Ji, dar net neatidaryta, dalija šios miesto dalies gyventojus į skirtingas stovyklas. Kol vieni reikalauja ramybės, kiti naujos gatvės laukia kaip išganymo.

Mato sovietinį darbą

Jau kitą savaitę Panevėžio savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas dėl akustinių sienelių prie naujosios Šiaurinės gatvės įrengimo.

Pasklidus tokiai naujienai, dalis Rožyno gyventojų sukilo. Pasak Rožyno bendruomenės pirmininkės Romos Šerplienės, žmonės pageidautų, kad tokios sienelės atsirastų prie visų gyvenamųjų namų šalia naujosios gatvės. Nors labiausiai norėtų, kad naujai nutiestas kelias būtų paliktas tik dviratininkams ir paspirtukininkams. Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna stebisi vietinių nepasitenkinimu – dėl gyventojų ramybės gatvėje išlieta tylioji asfalto danga, triukšmui mažinti įrengti pylimai ir žaliosios juostos, planuojamos pastatyti akustinės sienelės, apie tai kitų pagrindinių miesto gatvių gyventojai galėtų tik pasvajoti.

Anot Rožyno bendruomenės pirmininkės R. Šerplienės, mikrorajono gyventojai apie planus įrengti akustines sieneles išgirdo neseniai, o jau kitą savaitę šis klausimas bus sprendžiamas miesto Taryboje.

„Kaip argumentas atremiama, kad jau anksčiau buvo viešinamas visas gatvės projektas ir jo sprendiniai. Bet mes negalime sugaudyti visos informacijos apie planuojamus pokyčius mūsų mikrorajone. Negaliu kalbėti visų gyventojų vardu, todėl jau kitą savaitę Rožyno bendruomenė kviečia į susirinkimą tiek gyventojus, tiek miesto vadovus ir Tarybos narius“, – paaiškino R. Šerplienė.

Jos teigimu, gyventojams neramu, kodėl garsą sulaikančiomis maždaug keturių metrų aukščio plokštėmis bus dengiama ne visa gatvė, o tik jos atkarpos: 100 metrų šalia Jurginų gatvės ir 65 metrai šalia Pramonės gatvės.

„Kiek žinau, gyventojai raštiškai kreipėsi į Savivaldybę, kad ir prie Saulėtekio gatvės būtų akustinės sienelės, bet sulaukė neigiamo atsakymo. Ties Rėklių gatve supylė pylimą, nors ten gyvenamieji namai toliau. Lygiai tas taps su Pramonės gatve – gyvenamųjų namų ten nėra, bet sienelės, saugančios nuo garso, suplanuotos“, – vardijo bendruomenės pirmininkė.

Pasak jos, akustinės sienelės gali tik iš dalies apsaugoti nuo garso, bet nuo dulkių ir automobilių keliamos vibracijos nesaugo.

„Pati neseniai važiavau šiuo aplinkkeliu. Pirma mintis – buldozeriu prastumtas sovietmečio projektas, apie jokią gyventojų gyvenimo kokybę negalime kalbėti“, – piktinosi bendruomenės pirmininkė.

Laukia nesulaukia

Kol vieni Rožyno gyventojai kuria planus, kaip prispausti Savivaldybę pildyti jų pageidavimus, kiti tvirtina Šiaurinės gatvės laukiantys kaip išganymo.

P. Židonio nuotr.

Su naujuoju aplinkkeliu besiribojančioje Rėklių gatvėje, „Užuovėjos“ sodininkų bendrijoje gyvenanti savo pavardės nesutikusi viešinti Renata piktinasi, kad Šiaurinės gatvės priešininkai tokią savo poziciją pateikia viso mikrorajono vardu. Renatos teigimu, atidarius Šiaurinę gatvę daugeliui pagerės susisiekimas su miestu tiek automobiliu, tiek viešuoju transportu.

„Mes gyvename arčiausiai Šiaurinės gatvės ir nekantriai laukiu, kol bus galima ja važiuoti. Mano vaikai, kad pasiektų mokyklą, iki autobusų stotelės dabar turi eiti apie pusantro kilometro ar dar daugiau. O kelias vingiuoja per miškelį, šalia yra nedidelė parduotuvėlė, kur prekiaujama svaigalais. Vaikams tikrai nėra saugu, ypač tamsiuoju paros metu“, – pasakojo moteris.

