Pasak „Meridiano“ savininko Aloyzo Kuzmarskio, po to, kai, ėmus gelbėti skęstantį burlaivį, buvo padaryta jo rekonstrukcija ir atstatytas laivas buvo nuleistas į vandenį, jau praėjo beveik septyneri metai.

„Prižiūrėti laivą, kad ir neplaukiojantį, bet stovintį vandenyje, - tai ne tas pats, kas eksploatuoti pastatą. Vanduo, ledas, kiti atmosferos reiškiniai daro nuolatinį poveikį, su kurio pasekmėmis reikia nuolat galynėtis tiek įvairiais specifiniais laivo priežiūros, remonto darbais, tiek ir finansinėmis injekcijomis“, - sako A. Kuzmarskis.

Anot jo, šiuo metu jau yra baigiami dar vasarą pradėti medinės laivo bortų apkalos atnaujinimo darbai. Iš viso bus pakeista apie 30 proc. apkalos lentų abiejuose bortuose.

„Nors ir ne itin patogu, tokius darbus dar galime daryti laivui stovint prie krantinės, panaudodami plaukiojantį pontoną. Tačiau povandeninės laivo dalies tokiu būdu nesutvarkysime, todėl laivas turi būti iškeltas iš vandens. „Meridiano“ istorija rodo, jog tinkamai neprižiūrint burlaivio kas keliolika metų jį prireikia gelbėti, kad nenuskęstų. Todėl periodinis dokavimas yra būtina šio miesto simbolio ilgaamžiškumo sąlyga“, - sako „Meridiano“ savininkas.

Pasak jo, tempti istorinį burlaivį į remonto doką buvo planuojama dar pavasarį, tačiau tada kliūtimi tapo Biržos tiltas, kuris per bandomąjį kėlimą nepasikėlė tiek, kiek reikia, kad „Meridianas“ pro jį praplauktų.

Šiai problemai iškilus aikštėn, Klaipėdos miesto savivaldybė užsakė Biržos tilto ekspertizę, kurios metu tiltas vis dėlto buvo kelis kartus pakeltas.

„Šiuo metu turime tik žodinį Savivaldybės patikinimą, kad Biržos tiltas pasikelia. Kreipėmės ir dėl raštiško patvirtinimo, jog tiltas ir vėl netaps kliūtimi išplaukti „Meridianui“, tačiau kol kas jo negavome. Nepaisant to, jau pradėjome intensyviai ruoštis burlaivį išplukdyti. Jau buvome susitikę su bendrovės „Klaipėdos laivų remontas“ vadovu Alvydu Butkumi ir gavome preliminarią datą, kada ši įmonė gali priimti „Meridianą“ į doką, t. y. apie spalio 26 d. ar kiek anksčiau, priklausomai nuo to, kiek užsitęs kitų laivų remontas doke.

Dėl burlaivio paruošimo remontui, išplukdymo organizavimo, planuojamų darbų sąrašo ir techninės priežiūros apsitarėme su tolimojo plaukiojimo kapitonu, Jūrų kapitonų asociacijos pirmininku Juozu Liepuoniumi, kuris, beje, yra ir VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ valdybos narys, taip pat su Klaipėdos universiteto burlaivio „Brabander“ kapitonu Valdemaru Vizbaru, jo padėjėju Ričardu Ramanausku ir kt.“, - pasiruošimo užkulisius atskleidė A. Kuzmarskis.

Pakėlus „Meridianą“ į doką, planuojama nuplauti, nuvalyti povandeninę laivo dalį, defektuoti dugno, balastinių konstrukcijų būklę, išmatuoti korpuso storį ir, pagal poreikį, atlikti remonto, sutvirtinimo darbus, perdažyti. Sykiu doke bus baigti atnaujinti bortai, ypač tose vietose, kur, laivui stovint vandenyje, to padaryti neįmanoma. Nemažai darbų bus tęsiama ir „Meridianui“ sugrįžus iš doko į savo vietą - planuojama atnaujinti denių dangą ir kt.

Tiksli darbų kaina paaiškės tik juos atlikus, tai priklausys nuo to, kokia yra povandeninės laivo dalies būklė ir kokie darbai bus reikalingi. Tikslinę paramą „Meridiano“ remonto darbams skyrė A. Kuzmarskio vadovaujama Klaipėdos jūrų krovinių kompanija „Bega“, dalis išlaidų bus dengiama ir iš asmeninių A. Kuzmarskio šeimos lėšų.

Iki tol, kol laivas bus išplukdytas į remonto doką, „Meridianas“ ir jame veikiantis restoranas, kaip įprasta, bus atviras lankytojams. Planuojama, kad remonto darbai doke užtruks iki 2 savaičių, po kurių laivas bus grąžintas į savo vietą ir toliau tęs veiklą.

Tikisi, kad tiltas pasikels

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis:

Dėl Biržos tilto kyla įvairių problemų. Viena jo dalis suremontuojama, sugriūva kita. Jo pakėlimas nevyksta sklandžiai. O tam, kad laivą būtų galima pratempti, tiltas turi būti pakeltas iki galo. Dviejų savaičių žiniomis, Biržos tiltas buvo pakeltas kelis kartus iš eilės. Nemanau, kad dėl burlaivio išplukdymo kiltų problemų. Tikriausiai jis bus tempiamas vakare.

Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė įpareigota organizuoti visų suinteresuotų pusių, ir tų, kurie trauks, ir tų, kurie kels, atstovų susitikimą. Jame bus aptartos dokavimo galimybės ir kada geriausia tai daryti.