Savo tėvo istoriją „Login“ konferencijos metu lietuviams pasakojo jo dukra Lucy Hawking. Ji – žurnalistė, novelistė, filantropė ir mokslo populiarintoja geriausiai žinoma kaip knygų vaikams autorė.

Žiūrovams ji ne tik papasakojo apie savo tėvą, bet ir paaiškino, kodėl jos tėvas ateistas buvo palaidotas bažnyčioje bei kodėl tai – didelė garbė.

Pažiūrėkite į žvaigždes – tai žymi S. Hawkingo frazė. Kaip pasakoja jo dukra, mokslininko tikslas buvo, kad žmonės giedrą naktį rastų bent kelias minutes ir pažiūrėtų į žvaigždes. „Jis nenorėjo, kad mes tai darytume pasyviai. Jis norėjo, kad mes išeitume iš savo vidinio ir išorinio pasaulių, darbo aplinkos, šeimos ir savęs paklaustume egzistencinių klausimų.

Lucy Hawking
Foto: Imago / Scanpix

Labai svarbu sustoti minutei, pasižiūrėti į viršų ir pajausti ryšį su kažkuo nesibaigiančiu, neįtikėtinu bei nuostabiu ir savęs paklausti, kaip gi egzistuoja Visata? Mano tėvas norėjo, kad mes būtume smalsūs“, – sako L. Hawking.

Kaip teigia garsi rašytoja, jos tėvas tikėjo, kad mokslininkai turi pareigą apie pasaulį paaiškinti visuomenei. Tuo metu, kai jis ėmėsi mokslo populiarinimo, tai dar nebuvo dažnas reiškinys – mokslas buvo skirtas mokslininkų bendruomenei.

Žymaus mokslininko dukra pasakoja, kad jos tėvas gimė Oksforde per Antrą pasaulinį karą. „Jis gimė 1942 sausio 18 dieną. Tą diena taip pat buvo minimos 300-osiosgarsaus italų astronomo Galileo Galilei mirties metinės. Galileo pasižiūrėjo per savo teleskopą ir pamatė, kad Jupiterio palydovai keliauja aplink Jupiterį, o tuo metu buvo manyta, kad viskas sukasi aplink Žemę. Buvo manoma, kad Žemė ir žmonija – Visatos centras. Galileo suprato, kad tai netiesa, kad iš tiesų mes gyvename heliocentristinėje sistemoje: viskas sukasi aplink Saulę.

Tuo laikotarpiu tai buvo ekstremaliai eretiška mintis, bet tai buvo milžiniškas mokslinis atradimas ir tai pastatė mus ant kelio, kuriame mes galime suvokti pasaulį, kuris mus supa, per mokslinį žvilgsnį.“, – pasakoja L. Hawking,

Ji prasitaria, kad jos tėvas nebuvo labai geras mokinys – viename iš mokyklos raportų buvo teigiama, kad S. Hawkingas gyvenime nieko nepasieks. Tačiau, sako L. Hawking, tėvo klasiokai kažką pastebėjo, mat ėmė jį pravardžiuoti Einšteinu. „Tai tik parodo, kad vaikai tikrai yra protingesni nei suaugę“, – pastebi L. Hawking.

Stephenas Hawkingas ir jo personažas seriale "Simpsonai"

Vėliau mokykloje, sako L. Hawking, buvo įžiebta žiežirba, kuri vėliau tapo liepsna, o liepsna – degė visą jo gyvenimą. Ta liepsna buvo jo aistra ir dedikacija mokslui. „Žiežirbą įžiebė nuostabus mokytojas, kuris atvėrė Visatą mano tėvui“, – sako L. Hawking.

Su šypsena L. Hawking pasakoja, kad jos tėvas pirmuosius studijų mėnesius Oksforde tiesiog prakvailiojo ir tik artėjant egzaminams suprato, kad reikia susiimti. Išlaikęs egzaminus S Hawkingas pateko į Kembridžą.

Jo dukra sako, kad kaip tuo metu, kai jam dar tebuvo 21 metai, tėvui buvo diagnozuota klastinga motorinius neuronus pažeidžianti liga – šoninė ameotrofinė sklerozė. Būtent dėl jos vėliau jis buvo beveik visiškai paralyžiuotas. Tai buvo labai sudėtingas periodas mokslininko gyvenime, mat jis manė, kad tikrai gyvenime nieko nepasieks.

