(Pirmąją straipsnio dalį rasite čia).

Biosfera pradėtų keistis palaipsniui, o kartu su ja keistųsi ir žmonijos ekosistema. Ir keistųsi amžiams.

„Per gana trumpą laiką Žemėje įvyktų augalijos ir gyvūnijos reorganizacija. Vidutinės oro temperatūros Žemėje pokytis pradėtų grandininę reakciją, - pasakoja Rutgerso universiteto (Naujasis Džersis, JAV) klimatologas Davidas Robinsonas. – Kuo tai baigtųsi, nežinome“.

Ko gero, prasidėtų chaotiška gyvūnų (sausumos ir jūros žinduolių, paukščių ir kt. migracija). O ašigaliai – šalčiausios vietos Žemėje – nebetiktų gyvybei. Gyvojoje gamtoje prasidėtų neregėti pokyčiai. Arktis šaltų greičiau nei žemesnės platumos, tačiau anksčiau ar vėliau laikas ateitų ir tropikams bei ekvatoriui.

2 m. po orbitos pasikeitimo: planeta atvėso „tik“ -1,1°C

Gali atrodyti, kad pasaulinės temperatūros pokytis keliais laipsniais yra nereikšmingas, bet tai – vidutinė viso Žemės rutulio temperatūra. Tačiau temperatūros kritimas -1,1°C gali reikšti, kad ten, kur gyvename mes, oro temperatūra atvės 11-17 laipsnių Celsijaus.

„Per pastarąjį ledynmetį Žemėje vidutinė oro temperatūra buvo tik 5°C mažesnė nei šiandien, - primena Merilando universiteto atmosferų ir okeanų tyrinėtojas Jeffrey Stehras. – Tai – visai nedidelis skirtumas“.

Foto: AFP/Scanpix

„Prie žiemos sąlygų nepratusiems žmonėms iš pradžių visa tai bus labai neįprasta ir įdomu, - samprotauja Rutgerso universiteto okeanų ir pakrantės tyrinėtoja Jennifer Francis. – Piečiau esančių valstybių gyventojams tai būtų pramoga: pasimėtyti sniego gniūžtėmis, šliūkštelėti puodelį verdančio vandens ir paversti jį rūku. Bet labai greitai visa tai nusibos. Taps neįmanoma į gatvę išeiti be šiltų rūbų“.

Tačiau tikrojo planetos šalimo pavojaus daugelis nesupras tol, kol Žemėje nepradės stigti to, be ko negalime gyventi. Maisto.

Bado apokalipsė

Žema temperatūra turės įtakos žemės ūkio derliui – jis visoje planetoje katastrofiškai pradės mažėti. Tai reiškia, kad pradės stigti ir maisto. Jis pradės brangti – ir ne keliais centais ar litais, o dvigubai, trigubai, keturgubai.

„Turtingieji maisto galės pirkti kiek užsigeis, tačiau neturtingieji pradės badauti, - prognozuoja futuristas Davidas Barteli. – Visur gali prasidėti neramumai, plėšimai – ypač ten, kur saugomas maistas“.

Kurį laiką pusiaujo valstybėse bus gerai, juk temperatūra ten pasikeis nežymiai, tačiau didžioji žmonijos dalis kęs šaltį. Ir jiems ne linksmybės rūpės. Šaltos žemyninio oro masės susidurs su šiltomis vandenynų oro masėmis ir gerokai padažnės audrų, uraganų. Nuo Saulės Žemė tols vis toliau, ir ateis diena, kai Žemėje visi krituliai iškris tik sniego pavidalu.