Nemuno, Parko gatvių gyventojai šeštadienį galėjo stebėti, kaip greitai auga nevaldomi šiukšlių kalnai. Nors čia, kaip ir dar 19 miesto vietų, įrengta nauja požeminių konteinerių aikštelė, nepraėjus nė parai nuo paskutinio išvežimo penktadienį, atliekos ėmė lipti per sumontuotų 3 kub. m talpyklų viršų. O netrukus aikštelės jau skendėjo šiukšlėse ir dvokė.

„Iš požeminių konteinerių viskas lipo lauk. Žmonės komunalines atliekas jau pylė net ir į popieriaus, stiklo ir plastiko rūšiavimo konteinerius“, – pasakojo į Nemuno g. aikštelę atliekas nešanti panevėžietė.

Pirmadienį vaizdas čia jau buvo pasikeitęs – požeminių konteinerių aikštelė sutvarkyta, išvalyta. Tačiau prie modernių angų palikti ir seniau naudoti įprastieji konteineriai.

Nebaigtos statybos

„Mums šita problema žinoma ir buvo numanoma. Prie Nemuno g. 80 atvežti papildomi du konteineriai, nes aikštelė neatlaikė apkrovos“, – pripažino bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ direktorius Rolandas Ramūnas.

Anot jo, požeminių konteinerių įrengimo projektas Panevėžyje vykdomas dviem etapais. Pirmasis jau baigtas – sumontuota 20 tokių aikštelių su moderniais įrenginiais po žeme. Antruoju etapu planuojama įkurdinti dar 15 tokių pačių aikštelių. Viena jų numatyta tame pačiame Tulpių kvartale Aido gatvėje. Tačiau jų įrengimo darbai prasidės tik kitąmet.

„Pagal gyventojus ir jų atliekų apkrovas šiame kvartale reikalingos dvi tokios aikštelės. Kadangi dabar tėra viena, todėl ir susidarė tokia situacija. Laikinai ją išsprendėme. Reikia suprasti, kad tai lyg nebaigta statyba. Kai ji pasibaigs ir bus tvarka. Daugiau mieste tokių per didelių apkrovų naujose aikštelėse dabar niekur nėra“, – tikino R. Ramūnas.

Anot jo, ateityje atsiras ir virtuvės atliekų konteineriai, o tai dar labiau paskirstys atliekų srautus. Todėl dažniau konteinerių ištuštinti įmonė neplanuoja.

Vis dėlto chaoso pirmadienį būta ir požeminių konteinerių aikštelėje Parko gatvėje, prieš „Cido“ areną. Čia atliekų maišai gulėjo šalia perpildytų konteinerių, o tolėliau ant sušluotos šakų ir lapų krūvos riogsojo suversti ryškiai geltoni odiniai baldai.

Sąmoningumo veidrodis

Atliekų vežėjai akcentuoja, jog netvarka prie konteinerių yra savotiškas panevėžiečių sąmoningumo veidrodis. Nors infrastruktūra Panevėžyje esą tampa vis palankesnė teisingai surinkti atliekas, bet gyventojai vis dar elgiasi neatsakingai.

„Toje pačioje Nemuno gatvės aikštelėje gulėjo suvyniotas kilimas, į bendras atliekas metamas stiklas – to daryti negalima“, – pabrėžė R. Ramūnas.

Anot jo, dėl Nemuno g. perpildytų konteinerių iškilo bėdų, nes daug gyventojų nerūšiuoja atliekų, visas meta į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. „Pastebėjome, kad į tuos pačius konteinerius buvo sumesta ne tik mišrios komunalinės atliekos, bet ir stiklo tara, obuoliai, net kilimas, per parą jie buvo perpildyti, o juk jie kiekvienos dienos rytą išvežami“, – teigė ir Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Vilija Gylienė.

Keis išvežimo dažnumą

Nepaisant savaitgalį prie modernių konteinerių išaugusių atliekų kalnų, Panevėžio savivaldybės administracija linkusi manyti, kad problema tik laikina. Mišrių atliekų vežti dažniau neplanuojama.

Miesto Tarybai jau yra parengtas siūlymas tik kitokiu dažnumu ištuštinti stiklo surinkimo konteinerius. Vietoje šiuo metu galiojančio „ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį“ projekte numatyta „ne rečiau kaip 1 kartą per du mėnesius“. Kiti konteineriai bus ištuštinami pagal galiojančią tvarką.

„Ne rečiau, bet gali būti ir dažniau, atsižvelgus į poreikį. Pvz., nors dabar taisyklėse numatyta, kad plastiko surinkimo konteineriai ištuštinami ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį, bet jie ištuštinami dažniau – kiekvieną savaitę“, – sakė V. Gylienė.