Vienas keisčiausių šių laikų mitų – Egipto piramidės yra tokios sudėtingos ir paslaptingos, kad šiais laikais nieko panašaus žmonija pastatyti negalėtų. Šį mitą labai pamėgo konspiracijos teorijų mėgėjai, manantys, kad piramides pastatė mums nežinomos civilizacijos arba ateiviai iš kitų planetų.

Dykumoje jau tūkstančius metų lėtai laike tirpsta iš kalkakmenio pastatytos piramidės. Labai įspūdingi ir tikrai ypatingi statiniai, tačiau pagaminti naudojant vietines medžiagas. Dar daugiau – yra ir istorinių šaltinių, kurie pasakoja apie Cheopso piramidės statybas. Jie leidžia apskaičiuoti, kad pačios statybos truko 20 metų, o pasiruošimas joms – taip pat ne vienerius metus. Kalkakmenis, kuris ir sudaro pagrindinę piramidžių konstrukciją, atkeliavo iš visai netoli, o štai granitas plukdytas net 800 kilometrų.

Skaičiuojama, kad Cheopso piramidei prireikė 5,5 milijonų tonų kalkakmenio blokų. Kylant piramide į viršų pastebėtumėte, kad blokai vis mažėja. Būtent todėl piramidės forma ir buvo tokia paplitusi senovės civilizacijose – taip sustatyti akmenys yra labai stabilūs. Cheopso piramidėje yra ir 8000 tonų granito, panaudoto Karaliaus kambario konstrukcijai.

Mokslininkai iki šiol spėlioja, kaip pavyko pastatyti tokią tikslią ir dailią piramidę, kaip į tokį aukštį buvo keliami akmenys, kaip jie buvo taip tiksliai nušlifuoti. Tai – akademinės polemikos, kompiuterinių modelių ir archeologų darbas. Tačiau tikriausiai esate girdėję atodūsių, kad žmonija tokio pastato dabar nepastatytų. Tai nėra tiesa.
Cheopso piramidė

Šis mitas yra paremtas įsivaizdavimu, kad Cheopso piramidės net ir šiuolaikinėms technologijoms yra per daug sudėtingos. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, iš dalies tai yra tiesa. Žmonija seniai nustojo statyti nepraktiškas piramides. Taigi, technologijos buvo vystomos tomis kryptimis, kurios buvo praktiškos. Galėtume sakyti, kad „Mercedes“ dabar negalėtų pagaminti automobilio su garo varikliu. Kadangi garo variklius išstūmė geresni vidaus degimo varikliai, niekas ne tik netobulino garo variklių gamybos technologijų, bet ir neatsimena kaip jie buvo gaminami. Kadangi žmonija nustojo statyti akmenines piramides, mes nustojo vystyti tam reikalingus metodus ir įrankius.

Kiek statybų aikštelėje netoli jūsų namų dirbančių vyrų galėtų suleisti rąstus taip, kaip jie buvo suleisti jūsų senelių namuose? Gal keli dar atsirastų, kurie žinotų, apie ką kalba, bet nuo piramidžių laikų praėjo tūkstantmečiai.

Ir visgi mes tas piramides pastatytume. Kalkakmenis yra pakankamai minkšta uoliena – šiuolaikiniai akmenskaldžiai vikriai pjaustytų blokus. Siekiant paskubinti procesą tikriausiai būtų pasitelkta ir kokia nors įmantri konvejerio linija, kuria važiuojantys blokai būtų nušlifuoti ir pasiektų sunkvežimius. Vienas Cheopso piramidės blokas sveria tik 2,5 tonas – mažiau nei du automobiliai. Sunkiau būtų su pagrindo blokais, bet vis tiek ne taip sunku kaip statant „Burj Khalifa“ dykumoje. Žemesnių lygių blokus užkelti būtų visai nesunku, tačiau piramidei augant prireiktų ir specialios keltuvų sistemos. Vėlgi – bendrą principą tektų skolintis iš dangoraižių statybos. Patį viršutinį bloką galima užkelti ir sraigtasparniu, jei tik yra toks poreikis.

Bet juk teigiama, kad iššūkis būtų statyba šiuolaikinėmis technologijomis. Tuomet ir medžiagas galima naudoti šiuolaikines? O kaip vidiniai kambariai – galima juos sutvirtinti plienu ar geriau granitu? Tai tik detalės, nes mums reikėtų žinoti, ar kviesti granito meistrus ar plieno konstrukcijų statytojus.

Galbūt mes nežinome, kaip Cheopso piramidė buvo pastatyta prieš 4600 tūkstančius metų, bet mes tikrai galėtume ją pastatyti šiais laikais. Ir dar geresnę – su „Wi-Fi“, signalizacija ir baseinu kaip „Marina Bay Sands“ viešbutyje Singapūre. Bet nestatysime, nes tai brangus ir visiškai nepraktiškas statinys. Senovės egiptiečiai nedalyvavo šiuolaikinėje ekonomikos sistemoje, todėl jiems nereikėjo ir skaičiuoti pinigų, galvoti apie darbuotojų teises ar resursus. Mums reikėtų, todėl piramidės niekas nestatys. Bet jei būtų pinigų ir noro antroji Cheopso piramidė būtų didesnė, pastatyta greičiau, saugiau ir tiksliau.