistos. Kai jau objekto nebemačiau, ore plykstelėjo žydra lyg televizoriaus šviesa. Pamaniau, gal nuo švieslentės J. Basanavičiaus gatvėje“, – pamena Jurgita.

Viešojoje erdvėje pasipylus ir daugiau liudininkų pasakojimų apie keistą reginį, panevėžietė spėja tapusi meteorito skrydžio liudininke. Moteris gailisi, kad buvo tokia nustebusi, kad nė nesumojo išsitraukti telefono ir nufotografuoti lėtai skridusio objekto.

Galimai užfiksuotas meteoritas
Foto: Skaitytojo nuotr.


Matė visoje Lietuvoje

Lietuvos dangaus fotografų grupės „Sky Chasers LT“ paskyrą „Facebook“ tinkle užplūdo informacija apie pirmadienį, maždaug 21 val. virš Lietuvos galimai sudegusį bolidą – didelės masės šviesų meteorą.

Dauguma jų sužimba 90–120 km aukštyje, užgęsta 40–20 km aukštyje, kartais sprogsta atmosferoje.

„Galima manyti, kad virš Panevėžio praskriejo meteoro skeveldra“, – spėja Jurgita.

Tą patį vakarą meteoras Lietuvos teritorijoje pastebėtas Vilniuje, Trakuose, Kaune, Panevėžyje, Joniškio, Plungės, Švenčionių rajonuose, Jurbarke, Kazlų Rūdoje ir kitur. „Reginys buvo neapsakomas. Net atėmė žadą“, „atrodė kaip pavyzdinė kometa – su ilga žalsvai melsva uodega. Įspūdingas vaizdas“, – įspūdžiais dalijosi internautai.

Pasak vieno liudininko, meteoras „apšvietė taip ryškiai, kad net matėsi medžių šešėliai“. Kitas liudininkas pasakoja, kad būnant prie kompiuterio su uždegta staline lempa, danguje vis tiek matėsi žalsvai mėlyna linija.

Daugelis liudininkų teigė iš pradžių pamanę, kad tai būta signalinės raketos.

Sprendžiant pagal laiką, tas pats meteoritas buvo pastebėtas ir Latvijos danguje, ties Ogre.

Atrodė įspūdingai
Žvaigždžių atmosferų fizikos grupės mokslininkas, Daktaras Vidas Dobrovolskas žiniasklaidai patvirtino, kad pirmadienio vakarą Lietuvoje buvo matomas labai ryškus meteoras, vadinamasis bolidas.

„Kol kas nežinau, koks buvo didžiausias jo ryškumas, tačiau jis atrodė labai įspūdingai. Tokie reiškiniai pasitaiko atsitiktinai, astronomai tokių reiškinių netyrinėja, jis nebuvo stebėtas specialiai. Pagal ryškumą galiu pasakyti, kad tai buvo kumščio ar obuolio dydžio akmenukas“, – LRT komentavo mokslininkas.