"Jie užbaigė nusileidimą", - pranešė misijos kontrolės pareigūnas Maskvoje po to, kai nedidelė kapsulė "Soyuz TMA-8", kuri pajuodavo įskridusi į atmosferą, 1 val. 14 min. Grinvičo (4 val. 14 min. Lietuvos) laiku saugiai nusileido tyruose maždaug už 80 km į šiaurę nuo Arkalyko miestelio.

"Viskas įvyko, kaip buvo numatyta, "Sojuz TMA-8" nuleidžiamasis aparatas nusileido ant šono, paieškos ir gelbėjimo tarnybos lėktuvai ir sraigtasparniai surado jį dar ore ir stebėjo iki nusileidimo vietos", - pažymėjo Skrydžių valdymo centras.

40 metų A.Ansari, kuri iš Irano kartu su tėvais į Ameriką išvyko 1984-aisiais ir kuri savo milijonus uždirbo JAV telekomunikacijų verslo rinkoje, turi JAV pilietybę ir gyvena Dalase Teksaso valstijoje, grįžo kartu su rusų kosmonautu Pavelu Vinogradovu ir JAV astronautu Jeffu Williamsu Rusijos kosmoso programos paieškos komanda apsupo kapsulę, atidarė liuką ir ištraukė grįžusius kosmonautus.

"Jie mane sveiką saugiai grąžino namo", - sėdėdama specialioje kėdėje šalia kapsulės sakė A.Ansari, kuri nepaisant nuovargio atrodė laiminga. - Išgyvenau nepaprastą patyrimą".

Žemėje ją pasveikino vyras Hamidas, kuris apkabino žmoną ir įteikė jai raudonų rožių puokštę.

"Tai buvo viso gyvenimo pasivažinėjimas", - savo ruožtu pareiškė J.Williamsas. Valgydamas obuolį jis pridūrė, kad per pusę metų, kuriuos jam teko praleisti kosmose, jis priprato prie nesvarumo būklės.

A.Ansari mojavo ranka ir šypsojosi paieškos komandai, kuri jai įteikė raudonų rožių ir rausvą kaspiną.

Plačiai šypsodamasi amerikietė padėkojo už dovanas ir pabučiavo savo vyrą. "Anousheh šaunuolė - kaip saviškė", - sakė P.Vinogradovas.

Paklausta, kaip jaučiasi, A.Ansari parodė iškeltą nykštį ir pasakė "chorošo" - rusiškai tai reiškia "gerai".

A.Ansari, kuri yra ketvirtoji kosmoso turistė, kol kas nėra atskleidusi, kiek kainavo jos bilietas, bet ankstesni kosmoso turistai Rusijos kosmoso programai mokėjo maždaug po 20 mln. JAV dolerių (55 mln. litų). Manoma, kad ji galėjo sumokėti daugiau - maždaug 25 mln. JAV dolerių (68 mln. litų).

Iš pradžių buvo planuojama, kad ji skris su vėlesne "Sojuz" misija, bet paskui užėmė japonų verslininko Daisuke Enomoto vietą. Rusijos pareigūnai praėjusį mėnesį sakė, kad jis negali skristi dėl medicininių problemų, kurios nebuvo patikslintos.

A.Ansari skrydis į TKS nebuvo vien "kelionė į kosmosą". Ji atliko orbitoje kelis Europos ir Rusijos mokslininkų parengtus mokslinius eksperimentus. Nors pirmosiomis skrydžio dienomis A.Ansari kiek negalavo, apskritai ji sėkmingai atliko visus mokslinius eksperimentus orbitoje.

"Ji dirbo labai gerai, įvykdė visą medicinos programą, ir mes labai patenkinti jos darbu", - pažymėjo RMA Medicinos ir biologijos problemų instituto direktorius Anatolijus Grigorjevas.

Atsiminimui apie apsilankymą stotyje A.Ansari parsigabeno ženklų ir vokų, antspauduotų specialiu TKS spaudu, taip pat suvenyrų, pabuvojusių su ja kosmose. Pirmajai kosmoso turistei taip patiko TKS, kad prieš sugrįžimą į Žemę, ji "norėjo kur nors joje pasislėpti".

A.Ansari iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS) su rusų raketa "Sojuz" išskrido rugsėjo 18 dieną. Kartu su ja pakeisti P.Vinogradovo ir J.Williamso išskrido du profesionalūs astronautai - NASA astronautas Michaelas Lopezas-Alegria ir rusų kosmonautas Michailas Tiurinas.

"Šios dešimt dienų man buvo nuostabios", - sakė ji per atsisveikinimo ceremoniją TKS, kuri buvo surengta maždaug prieš pusketvirtos valandos prieš nusileidžiant Žemėje. - Tikiuosi, kad netolimoje ateityje galėsiu tai dar kartą patirti".

Prieš skrydį A.Ansari sakė seniai svajojo nuskristi į kosmosą ir sakė norinti būti pavyzdys savo tėvynainiams.

"Manau, kad mano skrydis tapo tam tikru vilties spinduliu Irane gyvenantiems jauniems iraniečiams, padedančiu jiems tikėtis kažko, kas pozityvu, nes visa, ką jie girdi, taip slegia, o (dar) kalbos apie karą, kalbos apie kraujo liejimą", - rugsėjo pradžioje sakė A.Ansari.

Tačiau jai buvo liepta nuimti nuo savo skafandro Irano vėliavą, be to, Rusijos ir JAV vyriausybės reikalavimu ji turėjo pažadėti, kad kelionės metu nebus jokių politinių pareiškimų.

Jungtinės Valstijos ir Iranas oficialių diplomatinių santykių nepalaiko nuo 1979 metų, kai JAV ambasadoje Teherane studentai įkaitais paėmė 52 amerikiečius, o JAV prezidentas George'as W.Bushas šią islamišką respubliką priskyrė "blogio ašiai".

Rusijos kosmoso agentūros "Roskosmos" pilotuojamųjų kosminių skrydžių programos vadovas Aleksejus Krasnovas žurnalistams Maskvoje sakė, kad jie liko patenkinti sklandžiu nusileidimu.

"Labai džiaugiamės, kad šiandien galėjome matyti šį sėkmingą nusileidimą", - sakė jis.

Rusijos Mokslų akademijos Medicinos ir biologijos problemų laboratorijos vedėjas Vladimiras Syčiovas sakė, kad kosmonautai į Žemę parsigabeno orbitinį "gyvąjį kampelį" - sraiges ir sliekus, grybus ir pirmąjį kartą nesvarumo būklėje užaugintus maždaug 30-40 cm aukščio miežius.

Be M.Tiurino ir M.Lopezo-Alegrios, TKS dabar dar dirba vokiečių astronautas Thomas Reiteris.

M.Tiurino ir M.Lopezo-Alegrios misija TKS truks pusę metų, o T.Reiteris, kuris į stotį su JAV erdvėlaiviu atvyko liepą, į Žemę turėtų grįžti gruodžio mėnesį.