„Ar jūs įsivaizduojate, kas per smarvė bus?“

„Ką jie sau mano? Mūsų vaikai iš visų pusių bus apsupti šiukšlių konteinerių. Ar jūs įsivaizduojate, kas per smarvė bus? Bandėme tai paaiškinti valdžiai, bet mums buvo atšauta, kad jokios smarvės nebus, nes konteineriai reguliariai bus purškiami chemikalais. Girdi, chemikalais! Juk vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia lauke, žaisdami aikštelėje, tai, galima sakyti, kad visą tą laiką jie bus nuodijami!“ – susijaudinusi kalbėjo į redakciją atėjusi plungiškė mamytė, kurios mažylis lanko „Raudonkepuraitės“ darželį.

Prieš iškart už darželio tvoros jau stovinčius atliekų konteinerius ji sukilo ne viena. Daug tėvų parašais patvirtino prieštaraujantys pusiau požeminių konteinerių įrengimui prie pat vaikų žaidimų zonos. Esą tokioje vietoje negali būti jokių šiukšlių konteinerių. Priešingu atveju nusižengiama higienos normoms, kuriose juodu ant balto nurodyta, kad žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 metrų spinduliu nuo komunalinių atliekų aikštelės.

Į redakciją atėjusi mamytė teigė, kad šito reikalavimo nepaisyta. Tą patį tvirtino ir kartu su ja atvykusi darželio auklėtoja. Abi moterys tikino, jog tiek įstaigos bendruomenė, tiek tėveliai jaučiasi atsidūrę beviltiškoje situacijoje. Ir svarbiausia – niekas jų nė nesiklauso. Kur eina, atsimuša kaip į sieną. Savivaldybė aiškina, kad aikštelė įrengiama laikantis visų reikalavimų.

„Apie kokių reikalavimų paisymą valdžia kalba, jei konteinerius sustatė prie pat darželio tvoros. Dešimties metrų iki žaidimų zonos tikrai nėra. Toje zonoje laiką leidžia trijų grupių vaikai, tarp jų – lopšelinukų grupė. Tai ką – dabar jie bus priversti kvėpuoti nuo šiukšlių sklindančia smarve? Nebežinome, kur kreiptis“, – kalbėjo ir neviltyje atsidūrusi „Raudonkepuraitės“ direktorė Daiva Valužienė.

Anot jos, jau išsiųstas ne vienas raštas, tačiau kol kas vietos valdžia nesureagavo. Konteineriai jau stovi, blokeliais grindžiama aplink juos esanti aikštelė. Bet net ir nepaisant to, kad darbai – į pabaigą, tikimasi, jog aikštelė bus perkelta į kitą vietą.

„Žemaičio“ skaitytojų nuotr.

Kartu su darželiu – daugiabučio gyventojai

Į kovą prieš netinkamoje vietoje įrenginėjamą komunalinių atliekų aikštelę stojo ir V. Mačernio gatvės 47-ojo daugiabučio namo gyventojai. Jiems atstovaujantis Artūras Caturovas jau išmaišė visas įstaigas ir institucijas, bandydamas užkirsti kelią aikštelės pastatymui toje vietoje.

Jo ir kitų gyventojų nuomone, naujuosius konteinerius reikėjo statyti senųjų vietoje, kuri atokiau ne tik nuo darželio, bet ir nuo daugiabučio. „Tai būtų buvęs pats protingiausias sprendimas. Bet ne. Matai, per brangiai tai atsieitų, mat toje vietoje yra požeminės komunikacijos. Bet juk šiais laikais viskas padaroma, tik, žinoma, kaštai didesni. Todėl ir nueita lengviausiu keliu“, – kalbėjo teisybės ieškantis A. Caturovas.

Anot jo, apie pasirinktą naują vietą privalėjo būti informuotas ne tik lopšelis-darželis, bet ir 47-ojo daugiabučio gyventojai, tačiau to padaryti nesivarginta. Vyriškio teigimu, nebuvo jokio susirinkimo, nebuvo pakabintas ir skelbimas, pranešantis apie jį. Tiesa, skelbimas, subruzdus gyventojams, atsirado. Juokingiausia, kad apie tai, kas turėjo vykti vakar, pranešta po laiko. „Skelbimą parašė atgaline data“, – juokėsi A. Caturovas.

