Užduotis – ne iš lengvųjų

„Kurti instaliaciją iš tokių skirtingų bei įvairių objektų, kokie yra smulkiosios elektronikos prietaisai, nėra lengvas uždavinys. Vis dėlto ne sykį teko įsitikinti, kad sunkesnė medžiaga ne sykį padiktuoja ir įdomesnius sprendimus. Todėl džiaugiuosi, Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotame projekte kūrėjo vaidmuo patikėtas man ir kad dėl esminės idėjos esame sutarę. Dabar svarbu surinkti kuo daugiau ir kuo įvairesnių elektronikos atliekų, kad galėčiau kuo greičiau pradėti konkretų darbą“, – sako A. Kišonaitė.

Menininkė tikisi, kad per kovo mėnesį jai pavyks surinkti kūrybai reikalingą žaliavą. Anot jos, neseniai Lietuvoje atlikto tyrimo duomenimis, beveik trečdalis nenaudojamų elektronikos prietaisų yra kaupiami stalčiuose, sandėliukuose, rūsiuose ar panašiai. Pasak A. Kišonaitės, bent dalis šių sankaupų tikrai galėtų būti panaudota jos kuriamai instaliacijai.

Naujas skrydis senai elektronikai

Jau yra susitarta, kad instaliacijai skirtas elektronikos atliekas kovo 1–31 dienomis bus galima palikti specialiame projektui skirtame konteineryje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Elektronikos atliekų, skirtų meno projektui, surinkimo akcija pavadinta „Senai elektronikai – naują skrydį!“

Pagal meno projektą šiai instaliacijai galėtų būti panaudoti nebereikalingi, sugedę, smulkūs elektronikos prietaisai ar jų dalys: mobilieji telefonai, krovikliai, nuotolinio valdymo pulteliai, elektriniai laikrodžiai, ausinės, kompiuterio pelės, jungiamieji kabeliai, elektros šakutės, žibintuvėliai, kompiuterio jungtys, atmintinės, elektroniniai žaislai ir kiti panašūs elektronikos prietaisai.
Svarbiausia žinia – apie aplinkosaugą

„Idėja kurti meno kūrinius iš atliekų nėra labai nauja. Vis dėlto kiekvienas originalus kūrinys sukelia gerų emocijų, suskamba iš naujo. Be to, tai yra Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai skirtas projektas, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į elektronikos atliekų tvarkymo būtinybę, problematiką, atsakingą vartojimą. Šįsyk nekalbame apie tokių neteisingai rūšiuojamų, nesaugiai kaupiamų ar laikomų atliekų neigiamą poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, o tiesiog norime į tai atkreipti dėmesį per meno kūrinio sukeliamą įspūdį“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad kuriant būsimos instaliacijos koncepciją, buvo įvertintos visos aplinkybės, su menininke susitarta ir dėl maksimalaus meno kūrinio saugumo aplinkai bei praeiviams. Menininkės A. Kišonaitės sukurta instaliacija bus demonstruojama ir šių metų festivalio „Kultūros naktis“ programoje.