Anot jos, menkas malonumas jau trejus metus, kai jie gyvena Rėklių gatvėje, į miestą kratytis žvyruotu keliu ir springti kelio dulkėmis, nors dabar žvyrkelis kiek patvarkytas. „Kai bus atidaryta Šiaurinė gatvė, važiuosiu tik ja, nors iki darbo bus šiek tiek toliau. Labai džiaugiuosi t

a gatve, ji bus didelis palengvinimas“, – kalbėjo panevėžietė.

Anot Renatos, nors jos namas arčiausiai aplinkkelio, automobilių triukšmo šeima nebijo. Projektą rengę specialistai patikino, kad buvo imtasi visų priemonių jam mažinti. Prie jos namų supylė pylimą, pasodino medžių. Kita vertus, pasak jos, gyvenant mieste negalima reikalauti vienkiemio ramybės.

„Man reikalingas patogus susisiekimas su miestu ir komfortas, o triukšmas yra natūralus miesto palydovas. Taip, pas mus dabar labai ramu, bet reikia suprasti, kad miestas plečiasi. Be to, kelias rengiamas pagal naujausias technologijas, todėl ir tas triukšmas nebus toks kaip Smėlynės, Nemuno ar Klaipėdos gatvėse“, – neabejoja Renata.

Modernus projektas

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna stebisi Rožyno mikrorajono gyventojų nebe pirmą kartą reiškiamu nepasitenkinimu dėl Šiaurinės gatvės. Jo teigimu, dar prieš rengiant projektą modeliavimo būdu pagal gautus rezultatus buvo sprendžiama, kokių priemonių imtis, kad automobilių triukšmas neviršytų leistinų normų. Kur buvo galima, ten atsirado pylimai, želdinių juostos, mažinančios triukšmą ir taršą. Visa gatvė grįsta tyliuoju asfaltu – jo receptūra unikali savo porėtumu, o tai leidžia iki minimumo sumažinti automobilių padangų keliamą triukšmą. Tokiu asfaltu iki šiol buvo grįsta tik nedidelė J. Tilvyčio gatvės atkarpa.

„Ieškojome įvairių galimybių ir būdų, kad triukšmo lygis neviršytų leistinų normų. Pylimai ir žalieji želdiniai duoda tikrai gerą efektą, bet ne visur yra techninės galimybės juos įrengti. Ten, kur garsas pagal modeliavimo rezultatus viršijo higienos normas, suprojektuotos akustinės sienelės“, – aiškino administracijos direktorius.

Skaičiuojama, kad akustinių sienelių įrengimas miesto Savivaldybei kainuos apie 203,8 tūkst. eurų – tiksli suma paaiškės įvykdžius viešąjį pirkimą ir su rangovu pasirašius sutartį. Anot T. Juknos, tokios sienelės paprastai įrengiamos tik užmiestyje, tačiau Rožyno gyventojams buvo padaryta išimtis, kad naujos gatvės triukšmas būtų sumažintas iki minimumo.

„Tai ne poilsio zona, todėl triukšmo visai išvengti nepavyks. Kadangi tai nauja gatvė, buvo keliami gerokai didesni reikalavimai tiek saugumui, tiek triukšmui. Todėl išties gaila, kad kai kurie gyventojai vadovaujasi niekuo nepagrįstomis emocijomis. O kai kurie politikai, nors dievagojasi, kad tai su rinkimais neturi nieko bendro, tas emocijas dar labiau kursto“, – kalbėjo T. Jukna.

Kurstomos emocijos

Nutiesus Šiaurinę gatvę, pasak T. Juknos, šioje miesto dalyje persiskirstys automobilių srautai, todėl sumažės spūsčių, bus švaresnės kitos arterinės miesto gatvės.

„Rožyno gyventojai sukūrė daugybė istorijų, kad tik šioje vietoje gatvės nebūtų, nors ji suprojektuota kaip gyvybiškai svarbi miesto vystymuisi. Panevėžyje daugėja dviračių takų, bet visi nepersės ant dviračių, o automobilių tik daugės“, – teigė administracijos direktorius.

Plečiantis miestui, naujų gatvių tik daugės, todėl, pasak T. Juknos, gyventojai, planuojantys įsigyti būstą, turi pasidomėti, kokie miesto plėtros planai, kad vėliau nekiltų tokių konfliktinių situacijų kaip kad dabar Rožyne.

„Kai atsiranda, kas tas emocijas pakursto, turime kone skandalą“, – sakė T. Jukna.

Dalį Šiaurinės gatvės planuojama atverti jau šio mėnesio pabaigoje, o kitą dalį – iki metų pabaigos. Kitąmet ketinama imtis Smėlynės gatvės rekonstrukcijos, šiuo metu vyksta projektavimo darbai ir dėliojami finansai.