Reikės papildomų lėšų

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas dr. Gediminas Jankūnas „Tėvynei“ teigė, kad tikslios datos, kada bus baigti bazilikos remontai pasakyti negali – darbus atliekantys rangovai dirba neskubėdami. Be to, atsiranda papildomų darbų, kurie nebuvo numatyti atlikti.

Klebonas aiškina, kad remonto darbams teks ieškoti papildomai pinigų – jau pateiktas prašymas Panevėžio rajono savivaldybei.

Darbai užsitęs

Kadangi Krekenavos bazilika yra vienas iš Jono Pauliaus II piligrimų kelio objektas, buvo nuspręsta šventovę kapitaliai remontuoti, nes paskutinį sykį Bazilika remontuota apie 1960 metus.

„Beveik 4,5 mėnesio dirbome su popieriais, kol buvo parengtas projektas. Jį patvirtinus, gavome finansavimą – 1,7 mln. eurų. Prasidėjo Krekenavos bazilikos remonto ir rekonstrukcijos darbai, kuriuos planavome užbaigti liepos mėnesį. Tačiau, jau kaip dabar supratome, darbai gali užsitęsti ir bus baigti iki metų pabaigos. Svarbu, kad jie būtų baigti ir Krekenavos šventovė nušvistų šviežiomis spalvomis“, – kalbėjo dvasininkas.

Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.

Stogas iš vario

Pasak klebono G. Jankūno, darbų, remontuojant Mažąją baziliką, daug.

„Pagrindiniai dabai – statyba, remontas, restauracija. Pagrindinis ir matomas darbas – stogo keitimas. Kadangi remontui naudojamos europinės lėšos, darbai privalėjo atitikti laikmetį. Todėl stogui keisti rinkomės iš dviejų variantų – čerpių arba vario skardos. Kadangi kaina abiejų dangų beveik tokia pati, pasirinkome vario skardą. Danga lengvesnė, patvaresnė“, – teigė dvasininkas ir tęsė:

„Pradėjus remonto darbus, pamatėme, kad reikia keisti ir tvarkyti sienų siūles. Šie darbai nebuvo numatyti. Pasirodo, kad kalkinės siūlės padengtos betonu, kuris traukia drėgmę ir gadina statinio sienas. Teko siūles visas pašalinti ir dengti kalkių skiediniu. Darbininkams teko kiekvieną siūlę iščiupinėti, betoną iškrapštyti, o po to dengti kalkių skiediniu.“

Grindys bus šiltos

Šuo metu darbininkai darbuojasi Krekenavos bazilikos viduje ir tvarko bokštą.

„Bazilikos viduje keičiamos grindys, – pristatė remonto darbus klebonas. – Senosios grindys iš pušies sudėtos apie 1960 metus. Medinės grindys buvo nuplėštos, pašalintos betoninės. Naujos grindys nešildomos, bet šiltos. Iš naujo buvo išbetonuotos, dedama izoliacinė medžiaga, vėl betonas. Ant viršaus dėsis naujos grindys. Taip viskąsudėjus ,grindys bus šiltos – iš apačios neis šaltis ir drėgmė. Beje, bus šildomos tos grindų vietos, kur stovės suolai. Visų šildomų grindų daryti negalime, nes tai jau būtų prabanga ir brangiai kainuotų.“

Restauruojamas stebuklingas paveikslas

Pasak klebono, viduje Bazilikos jau prasidėjo sienų dažymo darbai.

„Skutamas senasis dažų sluoksnis, restauruojamos ištrupėjusios skliauto dalys. Bus sugrąžintas vidaus dekoras, koks buvo pastačius šventovę. Spalva turi atitikti visus architektūrinius reikalavimus. Nebeliks senojo dekoro, kuris netinka dabarčiai ir darkė visą ansamblį“, – pristatinėjo remonto darbus dvasininkas ir pasidžiaugė:

„Iki remonto pabaigos į Krekenavos baziliką sugrįš stebuklingas Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslas. Jis šiuo metu restauruojamas Prano Gudyno restauravimo centre. Į šventovę jis sugrįš įrėmintas į paauksuotus rėmus.“

Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.

Oras palankus remontui

Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas dr. G. Jankūnas aiškino, kad restauruojami ir bažnyčios bokštai.

„Keičiama bažnyčios bokštų skardinė dalis – jie bus uždengti taip pat vario skarda. Dabar dirbama prie vieno bokšto, o kovo mėnesį darbininkai pradės ir antrojo bokšto remonto darbus. Dirbama neskubant. Teko keisti po skarda esančias medines stogo dalis. Jos buvo visiškai supuvusios. Darbininkai dirba neskubėdami. Jų darbus ant stogo koreguoja oras. Pučiant stipriam vėjui, lyjant, dirbti ant bokštų negalima – nesaugu“, – teigė klebonas ir pasidžiaugė, kad šios žiemos orai labai palankūs bažnyčios remontui, kuriuos atlieka bendrovė „Statybos kodas“.

Prašys pinigų

Klebonas priminė, kad Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos restauracijai pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų veiksmų programas, gauta 1,7 mln. eurų.

„Dalis lėšų jau panaudota. Jos išleistos projektavimo darbams. Rangos darbams liko apie 1,5 mln. eurų. Deja, darbų atsiranda daugiau nei buvo suplanuota. Darbų rangovas labai geranoriškas ir dalinasi savo pelnu. Jie žino, kad neturime iš kur paimti papildomų pinigų. Kadangi matome, kad lėšų nepakaks, pateikėme prašymą Panevėžio rajono savivaldybei. Prašymo neatmetė ir tikimės, kad 2020 metų biudžete jie bus numatyti“, – kalbėjo apie lėšas kunigas G. Jankūnas.

Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.

Atsirado papildomų darbų

Krekenavos bazilikos vidaus interjero darbus atlieka bendrovės „Senamiesčio restauratoriai“.

„Jau prasidėjo ir vidaus interjero darbai. Atliekamas sienų valymas, šalinami seni dažai ir sienos ruošiamos dažymui. Dar bus tvarkomi lipdiniai. Tvarkėme išorės sienų siūles. Valyti jas nebuvo sudėtinga, bet sudėtingiau buvo atkurti autentišką kalkių skiedinį. Pakankamai ilgai tvarkėme bazilikos grindis. Teko plėšti, skaldyti senąsias grindis ir kloti naujas. Darbams atlikti turime laiko iki šių metų rudens pradžios, bet jie gali nusikelti, nes vis atsiranda papildomų darbų“, – sakė darbų vadovas Povilas Milkius.