„2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Ne paslaptis, kad daugelis vilniečių yra girdėję apie Vilniaus Gaoną, tačiau vargiai galėtų pasakyti, kuo jis nusipelnė ir kodėl Vilnius turi didžiuotis, kad jis čia gyveno. Šis naujas maršrutas – išskirtinė proga gilintis į žydų tautos kultūrą ir istoriją, atrasti ne tik jos pėdsakus mūsų Vilniuje, bet kartu ir kokybiškai bei įdomiai praleisti laisvalaikį su šeima ar draugais. Tikiuosi, kad vilniečiai ir sostinės svečiai su džiaugsmu ir atras tai, kas taip svarbu mūsų miestui“, – teigia Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Knygų gelbėtojai Vilniaus gete

Maršrutas parengtas remiantis Davido E. Fishmano – amerikiečių istoriko, mokslininko, Harvardo universiteto absolvento knyga „Knygų gelbėtojai Vilniaus gete: partizanai, poetai ir lenktynės su laiku gelbstint žydų kultūros vertybes nuo nacių“ („Baltų lankų“ leidyba, 2019), kuri atskleidžia mažiau nagrinėtą istorijos dalį.

Išgirdus žodį knygnešys, pirmiausia kyla asociacijos su lotyniškų rašmenų draudimo laikotarpiu carinės Rusijos imperijoje ir slaptą knygų nešimą per sieną į Lietuvą. Tačiau egzistuoja ir kita, mažiau žinoma, knygų nešėjo dimensija – tai Antrojo pasaulinio karo metais Vilniaus gete atsidūrusių žmonių neįtikėtinas pasiryžimas Holokausto akivaizdoje saugoti rašytinę žydų tautos (ir ne tik) kultūrą.

Holokaustas buvo nukreiptas ne tik prieš žmones. Tai buvo ir kultūros grobimo bei naikinimo aktas. Iš geto gyventojų buvo sudaryta „Popieriaus brigada“, rūšiavusi visame Vilniuje surinktas jidiš ir hebrajų kalbomis parašytas knygas. Brigados nariai (iš viso apie 40 mokslo ir techninių darbuotojų) YIVO būstinėje sprendė knygų likimą: šiukšlynas ar siuntimas į nacistinėje Vokietijoje įsikūrusį antisemitinį tyrimų centrą. Rizikuodami savo gyvybėmis popieriaus brigados herojai knygas rūšiavo ir į trečią krūvą – skirtą gelbėti knygas nešant jas į geto teritoriją, ten slėpti ir tikėtis stebuklo, jog jos išgyvens karą.

Keliaujantys maršrutu „Vilniaus geto knygnešiai“, aplankys Vilniuje veikusių knygų slėptuvių vietas, sužinos apie knygas gelbėjusių asmenybių istorijas. Maršrutą rasite čia.

Maršruto pristatymas nemokamose ekskursijose



Nors visi „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutai sukurti savarankiškam keliavimui ir nemokamai prieinami projekto svetainėje , šį savaitgalį miesto tyrinėtojai keliauti „Vilniaus geto knygnešių“ maršrutu kviečiami su gide. Nuo jidiš kultūros ir mokslo širdies – YIVO instituto, per buvusio Vilniaus geto gatves keliausite slaptų knygų kontrabandininkų takais, ieškosite slėptuvių, išgirsite ne tik knygų gelbėtojų, bet ir pačius popieriaus brigadininkus gelbėjusiųjų istorijas. Nemokamos ekskursijos vyks spalio 17 d., į jas būtina registruotis:

Spalio 17 d. 11.30 val. REGISTRACIJA

Spalio 17 d. 14:00 val. REGISTRACIJA

Ekskursijas ves Gina Justina Raibužytė. Trukmė – apie 1 val. 30 min. Vietų skaičius ribotas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)