Kuokmedis? Cukinijos ir kriaušės hibridas? Žalia atominė bomba – juokavo panevėžiečiai, nepajėgdami įspėti, ką šiemet užaugino 72-ejų aktorius E. Kačinskas.

Kai kurie, matydami medyje kabantį žalią moliūgą su ilgu straubliu, netgi įtarė L. Sėdžių sukūrus fotomontažą.

Iš tiesų aktorius kolegos sode nufotografavo tikrą daržovę, retokai sutinkamą mūsų daržuose. O štai maestro Juozo Miltinio mokiniui E. Kačinskui, regis, darže nėra nieko neįmanomo.

„Tai – moliūgas-kobra. Dvi galvos užaugo milžiniškos, penkios – mažesnės ir dar kelios dešimtys visai mažyčių. Sėklų pirkau prekybos centre miesto pakraštyje. Net nesitikėjau, kad kas nors užaugs. O čia taip įsikerojo, kad dėl vietos stygiaus teko moliūgus vyti į medžius“, – juokiasi darže kapstytis mėgstantis aktorius.

E. Kačinskas šmaikštauja, kad net šiais išmaniaisiais laikais jo internetas ir sielos atgaiva yra ūkis bei gamta.

Foto: Sekundė.lt

Užkietėjęs daržininkas

Aktorius daržininkyste susidomėjo nuo vaikystės, rūpestį tausoti menkiausio augalo daigelį jam išugdė mama.

„Esu smulkus ūkininkas, neturiu daug vietos sode plėstis. Aktyviai dirbant teatre buvau užmetęs šį pomėgį, bet kai atsirado laisvo laiko, teta įpiršo pirkti sodą, o dabar čia leidžiu dienas“, – pasakoja E. Kačinskas, kalbantis kaip tik besiruošęs dviračiu lėkti į savo ūkį.

Aktorius jau nuėmė beveik visą derlius, darže teliko petražolės, šiek tiek arbūzų ir moliūgų.

„Nesu eksperimentuotojas, pas mane daugiau tradicinių daržovių. Bet šiemet susigundžiau išmėginti ir kažką naujesnio. Turiu ne tik moliūgų – kobrų, bet ir sviestinių, vis dar laukiu, kada galėsiu nuimti baltai ir žaliai dryžuotus ir raudonuosius arbūzus. Jei tokie augalai auga mūsų kraštuose ir duoda derlių – tai jau tikrai gyvenam subtropinio klimato sąlygomis“, – svarsto eksperimentuotojas.

E. Kačinskas pripažįsta, kad kitąmet norėtų ir daugiau naujų daržovių rūšių išbandyti. Tik kartais, anot jo, prekybininkai pateikia tikrovės neatitinkančius paveikslėlius ant sėklų pakelių ir tenka nusivilti.

Skanu ir sveika

Moliūgai-kobros, pasak aktoriaus, kad ir dekoratyviniai, bet valgomi, todėl ir jis žada šias daržoves nešti į virtuvę.

O moliūgų augintojų galimybės išties plečiasi. Šių augalų šeimoje jau yra apie šimtas genčių ir maždaug 700 rūšių. Joms taip pat priklauso ir arbūzai, agurkai, kornišonai, melionai, ilgamoliūgiai, patisonai, aguročiai, cukinijos ir kiti.

Moliūgai – vienmečiai žoliniai augalai, dar prieš mūsų erą auginti Pietų Amerikoje. Iš Teksaso valstijos (JAV), kur jie buvo pradėti kultivuoti, XVI a. pateko į Europos žemyną.

Šios daržovės subręsta dažniausiai po pirmųjų šalnų. Moliūgai yra maistingi ir lengvai virškinami, kaip ir jų sėklos, naudojami įvairiausiems patiekalams gaminti ir gardinti. Moliūgai turi daug karotino, geležies, vitaminų C, B, B2, PP, E, D, T, kalio, fosforo, kalcio, magnio ir kitų žmogaus organizmui naudingų medžiagų.