Mintis statyti daugiabutį namą savo darbuotojams kilo Ilzenbergo dvaro savininkui Vaidui Barakauskui.

Nusprendė pasirūpinti savo darbuotojais

Į neseniai rekonstruotą, gražia aplinka bei savo ekologiniu ūkiu garsėjantį Ilzenbergo dvarą darbuotojai važinėja ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir atokesnių vietų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kai kurie toliau gyvenantys mūsų darbuotojai į darbą automobiliu važinėja kasdien, kai kurie apsistoja pas aplinkinius ir namo grįžta tik savaitgaliui. Viešojo transporto infrastruktūra šiame krašte yra prasta, todėl žmonėms, neturintiems savo automobilio, apskritai sunku nusigauti iki darbo vietos.

Bandydami spręsti šią problemą dalį savo darbuotojų įkurdinome pačiame Ilzenbergo dvare ir jo prieigose jau pastatytuose trijuose butuose ir trijose sodybose. Bet plečiant dvare vykdomą veiklą to nepakanka, todėl nusprendėme savo darbuotojams statyti ir daugiabutį namą“, – sakė V. Barakauskas.

Statys modernų namą

Vos už keturių kilometrų nuo Ilzenbergo dvaro, Oniškio kaime, atsirasiantis daugiabutis namas yra išskirtinis įvykis.

Rokiškio rajone daugiabutis namas nebuvo statomas nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo laikų.

Prieš porą metų pačiame Rokiškyje statyti daugiabutį sumanė Rokiškio verslo klubas. Tačiau daugiabučio namo statyba tokioje kaimiškoje vietovėje kaip Onuškis yra išskirtinis įvykis – Lietuvos kaime toks namas bus statomas pirmas kartą per pastaruosius 30 metų.

Vaizdingoje vietoje iškilsiančiame dviejų aukštų daugiabutyje iš viso bus 16 butų – po aštuonis skirtingo dydžio butus kiekviename aukšte. Numatyta, kad name bus įrengti vieno, dviejų ir trijų kambarių butai.

Šis kaime pastatytas daugiabutis bus modernus. Ant namo stogo bus sumontuotos saulės baterijos, įrengtas geoterminis šildymas, o pastatas atitiks A+ šilumos klasės reikalavimus.

Daugiabutyje bus įrengtos visos šiuolaikiniam būstui reikalingos, modernios sistemos ir sprendimai. Bus pasirūpinta ir namo aplinka. Daugiabutis turės vidinius kiemelius, vaikų žaidimo aikštelę ir vizualiai derės prie aplinkos.

Vizualizacija
Foto: Organizatorių nuotr.

Siekia harmonijos su gamta

„Įgyvendinę šį projektą galėsime kalbėti ne tik apie naujos gyvenimo kokybės Lietuvos kaime eros pradžią, rūpestį savo darbuotojais, bet ir atsakingą požiūrį į ekologiją“, – tikino V. Barakauskas.

Pasak verslininko, šis kaime pastatytas daugiabutis padės plėsti dvaro veiklą įgyvendinant darnos ir harmonijos su gamta filosofiją.

„Gamtą mažiau terš ne tik mažesniu atstumu į darbą automobiliais važinėsiantys mūsų darbuotojai. Minėtą filosofiją pagrindžia ir paties daugiabučio projekte numatyti darnūs sprendimai tiek dizaino, tiek ir inžineriniu aspektais“, – sakė Ilzenbergo dvaro valdytojas.

Kvalifikuotų darbuotojų trūksta

Iš viso Ilzenbergo dvare, augalininkystės ir gyvulininkystės ūkiuose, maisto gamybos įmonėje dirba 30 nuolatinių ir 20 sezoninių darbuotojų. Į darbą dvare važinėja vilniečiai, žmonės iš Kėdainių, Klaipėdos rajonų ir kitų šalies vietų.

V. Barakauskas sakė, kad tokią situaciją sąlygojo nepalanki demografinė padėtis – kvalifikuotų darbuotojų iš netolimų gyvenviečių paprasčiausiai nėra, todėl jų reikia kviestis iš tolimesnių regionų.

Skaičiuojama, kad gyventojų dėl migracijos Rokiškio rajone kasmet sumažėja bent po kelis šimtus. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. į šį kraštą gyventi atvyko 900 žmonių, tačiau rajoną paliko 1,3 tūkst. gyventojų. Iš viso per du dešimtmečius Rokiškio rajonas neteko daugiau nei trečdalio gyventojų.

