Kaip pasakojo Tulpių g. 8-ojo namo gyventoja Eugenija Šniutienė, pirmadienio popietę viena kaimynė pajuto, kad namuose pasidarė itin vėsu. Netrukus paaiškėjo, kad radiatoriai nešyla visoje laiptinėje – nuo pirmo iki penkto aukšto. Pati E. Šniutienė gyvena dviejų kambarių bute: vienoje patalpoje radiatoriai dar šyla, o kitose – kaip ledas. Tačiau vieno kambario butuose – tikra žiema.

„Antradienio rytą mano bute dar buvo 15 laipsnių šilumos. Naktį miegojau po penkiomis antklodėmis, tačiau kai radiatoriai lediniai, niekas negelbėja“, – pasakojo panevėžietė.

Dingus šildymui beveik visuose butuose, įtarimas krito ant pirmo aukšto kaimynų, prieš gerą savaitę pradėjusių remontą. E. Šniutienė puolė skambinti nurodytu savininkų telefonu, tačiau jau dvi dienos, kaip su jais susisiekti nepavyksta – kiek beskambintų, išgirsta, kad nėra galimybės susisiekti. Pirmadienio vakarą iškviesta ir avarinė tarnyba, tačiau ir šioji gyventojams nieko nepadėjo, nes negali įeiti į butą.

Tulpių g. 8 namas // M. Garucko nuotr.

„Namo pirmininkas tik paaiškino, kad buto savininkai Vokietijoje. Mums visai nesvarbu, jie gali būti kad ir Amerikoje, bet kažkas jų bute remontą juk daro. Šioje situacijoje stebina žmonių neatsakingumas – bent jau būtų palikę kažkokį veikiantį telefono numerį. Dabar net avarinė tarnyba nieko padaryti negali, į butą gi nesilauš“, – piktinosi E. Šniutienė.

Laukti pavasario negali

Antradienio rytą pati E. Šniutienė ėmėsi iniciatyvos, kad butuose pagaliau pradėtų šilti radiatoriai. Skambino miesto Savivaldybei, šilumos tiekėjai „Panevėžio energijai“, taip pat Panevėžio butų ūkiui, tačiau visur atsimušė kaip į sieną. Anot gyventojos, visos įmonės kratosi atsakomybės: „Panevėžio energija“ informavo, kad jie tik rūpinasi, jog šiluma pasiektų namo įvadą, daugiabutį administruojantis Panevėžio butų ūkis teisinosi, jog meistrų niekas neįleidžia į butą, kur galimai sutrikdytas šildymas. O Savivaldybėje panevėžietei paaiškino, kad jeigu kaimynai atlieka paprastąjį remontą, jiems jokio leidimo ar projekto nereikia. Susirūpintų tik tuomet, jei paaiškėtų, jog griaunamos kapitalinės sienos.

„Mes nežinome, kas daroma kaimynų bute, bet panašu, kad ne tik paprastasis remontas. Jau nuo praėjusios savaitės triukšmo neįmanoma tverti. Mes dėl to tikrai nesipiktiname, puikiai suprantame, kad visiems reikia pasidaryti remontą. Bet tokiu atveju reikėtų po remonto sutvarkyti laiptinę – iki penkto aukšto visur dulkės, net namuose būnant jos graužia gerklę. Paprastą remontą darant tiek jų tikrai nebūtų“, – įsitikinusi E. Šniutienė.

Be šildymo likę gyventojai akylai seka orų prognozes – jeigu paspaus šalčiai, o radiatoriai nepradės šilti, bus ne pyragai. Jau dabar žmonės skundžiasi, kad nebegali kentėti – kad ir kiek prisirengtų, šaltis skverbiasi į kaulus.

„Mes priversti šalti, bet atsakingos institucijos tik stumdo viena nuo kitos ir viskas. Taip pavasario laukti irgi negalime, tuo labiau kad yra ir sergančių gyventojų“, – pagalbos šaukiasi E. Šniutienė.

Savavališki darbai

Panevėžio butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Gintaras Ruzgys „Sekundei“ patvirtino, kad Tulpių gatvės 8-ojo namo gyventojai dėl nešylančių radiatorių į avarinę tarnybą kreipėsi pirmadienio vakarą. Atvykę specialistai nustatė, kad tiek šildymo sistema, tiek bendri stovai tvarkingi. Labiausiai tikėtina, kad šilumos tiekimas buvo sutrikęs pirmo aukšto bute, kuriame atliekami remonto darbai. Bėda, kad į šį butą avarinės tarnybos darbuotojai nepateko – savininkai išvykę, o asmenų, kuriems patikėti buto raktai, nepavyko rasti.

„Vis dar ieškome savininkų ar asmenų, kuriems buvo palikti raktai. Įtariame, kad atliekant remonto darbus buvo keisti ir radiatoriai – labai dažnai, kad nereikėtų išleisti vandens iš visos šildymo sistemos, uždaromas stovas ir sudedami ventiliai, kurių neturėtų būti. Tokiu atveju šiluma nebegali kilti į viršų, todėl nešyla ir radiatoriai butuose“, – aiškino G. Ruzgys.

Deja, tokių savavališkų atvejų pasitaiko ne taip jau retai. O įrankių, kaip nubausti pažeidėjus, nėra.

„Gyventojus visuomet įspėjame, bet ne visuomet jie paiso šių pastabų. Dabar svarbiausia kuo greičiau atnaujinti šilumos tiekimą“, – žadėjo pavaduotojas.