Vienas po kito pasirodantys tyrimai atskleidžia, kad net ir Vakarų gyventojai ne visada po tualeto plauna rankas – vos daugiau nei pusė suaugusiųjų klauso šios higienos normos. Kai kurie žmonės apskritai teigia, kad tai nėra būtina, jei ant rankų nepateko kokios nors atliekos. Dar kiti užsispyrusiai baksnoja į praeitį, kuomet rankų taip dažnai tikrai niekas neplovė. Bet kaip yra iš tikrųjų?

Tualetuose yra daug mikrobų, nepriklausomai nuo to, ar tai jūsų namai, ar prekybos centras. Tie mikrobai noriai sklando ore, ieškodami ant ko prikibti. Kartais – tai jūsų drabužiai, kartais – jūsų rankos. Skirtumas tas, kad rankomis jūs liečiate viską ir jomis naudojatės valgydami. Net jei rankos ir neprisilietė prie tualeto paviršiaus ar kūno atliekų, jas plauti būtina.

Žmogaus išmatose veisiasi mikrobai, kurie gali būti pavojingi žmogui. Nuo daugelio jų mūsų imuninė sistema moka apsiginti, tačiau atsakingi turite būti ne tik už save – savo mikrobų skleisti nereikėtų ir dėl kitų žmonių sveikatos. Tuo tarpu šlapimas yra kur kas švaresnis.

Mokslininkai teigia, kad daug vyrų rankų nesiplauna pasinaudoję pisuarais, nes mano, kad nieko tokio nešvaraus nepalietė. Tačiau nepamirškite, kad kiekvienas apsilankymas tualete jūsų rankas, pagrindinį įrankį, kuriuo naudojatės valgydami, padaro labai nešvarias.

Plaukite rankas kaip gydytojai:

Taigi, rankas būtina plauti pasinaudojus bet kokiu tualetu, bet kokioje vietoje. Taip sumažinsite infekcijų tikimybę ir savo mikrobų neskleisite viešumoje. Bet ką daryti, jei tualete nėra muilo ar karšto vandens?

Vienas tyrimas parodė, kad vandens temperatūra rankų plovimo efektyvumui reikšmės neturi – pasirinkite tokią, kokia jums patogiausia. Jei yra muilo, būtinai jį panaudokite. Jei nėra – vanduo yra geriau nei nieko. Po to būtinai nusidžiovinkite rankas – prie drėgnos odos bakterijos prisikabina kur kas lengviau ir savo šlapiomis rankomis jas lengviau perduosite kitiems. Išeidami pasistenkite savo švariomis rankomis neliesti durų – juk beveik pusė žmonių rankų nesiplauna.

O tai kaip dėl tų istorinių laikų, kai rankų nesiplovė niekas? Viskas labai paprasta – jie jas plovė, kai galėjo. Senovėje žmonės taip pat negyveno taip tankiai. O ir sirgo sunkiai, jei prasidėdavo kokia infekcija.