O ar rastume visiems daugiau ar mažiau priimtiną bendrą šventvietę? Galbūt – juk senieji, mūsų protėvių palikti vietovardžių pavadinimai dažnai apie tai byloja.

Štai kad ir upė Šventoji – viena gražiausių ir mylimiausių mūsų krašto upių, lanku juosianti Aukštaitiją. Tad švenčiausia vieta, šventvietė, juk turėtų būti ten, kur jos ištakos. Nepastebimai Samanio ežere šalia Dūkšto užgimusi, toliau Dūkšto, Luodžio, Asavo, Ūparto ežerais iki Antalieptės marių nešdama vandenis Šventoji skrodžia Gražutės girią – čia yra jos ištakos.

Girią, kurioje tikrai gražu: šimtamečiais išlakiais pušynais apaugusios kalvos tarsi ritasi į gilius klonius, kuriuose telkšo skaidrūs mėlynakiai ežerai, o kur ne kur – ir žvėrims bei paukščiams slaptavietes teikiančios pelkės. Ir kiekvienas apsilankęs čia liks užburtas miško grožio, ramybės, atgaiva alsuojančios gamtos.

Gražutės girios simbolis – briedis
Foto: Romualdas Barauskas

Šį pirmykštį, kupiną mažai urbanizuotos gamtos kampelį pamėgę ir daugybę retų augalų bei gyvūnų rūšių. Gražutės girioje gyvena žvirblinės pelėdos ir lututės, nardo vieni rečiausių mūsų krašto paukščių juodakakliai narai, dangų skrodžia ereliai žuvininkai o iš aukštapelkių ataidi tetervinų burbuliavimas. Ir aišku briedžiai – šio krašto miškų simbolis. Kiek ilgiau užsibuvęs miške, praleidęs ten gaiva alsuojantį rytmetį ar vėsa dvelkiantį pavakarį, tikriausiai susitikimo su briedžiu neišvengsi.

Na o jei beklajodami Gražutės girios takais užklysite prie Švento ežero, neabejotinai pritarsite, jog Gražutės giria yra tikrai šventa, šventa savo gamta ir grožiu. Švento ežeras – kažkada prieš tūkstančius metų nuo besitraukiančio ledyno atskilusio luisto suformuotame duburyje telkšantis nenuotakus ežeras, pasižymintis unikaliais vandens svyravimais. Į jį neįteka ir neišteka jokia upė ar upelis – ežerą maitina giluminiai vandens klodai. Gal todėl tai vienas skaidriausių ir vienas švariausių ežerų Lietuvoje. Ir dar – ko nepamatys eilinis šių vietų lankytojas – ežere auga pražangiažiedė plunksnalapė. Unikalus, itin retas augalas, kurio vienintelė augimo vieta Lietuvoje yra Švento ežeras.

Jūs galite su manim nesutikti, tačiau bent man Gražutės giria, Šventosios upės ištakos ir Švento ežeras yra šventa vieta – mano Šventvietė...