„Bet tuomet nutiko du dalykai: jis sutiko mano mamą, jie įsimylėjo ir susituokė. Jis suprato, kad jei bus vedęs vyras, jam reikia darbo, o jog gautų darbą – jam reikia baigti doktorantūrą. Jis sugalvojo temą: besisplečiančios Visatos savybės.
Prieš keletą metų jo disertacija buvo patalpinta Kembridžo puslapyje ir dėl to iškart „nulūžo“ visas puslapis – tiek daug žmonių bandė parsisiųsti šį darbą“, – pamena L. Hawking.

L. Hawking pasakoja, kad jos šeima nebuvo panaši į jokią kitą – tuo laikotarpiu buvo labai neprasta matyti tokią šeimą, kaip jos: asmuo su labai rimta negalia yra tėvas, turi vaikų ir žmoną. Anot L. Hawking, tuo metu neįgalūs žmonės buvo retai matomi, o jei buvo matomi – tai juos vežimėlyje stūmė seselė. „Jie tikrai nebuvo tokie kaip mano tėvas, kuris turėjo elektrinį vežimėlį, kuriuo važinėjo dideliu greičiu kur tik norėjo, nes jis buvo nepriklausomas, priėmė pats sprendimus, turėjo darbą. Dažnai apie mano tėvą nėra pasakoma, kad jis nuolat nuo 20 metų iki mirties sulaukus 76 metų, visad turėjo darbą. Tai tikrai didelis pasiekimas“, – pabrėžia L. Hawking.

Lucy Hawking

Ji prasitaria, kad jos dažnai klausia, koks jausmas buvo išeiti kur nors su garsiu tėvu. „Atsakymas toks, kad mano tėvas tuo metu, kai aš buvau vaikas, nebuvo garsus, o ir mano mama tikrai nebuvo Madona“, – pasakoja L. Hawking.

Anot jos, tai, kad jos vaikystė tikrai kitokia, įrodo faktas, kad apie jos šeimą yra sukurtas Holivudo filmas. „Visko teorija“ (The Theory of Everything), sako L. Hawking yra paremtas jos motinos memuaru.

Garsaus mokslininko dukra pabrėžia, kad S. Hawkingas ne tik bandė išsiaiškinti, kaip iš nieko gali atsirasti viskas, bet ir laužė stereotipus, kur ir kaip galima sutikti neįgalius asmenis bei koks vaidmuo jiems turėtų tekti visuomenėje. Pavyzdžiui, S. Hawkingas aplankė Antarktidą, Velykų salą ir net patyrė skrydį nulinėje gravitacijoje.

Kosmoso tema ypač buvo aktuali mokslininkui. Ne tik dėl jo tyrinėjamo lauko, bet ir todėl, kad jis nuoširdžiai manė, kad mums, žmonijai, jau metas išsikraustyti iš Žemės ir apsigyventi ir kituose dangaus kūnuose: Mėnulyje, Marse ar dar kažkur.

„Mano tėvas mirė kovo 14 dieną 2018 metais. Tai taip pat yra ir Alberto Einšteino gimtadienis. Tai tikrai neįtikėtina, kai geriau apie tai pagalvoji: jis gimė per Galileo mirties metines, o mirė per A. Einšteino gimimo dieną.

Jo mirties dieną aš gavau skambutį iš savo Vestminsterio abatijos su klausimu, ar ši vieta galėtų tapti jo amžino poilsio vieta. Tai buvo milžiniška garbė. Žinau, kad yra labai daug diskusijų, kodėl ateistas turėtų būti palaidotas bažnyčioje, bet Vestminsterio abatija yra 1000 metų pastatas, labiau nacionalinis monumentas nei religinis pastatas. Galų gale ten amžinojo poilsio nugulė labai gerbiami žmonės, kurių darbai turėjo įtakos ne tik Jungtinei Karalystei, bet ir visam pasauliui“, – sako L. Hakwing.

Ji prasitaria, kad ant jos tėvo antkapio galima išvysti ranka išskaptuotą juodąją skylę ir žodžius: čia guli tai, kas buvo mirtinga. Anot fiziko dukros, tai tie patys žodžiai, kurie lotyniškai buvo užrašyti ant Izaoko Niutono kapo. O šalia jos tėvo palaidotas kitas garsus ateistas – Čarlzas Darvinas.

Visą L. Hawking kalbą galite pamatyti ČIA.