Kai kurie vyrai gali pasirinkti nerūšiuoti ar nepirkti daugkartinio naudojimo medvilnės maišelių, nes bijo, kad žmonės pamanys, jog jie yra homoseksualūs – tokie rezultatai yra skelbiami naujame mokslininkų tyrime, rašo independent.co.uk.

Mokslininkai teigia, kad rūpinimasis planeta yra matomas kaip „moteriškas“ darbas, kuris dera su tradiciniu moters, kaip globėjos, vaidmeniu.

Remiantis tyrimu, paskelbtu „Sex Roles“, šis suvokimas gali kliudyti vyrus daryti tokius dalykus kaip pirkti daugiakartinio naudojimo indus ar išjungti oro kondicionierių. Šie veiksmai galų gale galėtų padėti aplinkai.

Janet K. Swim, Penno valstijos universiteto psichologijos profesorė, teigė: „Kai mes įsitraukiame į aplinkiai palankią veiklą, gali būti subtilių su lytimi susijusių padarinių.

Žmonės gali vengti tam tikro elgesio, nes jie mano, kad dėl jų lyties kiti iš jų to nesitikės. Arba tam tikrų dalykų gali nedaryti, nes toks elgesys neatitinka jų lyties.“, – teigia mokslininkė.

Trijuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo 960 žmonių, tyrėjai nagrinėjo, kaip vyrai ir moterys užsiima „moterišku“ ir „vyrišku“ elgesiu. Per pirmuosius du tyrimus dalyviai skaitė išgalvotą santrauką apie tai, ką kažkas padarė tą dieną. Aprašomas elgesys buvo susijęs su vyrams ir moterims būdingais aplinkos saugojimo veiksmais.

Tyrimo dalyviai turėjo 10 balų skalėje įvertinti, ar asmuo turi vyriškų ar moteriškų bruožų, ir atspėti jų seksualinę orientaciją. Rezultatai rodo, kad kai žmonės vykdė veiklą, atitinkančią jų lytį, jie buvo vertinami kaip labiau heteroseksualūs nei tie, kurių elgesys neatitiko jų lyties.

Tai leidžia teigti, kad dalyviai mano, jog tradiciniai lyčių vaidmenys gali suteikti įkalčių apie kažkieno seksualinę orientaciją.

„Tendencija ekologiškumą laikyti moterišku bruožu čia išlieka: visi žmonės buvo įvertinti labiau moteriškais nei vyriškais, nepaisant jų elgesio.

„Jei asmeniui svarbu, kad jis būtų laikomas heteroseksualiu, jis gali teikti pirmenybę lytį atitinkančiam, o ne lyties neatitinkančiam aplinkosauginiam elgesiui“, – teigia J. K. Swim.

Trečiajame tyrime tyrėjai nagrinėjo, ar žmonės vengia kitų žmonių kambaryje, atsižvelgiant į jų elgesį ir rūpestį aplinkai. Jie nustatė, kad vyrai labiau linkę atsiriboti nuo moterų, kurių požiūris ir veiksmai į gamtos apsaugą labiau tipiškai priskiriami vyrams.

„Mes buvome nustebinti, kad tik vengiama buvo tik moterų, jei jos elgiasi kitaip nei tikimasi iš jų lyties atstovių.

Negalime pasakyti, kodėl tai vyksta, bet tai yra socialinė pasekmė. Moterys gali patirti šį neigiamą grįžtamąjį ryšį ir galbūt nežinoti kodėl“, – teigia profesorė J. K. Swim.

Mokslininkai sako, kad politikai ir aktyvistai, norintys skatinti gamtos tausojimą, gali apsvarstyti lyčių vaidmenis kaip galimą kliūtį.

ČIA rasite publikuotą tyrimą.