„Neabejoju, kad tokio pobūdžio festivaliai yra puiki galimybė pažadinti moksleivių smalsumą ir norą domėtis ne tik technologijomis, bet ir paskatinti galvoti apie inovatyvaus verslo kūrimą ateityje. Jauni žmonės yra kupini neįtikėtinų idėjų – tai matome skaičiuodami lietuviškas pradedančiąsias įmones. Tad todėl tikime, kad festivalio renginiai didžiajai daliai jaunuolių taps padrąsinimu kurti originalias ir inovatyvias idėjas bei kartu iš anksto planuoti, kaip jas būtų galima įgyvendinti praktikoje kuriant nuosavą verslą“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.

Ar svajojate ateityje turėti savo verslą, o gal jau esate pradėjęs ir susiduriate su sunkumais? Kaip rasti investuotojų? Rugsėjo 16 d. Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos salėje, kompanijos „Nextury Ventures“ atstovas ir Robotikos mokyklos vadovas Paulius Briedis paskaitoje „Rizikos kapitalo teikiamos galimybės naujiems inovatyviems verslams. 3D spausdinimo technologijos“ papasakos, kokiais principais rizikos kapitalo investuotojai vadovaujasi, investuodami į naujus verslus, kaip atsirinkti geras 3D spausdinimo idėjas nuo blogų, kiek idėjų vienu metu plėtoti ir kur ieškoti bendraminčių.

Jūsų laukia ekskursijos pažangiausiose aukštųjų technologijų kompanijose. Dalyvaudami Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centro renginiuose rugsėjo 15-ąją, moksleiviai galės apsilankyti Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Fizikos instituto Lazerinių technologijų ir Nanoinžinerijos skyriuose. Sužinosite, kaip kuriamos vieno lusto platformos itin tiksliai ir greitai medicininei diagnostikai, kas yra nanofotonika, kaip veikia 3D spausdintuvai ir kaip gimsta moderniausi skaiduliniai lazeriai. UAB „Ekspla“ su partneriais šiuo metu kuria galingiausią lazerį pasaulyje. Jos specialistai pademonstruos, kaip kuriami lazeriai, su kuriais dirba mokslininkai žymiausiuose tyrimų centruose ir universitetuose: Kembridže, Harvarde, CERN‘e, Lorenco Livermoro nacionalinėje laboratorijoje, NASA ir kitur. 2015 metais atidarytas Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio tyrimų centras atvėrė naujas tyrimų ir eksperimentinės gamybos galimybes Lietuvos lazerių gamintojams ir mokslo įstaigoms.

Dalyvaudami ekskursijoje biofarmacijos įmonėje TEVA /„Sicor Biotech“ išgirsite apie biofarmacinių preparatų tobulinimą, gamybą ir kontrolę, aplankysite mokslinių tyrimų centrą, kokybės kontrolės laboratorijas bei biofarmacinių vaistų gamyklą. Apie molekulines priemones ir jų reikšmę šiuolaikiniam mokslui sužinosite per ekskursijas biotechnologijų įmonėje „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Ši kompanija daug dėmesio skiria gamtos mokslų populiarinimui. Bendras jų ir Vilniaus universiteto (VU) projektas „Mobilioji bioklasė“ – pirmoji šalyje mobili laboratorija, supažindinanti moksleivius su naujausiais biologijos mokslų pasiekimais. Laboratorija visiems norintiems suteiks unikalią galimybę bent trumpam tapti tyrėjais. Rugsėjo 10 d. ir 15 d. ji lankysis Vilniuje, VU Gamtos mokslų fakultete, o 18 dieną – festivalio Mokslo šventėje, kuri vyks Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU). Biochemijos institute dr. Marius Dagys, atstovaujantis UAB „Bioanalizės sistemos“ pademonstruos, kaip kuriami biojutikliai, tiksliai nustatantys įvairių junginių (gliukozės, fruktozės, šlapalo ir kt.) koncentraciją kraujyje.

Ar norite išmokti tiesti tiltus, montuoti filmus, sukurti vaizdo klipą, valdyti kvadrokopterį arba įvairius robotus ir juos programuoti? Užsukite į Mokslo šventę VGTU. VU Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre prof. Rimvydas Skyrius paskaitoje „Šiuolaikinis verslas ir informacinės technologijos“ paaiškins, kaip priimti šiuolaikinės verslo informacinės veiklos iššūkius: intensyvumą, daugiamatį kontekstą, kokybiško informavimo poreikius, aukštus lūkesčius ir realybę. VU Fizikos fakultete kartu su Taikomųjų mokslų institutu auginami puslaidininkinių šviestukų kristalų monoatominiai sluoksniai, bendradarbiaujant su Lietuvos ir užsienio pramonės įmonėmis. Dr. Pranciškus Vitta pademonstruos patentuotą valdomų spalvos atgavos parametrų šviestuvą, sukurtą kartu su pumpurine įmone „Ledigma“. Šis šviestuvas leidžia preciziškai pasirinkti šviesos spalvinę temperatūrą ir keisti apšviečiamų objektų spalvų sodrį.

