Kaip papasakojo kaimynystėje gyvenanti palangiškė Džeivida Laukžemienė, gandralizdis nuvirto sekmadienį, vakare, apie 20.30 val. pareigūnai atvyko į įvykio vietą, kadangi gandralizdis užvirto ant kaimynės stogo, į įvykio vietą atvyko ir gaisrininkai, pasikėlė apžiūrėti lizdą ir šalia lizdo ant stogo rado du gyvus iškritusius gandriukus ir vieną neišsiritusį kiaušinį bei juos įkėlė atgal į lizdą.

Visą gaisrininkų darbą stebėjo namo šeimininkė. Taip pat, yra žinoma, kad tuo metu buvo pranešta gyvūnų globos tarnybai „Nuaras“, kad gandriukai yra gyvi.

„Antradienį tai pavirtino Palangos policijos viršininkas Algirdas Budginas. Aš pati grįžusi vėlai namo, nežinodama situacijos, tą pačią dieną, 23 val. skambinau pagalbos numeriu 112, ten man buvo liepta kreiptis į „Nuarą“. Paskambinau, atsiliepusi darbuotoja man pasakė, kad gavo informaciją iš pareigūnų ir tarnybų, jie pranešė, kad lizdas yra tuščias ir nevyks apžiūrėti. Ilgai kalbėjau, nes buvau įsitikinusi, kad gandriukai yra lizde, pačius gandriukus kartais galima ir patiems pamatyti. Prieš įvykstant nelaimei, ne kartą matėme jų galvytes, kyšančias iš lizdo. Taigi, kadangi lizdas nukrito ant stogo, pagalvojau, jog yra tikimybė, kad jie išgyveno.

Paskambinus „Nuarui“ pasakojau, kaip vaikštinėjau aplink teritoriją ir nemačiau iškritusių gandriukų, tik besiblaškančius gandrus virš stogo, kurie gyveno lizde. Bet mano įtikinėjimas buvo beprasmis. Telefonu kalbėjusi moteris vis tvirtino, kad lizdas tuščias, o gandrai ant stogo, nes tai jų namai ir laikui bėgant jie pakeis lokalizacijos vietą. Buvo liūdna girdėti tokią informaciją, bet supratau, jog turiu tikėti profesionalų žodžiais, nors giliai širdy jaučiau, kad kažkas čia ne taip. Gandrai šalia mūsų namų gyveno porą dešimtmečių, kiekvienais metais grįždavo ir užaugindavo savo vaikučius“, – situaciją nupasakojo palangiškė.

Foto: Palangos tiltas

Visą eigą stebėję palangiškiai pasakojo, jog pirmadienio rytą atvyko komunalinės tarnybos darbuotojai ir jų direktorius. „Su bokšteliu pasikėlė apžiūrėti lizdą ir, kaip nenuostabu, rado sušalusius gandriukus lizde. Jie taip pranešė. Per naktį jie sušalo. O „Nuaras“ sekmadienį neatvyko, nes man tvirtino, kad lizdas tuščias ir nėra ko vykti. Ir kaip gali po tokių įvykių pasitikėti tarnybose dirbančiais žmonėmis. Gandrai dar ant stogo, be namų ir vaikų, nors jau praėjo ne viena diena. Gyvenu šalia ir juos matau, labai gaila jų. O galėjo gandralizdis nenuvirsti, kaimynė ant kurio namo stogo gandralizdis užkrito, kreipėsi į merą prieš metus socialiniame tinkle, jį informavo apie galimą grėsmę. Rekonstruojant Kretingos gatvę buvo iškirsti medžiai, prie kurių su lynais buvo įtvirtintas gandralizdis, o kai buvo baigti kelio renovacijos darbai, gandralizdis ėmė kelti pavojų ir kaimynės namui, ir patiems gandrams. Bet į tą žinutę nebuvo sureaguota“, – nuogąstavo Džeivida.

Moteris dabar tik reziumuoja, jog gandriukai buvo palikti vieni, nukritusiame ir iširusiame lizde, o gandrai jais pasirūpinti jau negalėjo. „Juk tokiu atveju tai turime padaryti mes, žmonės, paskirtos atitinkančios tarnybos, kurios gali išgelbėti šią nekaltą gyvybę bei kurios vadovaujasi tokia pareiga. Tačiau, nors ir buvo kreiptasi, niekuo tai nepadėjo, gandriukai sušalo vieni, – nuoskaudos neslėpė palangiškė. – Dabar tik turime vilčių, kad Palangos valdžia atstatys gandralizdį ir vėl gandrai turės namus ir augins gandriukus, o mus palangiškius džiugins kiekvieną pavasarį parskrendantys gandrai ir jų gandriukai. Labai tikimės ir laukiam, kad kuo greičiau tai būtų padaryta. Nors tokia būtų paguoda“.

Moteris papasakojo, jog šis gandralizdis turėjo ir savo istoriją. Jis net turėjo pasą, šviesaus atminimo ornitologė Lidija Imbrasienė su kaimynu Jonu Žebeliu daug metų skaičiuodavo ir registruodavo gimusius vaikučius. „Norėtųsi, kad jų darbas, nors jų jau nėra, būtų pratęstas ir ateityje, kaip atminimas labai atsidavusiems, nepapratai geriems žmonėms“, – teigė Džeivida, išsaugojusi net publikacijas, buvusias vietiniuose laikraščiuose, apie šį gandralizdį.

Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė Reda Kairienė papasakojo, jog Savivaldybei ši situacija yra žinoma ir ji sprendžiama. „Susisiekėme su ornitologais, kurie mums patarė šiemet lizdo nebeatstatyti, kadangi gandrai dar spėtų išperėti gandriukus, tačiau šie nebespėtų užaugti tiek, kad patys galėtų savarankiškai išskirsti, tad taip būtų sudaryta dar viena grėsmė. Tačiau kitais metais mes tai padarysime, padėsime susikurti naujus namus gandrams.

Dabar sunku pasakyti, ar toje pačioje vietoje, o gal kitur, tam taip pat bus reikalinga ornitologų pagalba. Skaudu, žinoma, kai nutinka tokios nelaimės, ypač skaudu tiems žmonėms, kurie gyvena šalia ir regėjo šią situaciją. Jeigu būtume numanę, kad taip gali atsitikti, būtume ėmęsi atitinkamų sprendimų. Savivaldybė šio lizdo nestatė, juo turėjo rūpintis tie žmonės, kurie jį įrengė. Bet, žinoma, gandrai į šią vietą sugrįžta jau daug metų, sunku ką ir beatsekti. Patikinu, kad likimo valioje mes nepaliksime. Prie gandrų šioje vietoje buvome įpratę visi, bet, kad ir kaip bebūtų skaudu, nutinka visokios nelaimės“, – teigė R. Kairienė.