Skaičiuojama, kad vienas iš penkių pasaulio žmonių skausmą jaučia nuolat. Kartais tai yra ligų, o kartais – įsisenėjusių traumų pasekmė. Naujų nuskausminamųjų poreikis žinomas jau seniai, nes dabartiniai dažnai turi stiprų šalutinį poveikį arba nėra pakankamai efektyvūs. Tam, kad pavyktų sukurti geresnius vaistus, reikia geriau suvokti ir patį skausmo mechanizmą.

Neseniai Švedijos mokslininkai aptiko naują juslės organą, atsakingą už su mechaniniu poveikiu susijusio skausmo pajautimą. Tai – odoje esantis glijos ląstelių tinklas. Mokslininkai naujame tyrime aprašė šį organą, jo veikimą ir ryšį su skausmui jautriais nervais. Svarbiausia, buvo patyrinėta ir svarbiausia naujai aprašyto organo funkcija.

Šis glijos ląstelių tinklas reaguoja į mechaninius susidūrimus (smūgius, įdūrimus, subraižymus ir t. t.). Tai aktyvuoja šį organą, o šis sukelia elektros impulsą, kuris paveikia nervinę sistemą – jūs pajaučiate skausmą. Šis impulsas taip pat interpretuojamas ir jūsų smegenyse ir sukelia refleksą – jūs greitai atsitraukiate nuo skausmo sukėlėjo. Būtent dėl to įsidūrę taip greitai patraukiate ranką apie tai net nespėję pagalvoti.

Eksperimentuodami mokslininkai surado būdų blokuoti glijos ląstelių tinklą, taip gerokai apribodami skausmo pajautimą – tai įrodė šio organo funkciją. Svarbiausia, mokslininkai įrodė, kad skausmo pojūtis nėra susijęs tik su odoje esančiu nervų pluoštu. Šis tyrimas praplečia mokslo supratimą apie skirtingų ląstelių vaidmenį pojūčiuose. Galbūt detalesnis skausmo mechanizmo supratimas atvers duris naujos kartos vaistams nuo lėtinio skausmo.