Kaune mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ kosminis laivas šių metų rugsėjo 11–12 dienomis nusileis ir antrus metus iš eilės pakvies į ekspediciją Kauno tvirtovės VII forte. Kartu su chemijos, fizikos, biologijos ir kitų mokslų atstovais šventės dalyviai leisis į tiriamąją kelionę po mokslo pasaulį. Dalyvaudami dvi dienas trunkančioje festivalio programoje lankytojai susipažins su naujausiais mokslo pasiekimais ir patys išbandys įvairias technologijas, atliks eksperimentus bei diskutuos su įvairių mokslo sričių specialistais.

Rengiant festivalio programą, dalyvavo ne tik aukštosios mokyklos ir kolegijos, bet ir verslo įmonės. Šventėje sužinosite apie mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Nemunas“ MTEP centrus, jų laboratorijas, turimą įrangą ir atliekamų mokslinių tyrimų kryptis. Šviesos leidykla, „Pegaso“ knygynas supažindins su naujais leidyklos „Šviesa“ parengtais chemijos, fizikos, mokslo leidiniais, kurių galėsite įsigyti. Lankytojai bus supažindinami su „Hitachi“ korporacija ir jos veikla Lietuvoje, išgirs apie kompanijos sukurtus inovatyvius sprendimus ir jos vaidmenį Visagino atominės elektrinės projekte. Erdvę informacinių technologijų kūrybos profesionalams sukurs UAB „TeleSoftas“, UAB „SneakyBox“, UAB „ADEO WEB“ bei Projekt - Dizaino studija. Kompanijos „Aqua Lingua“ įkūrėja, grafikos dizainerė Rūta Mickienė pademonstruos, kaip kiekvienas iš mūsų gali sukurti autorinį meno kūrinį. „Aqua Lingua“ (lot. vanduo, kalba) technologija, sujungdama tokias skirtingas sritis kaip fotografija ir fizika, suteikia galimybę kiekvienam tapti kūrėju. Tereikia garso – balsu ištartos frazės, sveikinimo, sugrotos ar sudainuotos melodijos, netgi knarkimo.

Mokslo festivalio diena Kauno technologijos universitete (KTU) rugsėjo 11 d. žada būti itin aktyvi ir darbinga: apsilankysite laboratorijose, kur gimsta nauji produktai ir technologijos, pradedant funkcinėmis maisto medžiagomis ir baigiant išmaniaisiais drabužiais, virtualios realybės sistemomis bei išmania elektromobilių įkrovimo stotele. Galėsite išbandyti KTU Transporto priemonių inžinerijos programos studentų sukurtą eksperimentinį hibridinį automobilį (elektromobilį). Sužinosite, kodėl ir kaip dizainas vis plačiau integruojamas į įvairias sritis: verslą, mokslą, socialinį, paslaugų sektorių, ir kaip veikia „Bloomberg“ finansų rinkų laboratorija.

Ar žinote, kad Kauno rajone veikianti įmonė „Garlita“ gamina megztinius armijai pagal NATO pripažintus techninius standartus? Ji garsėja megztiniais, prisotintais vitamino E, nuo uodų ir kitų vabzdžių apsaugančiais, pjūviams, aštriems daiktams ar karščiui atspariais drabužiais. Juos perka kone viso pasaulio specialieji būriai, kariuomenės, saugos tarnybos, NATO. Ekskursijos metu išgirsite ir apie profesinių gebėjimų reikšmę planuojant karjerą.

Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakultete pamatysite inžinerijos studentų ir dėstytojų suprojektuotą ir pagamintą pneumobilį, susipažinsite su šiuolaikinės 3D projektavimo ir simuliavimo programinės įrangos „SolidWorks“ galimybėmis.

Šiauliuose jūsų laukia renginys „Šokolado paslaptys“. Apsilankę „Rūtos“ šokolado muziejuje, susipažinsite su šokolado gamybos istorija. Susitiksite su technologu, stebėsite gamybos procesą, pamatysite, kaip „Rūtos“ saldainių fabrike šokoladas derinamas su rudens gėrybėmis, degustuosite šaltyje džiovintų uogų ir šokolado derinius. Įmonėje UAB „Salda“ susipažinsite su vėdinimo įrangos gamintojų lydere Baltijos šalyse, turinčia daugiau nei 20 metų darbo patirtį, su gamybos procesu ir produkcija.