Panevėžio miesto savivaldybės taryba sprendimą priėmė penktadienį, rajono politikai – praėjusį mėnesį. Abi savivaldybės skyrė po 5 tūkst. dalininkių įnašus ir turėtų valdyti šį turistinį objektą kartu su dabartinėmis dalininkėmis – Susisiekimo ministerija ir Anykščių rajono savivaldybe.

Panevėžio meras Rytis Račkauskas sako, kad sieks „siauruką“ išnaudoti turizmo skatinimui.

„Susisiekimo ministerija norėjo pradžioje visiškai išeiti iš dalininkų ir palikti „siauruką“ savivaldybėms, dalininke būtų likusi viena Anykščių savivaldybė. Bet kadangi infrastruktūra yra Panevėžyje ir Panevėžio rajone, mums siūlė prisijungti, kad mes jį išlaikytumėme. Bet mes siūlėme valstybei nenusiplauti rankų, nes tai yra valstybinės reikšmės objektas. Dabar ministerija lieka, kaip dalininkė, tai situacija yra geresnė“, – BNS sakė meras.

„Tai yra turistinis objektas, realiai nelabai tinkamas kroviniams ar susisiekimui, jis yra turistinis objektas ir jis bus vystomas ta linkme. Nes Panevėžyje turime daug infrastruktūros: ir patį didžiausią Europoje išlikusį depą, yra ir senos technikos, t.y. patrauklių dalykų, kuriuos reikia pateikti visuomenei ir, manau, kad tai sukels susidomėjimą ir padės skatinti turizmą“ – tvirtino R. Račkauskas.

Sunkumus pastaraisiais metais dėl skolų ir sumažėjusių valstybės dotacijų išgyvenančiam „siaurukui“ 2019-ųjų pabaigoje Susisiekimo ministerija skyrė vienkartinę 41 tūkst. injekciją, taip pat paragino prie dalininkų prisijungti „Lietuvos geležinkelius“.

Šios valstybės įmonės atstovas spaudai Mantas Dubauskas BNS sakė, kad pasiūlymas svarstytas ir Seimo Ekonomikos komitete, bet „nuo jo atsitraukta“. Anot jo, šiuo metu svarstomos galimybės padėti viešajai įstaigai su informacine sklaida ar pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą, „bet apie tapimą dalininke kalbos nėra“.

Aukštaitijos siaurasis geležinkelis įrengtas prieš 125-erius metus, pirmieji kroviniai ir keleiviniai traukiniai pradėjo kursuoti 1899-aisiais.

2001 metais „siaurukas“ nustojo veikti kaip susisiekimo priemonė ir tapo turizmo objektu. 2003 metais dalis šio komplekso objektų paskelbta kultūros paminklais. Dabar siaurojo geležinkelio ruožas yra beveik 70 kilometrų ilgio. „Siauruku“ reguliariais ir užsakomaisiais turistiniais reisais galima nuvykti nuo Panevėžio iki Rubikių Anykščių rajone.