Kosminis laivas "Sojuz TMA-21" nusileido "tiesiai į dešimtuką", JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) komentatorius pareiškė transliuojant tiesioginį vaizdą, o Rusijos skrydžių valdymo centro ekrane įsižiebė užrašas: "Nusileidimas patvirtintas!"

Kapsulė, kurioje buvo JAV astronautas Ronas Garanas ir Rusijos kosmonautai Andrejus Borisenka bei Aleksandras Samokutiajevas, dirbę orbitinėje stotyje nuo balandžio, nusileido Kazachstane 10 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku.

Televizija parodė, kaip pavargęs, tačiau besišypantis nusileidimo kapitonas A.Samokutiajevas iškeliamas iš kapsulės Kazachstano gelbėtojų.

TKS paliekantys įgulos nariai anksčiau šiltai atsisveikino su orbitinėje stotyje pasilikusiais kolegomis, baigdami įvykių kupiną misiją, per kurią buvo iškilęs pavojus, jog žmones teks skubiai evakuoti.

"Buvo malonu būti su jumis kosmose", - TKS įgulos vadas Mike'as Fossumas (Maikas Fosumas) sakė išvykstantiems nariams, kai kosminė kapsulė pradėjo kelionę į Žemę virš šiaurinės Kinijos.

Atsiskyrus Sovietų Sąjungos laikų kosminio laivo kapsulei, stotyje liko tik trys žmonės: NASA astronautas M.Fossumas, rusas Sergejus Volkovas ir japonas borto inžinierius Satoshi Furukawa (Satošis Furukava).

Rusija pradėjo įgyvendinti 100 mlrd. dolerių TKS statybos projektą 1998 metais, tebevykstant įtemptoms lenktynėms su JAV dėl dominavimo kosmose po Sovietų Sąjungos žlugimo.

Tačiau pastaruoju metu Rusijos kosminės programa patyrė kelias apmaudžias nesėkmes - į orbitą nepavyko iškelti poros svarbių navigacinės sistemos palydovų, o praeitą mėnesį per dramatišką incidentą sudužo į TKS turėjusi skrieti krovininė kapsulė.

Ši rugpjūčio 24 dieną įvykusi avarija paskatino Rusiją laikinai sustabdyti visus "Sojuz" skrydžius, kol buvo atlikti šių kosminių laivų saugumo patikrinimai.

Įvairių modifikacijų "Sojuz" kosminiais laivais į TKS skraidinti tiek kroviniai, tiek nauji įgulos nariai. Jų kosminės kapsulės lieka prisijungusios prie stoties, o vėliau jomis į Žemę grįžta kiti įgulos nariai.

Šios palyginti pigios ir paprastos kosminės kapsulės buvo Rusijos pasididžiavimas. "Sojuz" tapo nepamainomi nuo liepos, kai buvo baigti eksploatuoti visi JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai.

NASA svarstė galimybę pirmąkart per pastarąjį dešimtmetį evakuoti visus žmones iš TKS, jeigu Rusijos kosminei agentūrai "Roskosmos" nepavyktų išspręsti saugumo problemų iki lapkričio vidurio.

"Roskosmos" šią savaitę paskyrė kito pilotuojamo "Sojuz" skrydžio datą. Kosminis laivas turėtų startuoti lapkričio 12 dieną, likus vos kelioms dienoms iki NASA nustatyto galutinio termino.

Dėl šios priežasties dabartinė įgulos nariai turės greitai perduoti orbitinę stotį savo pamainai, o lapkričio 22 dieną jie grįš į Žemę. NASA taisyklės reikalauja greitai keisti pamainas, nes "Sojuz" kapsulės kosmose gali būti laikomos ne ilgiau nei 6,5 mėnesio.