„Vietinių specialistų yra mažai, jaunimas išvyksta mokytis arba į užsienį, arba į didmiesčius ir tik nedidelė dalis jų sugrįžta – rajono demografinė situacija apskritai darbdaviams nepalanki. Todėl turime ieškoti norinčių dirbti žmonių ir iš tolėliau.

Ilzenbergo dvarą aplankančių turistų skaičius kasmet auga, ūkio gamybos apimtys plečiasi, akivaizdu, kad ateityje prireiks ir daugiau darbo rankų. Todėl norime pastatyti daugiabutį, kuriame mūsų darbuotojai galėtų gyventi ne prasčiau, o netgi geriau nei mieste“, – sakė V. Barakauskas.

Vien gero uždarbio nebepakanka

Pasak verslininko ne tik jis, net ir kiti didesni Rokiškio rajono darbdaviai bei politikai pastebi, kad pritraukti specialistus į regioną nebeužtenka solidžių atlyginimų.

„Todėl reikia kartu kurti infrastruktūrą, galinčią pritraukti gyventi specialistus su šeimomis. Reikia darželių, mokyklų, geros viešojo transporto infrastruktūros, laisvalaikio ir sporto objektų.

Neseniai čia atsirado ir baseinas, netrūksta kultūros renginių, tad veikti čia tikrai yra ką. Bet patogus ir jaukus gyvenamasis būstas – vienas iš svarbiausių žingsnių, norint pritraukti ir išlaikyti žmones.

Juolab, kad važinėti į darbą iš toli žmonėms yra brangu ir nepatogu, o gyventi atskirai nuo savo šeimos – taip pat nėra optimalus sprendimas. Mums svarbu, kad būtų sukurtos puikios gyvenimo sąlygos dvaro darbuotojams ir jie būtų laimingi. Pastatytame daugiabutyje bus ir trijų kambarių butų, kuriuose darbuotojai galės gyventi su savo šeima“, – sakė V. Barakauskas.

Išsiskiria unikaliu ūkiu

2015 metais savo įkūrimo 500 metų jubiliejų paminėjęs Ilzenbergo dvaras yra įsikūręs Rokiškio rajone, prie pat Latvijos sienos, tarp Ilgio ir Apvalaso ežerų.

Ilzenbergo dvaras garsėja ne tik poilsiui pritaikytomis gražiomis dvarvietės erdvėmis, šimtamečiu parku, legendomis apipintu Meilės tiltu į ežero salą, bet ir natūralios žemdirbystės ūkiu - kol kas vieninteliu tokios pilnos apimties dvare esančiu ūkiu ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje.

Vos už kelių šimtų metrų nuo Latvijos sienos esantis Ilzenbergo dvaras jau spėjo patraukti kaimyninės šalies turistų dėmesį, jų skaičius kasmet auga.

Įvertino ir užsienio specialistai

Pernai rudenį Ilzenbergo dvare su Latvijos gidų ir žurnalistų delegacija apsilankiusi per šimtą narių turinčios Latvijos pilių ir dvarų asociacijos (Latvijas piļu un muižu asociācija - LPMA) atstovė Aira Andriksonė (Aira Andriksone) akcentavo puikias šio dvaro perspektyvas turizmo srityje.

„Esu apžiūrėjusi daug dvarų ir Latvijoje, ir Estijoje, ir Lietuvoje, tačiau tokią plačią pažintinę, kultūrinę bei edukacinę programą siūlančių dvarų, kokią siūlo Ilzenbergo dvaras, Pabaltijyje išties yra nedaug“, – tvirtino A. Andriksonė.

Latvijos pilių ir dvarų asociacijos atstovė pabrėžė, kad restauruotų pilių ir dvarų Pabaltijo šalyse tikrai netrūksta, tačiau ne visuomet šie statiniai naujam gyvenimui buvo prikelti turint tolesnio jų panaudojimo viziją, ko negalima pasakyti apie Ilzenbergo dvarą.

„Šis dvaras tarsi gyvas organizmas gyvena pilnavertį gyvenimą ir čia užsukusiems svečiams gali dovanoti kur kas daugiau nei vien tik pažinimo džiaugsmą.

Ilzenbergo dvare įkurtas natūralios žemdirbystės principais veikiantis ūkis ekologiškais produktais aprūpina ne tik dvaro virtuvę, bet ir platesnį natūralaus, sveiko maisto vartotojų ratą tiek savo šalyje, tiek užsienyje.

Jei Ilzenbergo dvaro valdytojai nuosekliai vystys, tai, ką pradėję ir įgyvendins savo sumanymus, tai turistų srautas čia tik augs“, – tikino Ilzenbergo dvare apsilankiusi Latvijos pilių ir dvarų asociacijos atstovė.