Savivaldybė pažeidimų neįžvelgia

Aktyvusis 47-ojo namo gyventojas ir toliau nenuleido rankų. Savivaldybę jis užvertė raštais. Plungiškis kartu su kitas namo gyventojais prašė pakeisti aikštelės vietą, motyvuodamas tuo, kad ją įrengus gyventojai praras penkias automobilių statymo vietas. Tačiau sulaukė neigiamo atsakymo.

Oficialiai pateiktame atsakyme Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas aiškino, kad vieta nebus keičiama, nes ji parinkta atsižvelgiant į aptarnaujamų namų gyventojų patogumą bei galimybę įrengti dėl esamų inžinerinių tinklų. Esą dabartinėje antžeminių komunalinių atliekų aikštelių vietoje yra tankus inžinerinių tinklų tinklas, dėl to tenai techniškai neįmanoma įrengti pusiau požeminių konteinerių aikštelės. O gyventojų sutikimas, jo aiškinimu, nėra reikalingas, nes aikštelė įrengiama valstybinėje žemėje.

Tame pačiame rašte M. Kaunas paprašė gyventojų supratingumo. Ir dėl sumažėsiančių vietų mašinoms siūlė mažiau sukti galvas, nes automobilius bus galima statyti senųjų konteinerių vietoje.

Vėliau A. Caturovas vėl kreipėsi į Savivaldybę. Tada vyras rankoje laikė daug stipresnę kortą. Jis jau buvo išsiaiškinęs, kad aikštelė įrengiama nesilaikant higienos normų, per arti darželio žaidimų zonos. Tačiau tąkart jam neva pasiūlyta nesikišti. Vyro žodžiais, Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė pareiškė, kad jam darželis neturi rūpėti, esą Savivaldybė pati su juo susitars. „Kaip nesusitars, jei darželis jai pavaldus“, – pasišaipė vyras.

Bet net ir po tokio atsakymo jis nenuleido rankų. Prie konteineriams ruošiamos vietos vyras susitiko ir su meru Audriu Klišoniu, kuriam bandė išaiškinti, kad nėra gerai darželio panosėje statyti atliekų aikštelę, kad vaikams smirdės, kad galų gale tai – neteisėta, nes nesilaikoma 10 metrų atstumo nuo vaikų žaidimo aikštelės. Tačiau savivaldybės vadovas, plungiškio pasakojimu, paprašė „nelipti“ jam ant moralės.

Po šio susitikimo A. Caturovas sulaukė administracijos direktoriaus pavaduotojo Manto Česnausko rašto, kuriame dėstoma, kad buvo išnagrinėtos susitikimo metu gautos pastabos dėl aikštelės vietos. Neva jokių pažeidimų nenustatyta – aikštelė yra didesniu nei metras atstumu nuo lopšelio-darželio sklypo ribos, todėl tokiu atveju sklypo valdytojų sutikimas nėra reikalingas. Higienos normoms esą taip pat nenusižengiama, nes 10-ies metrų spinduliu vaikų žaidimų aikštelių, kurios būtų įteisintos, nėra.

Viltis miršta paskutinė

„Pralaimėjome mūšį, bet ne karą“, – sako vyras. Nepasiduoti plungiškį skatina ir dar viena įdomi šios painios istorijos detalė. A. Caturovas išsiaiškino, kad Savivaldybė pusiau požeminės komunalinių atliekų aikštelės įrengimo projektą privalėjo suderinti su Plungės maisto ir veterinarijos tarnyba, tačiau šį reikalą apėjo. Nuėjęs į minėtą tarnybą plungiškis sužinojo, kad niekas nebuvo derinta. O ir dabar Savivaldybė nesiteikia pateikti jokių dokumentų, kad tarnyba galėtų įvertinti, ar šiuo atveju nėra pažeidimų.

Taip visko palikti neketinantis plungiškis kitą savaitę tikisi susitikti su Seimo nariais Jonu Varkaliu ir Jurgiu Razma. Vyras tikisi iš jų kažkokios pagalbos. „Jie turi progą prieš rinkimus pasireikšti“, – kalbėjo A. Caturovas.