S. Darius ir S. Girėnas anuomet įsigijo ir perdarė skrydžiui vienmotorį lėktuvą, kurį tolimiems skrydžiams rinkosi daugelis tarpukario lakūnų. Tačiau tai nesutrukdė lietuviams išsiskirti ir pademonstruoti antrą skrydžio nuotolio be nusileidimo rezultatą pasaulyje. Nors jie skrido itin nepalankiomis sąlygomis, be radijo ryšio, be autopiloto ar kitų modernių navigacijos priemonių, jų skrydis iki šiol laikomas vienu iš tiksliausių aviacijos istorijoje. Panašiai ir „LituanicaSAT-1“, atitinkantis populiarų „cubesat“ standartą, yra unikalus lietuviškas, jaunųjų tyrėjų komandos sukurtas, nanopalydovas.

Laurynas Mačiulis ir Vytenis Buzas

Artėjant istorinio Dariaus ir Girėno skrydžio minėjimo datai, „LituanicaSAT-1“ komanda jau baigia palydovo sistemų integravimo darbus. Išbandytos radijo ryšio priemonės, kurios iš kosmoso prabils lietuviškai. Tuo rūpinasi Vilniaus universiteto (VU) tyrėjai Simonas Kareiva ir dr. Karolis Petrauskas bei radijo mėgėjas Žilvinas Batisa. Taip pat jau išbandytas skrydžio kompiuteris, integruojami palydovo sensoriai, išmėgintas fotoaparatas, kuriuo lietuviai pirmą kartą gaus nuotraukų iš kosmoso. Šiuos darbus atliko VU tyrėjai Vytautas Valaitis, Marius Dvareckas ir Donatas Srėbalius. Jau sukurtas antenų išskleidimo mechanizmas, iš specialaus ypač tvirto aviacinio aliuminio pagaminti trijų palydovų korpusai, iš kurių vienas ir pakils į kosmosą. Visi šie palydovo komponentai atitinka NASA keliamus aukštus techninius reikalavimus ir veikia kaip vieninga sistema. Paleistas į orbitą aplink Žemę „LituanicaSAT-1“ atliks kosmoso tyrimus ir išbandys lietuvių sukurtas technologijas ekstremaliomis sąlygomis, rašoma pranešime spaudai.

„LituanicaSAT-1“ palydovą kuria daugiau nei 30 narių komanda, sudaryta iš lietuvių mokslininkų, tyrėjų ir inžinierių, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų. Projektą jau remia 22 organizacijos ir įmonės.

Visi norintys prisidėti prie pirmojo lietuviško palydovo paleidimo sėkmės, kviečiami burtis socialiniame tinkle „Facebook“.


DELFI primena, kad S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio atminimui dedikuojamas ir kito lietuviško palydovo - „LitSat-1“ skrydis. Greičiausiai abu šie kosminiai aparatai bus keliami į kosmosą ta pačia raketa, taigi abiejų palydovų pirmumo klausimas yra ginčytinas.