Vitės bendruomenės atstovai dėl jaučiamos smarvės išplatino raštą miesto valdžios atstovams ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentui. Praėjusią savaitę gyventojų skundas buvo pristatytas Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitete.

Komiteto pirmininkas, Tarybos narys Alvidas Šimkus teigė, kad gyventojai skundžiasi balandžio mėnesį ne vieną dieną jutę smarvę.

Vitės bendruomenės atstovas Antanas Blynas politikus patikino, kad jaučiami kvapai trikdo gyventojus, jie yra stiprūs, todėl reikia imtis veiksmų, kad problema būtų išspręsta.

Bendruomenės atstovų teigimu, tai ypač vargina karantino metu, kai atsidarius langus norisi švaraus oro, o ne smarvės. Tačiau identifikuoti, kokius konkrečiai kvapus žmonės jaučia, jų apibūdinti negalėjo.

„Yra labai stiprūs kvapai. Visi, kurie čia gyvename, tai jaučiame“, - sakė A. Blynas.

Vitės kvartalo gyventojai teigia, kad smarvę juto balandžio 8, 9, 22, 24 dienomis įvairiu metu - ir naktį, ir paryčiais, ir pirmoje dienos pusėje.

Sutrikimų nefiksavo

Bendrovės „Klaipėdos nafta“ aplinkos saugos vadovė Jurgita Lengvytė patikino, kad peržiūrėjo minėtu laiku vykusius darbus bei procesus ir jokių nukrypimų ar sutrikimų nepastebėjo.

Taip pat, pasak J. Lengvytės, nebuvo fiksuota ir padidėjusio lakiųjų organinių junginių kiekio, kurį matuoja davikliai įmonės teritorijoje.

„Nurodytomis dienomis ribinės vertės nei teritorijoje, nei išorėje nebuvo viršytos“, - sakė J. Lengvytė.

Bendrovės Krovinių terminalo vyriausiasis technologas Gintaras Gvezdauskas nurodė, kad kai kuriomis nurodytomis dienomis vyko krovos darbai, bet pabrėžė, kad veikia rekuperacijos įrenginys ir procesas yra kontroliuojamas.

Atidžiau žvelgs po karantino

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas sakė, kad skundų gauta ne tik balandį, ir siūlė pažiūrėti į problemą plačiau.

Jo teigimu, padėtį kiek sunkina tai, kad vienoje vietoje yra dvi įmonės, vieni jų kraunami produktai panašūs, kiti skiriasi. Tarša kvapais, R. Grigaliūno teigimu, jaučiama ne tik Vitės kvartale, bet ir Herkaus Manto gatvėje bei už jos.

„Pagrindinės problemos yra trys: oro tarša iš talpyklų, kai kraunamas mazutas, geležinkelio estakada ir naftos produktų garų deginimo įrenginys“, - nuomonę išsakė R. Grigaliūnas.

Jo teigimu, „Klaipėdos naftai“ išleidžiant mazutą iš geležinkeliu atvežtų cisternų, jų viršuje atidarius liuką reikia atsukti sklendę. Atvira ertmė uždengiama dangčiu, tačiau, pasak R. Grigaliūno, jie galėtų būti tobulesni, nes dabar kelias minutes naftos produktai garuoja. Taip pat pildant talpyklas slėgiui pasiekus tam tikrą ribą atsidaro vožtuvai ir esą nėra žinoma, kaip dažnai ir kaip ilgai jie būna atsidarę.

R. Grigaliūnas teigė, kad, nuslūgus koronaviruso problemų bangai, bus atidžiau nagrinėjama smarvės Vitės kvartale problema ir uosto įmonių veiksmai jai spręsti.

Žada pagerėjimą

J. Lengvytė teigė, kad bendrovė ketina įsirengti naują rekuperavimo įrenginį, kuris surinks ir valys teršalus, susidarančius vožtuvų atsidarymo metu.

Planuojama, kad cisternos šiemet bus prijungtos prie naujos sistemos, kuria surinkti naftos produktų garai bus nukreipti tiesiai į teršalų valymo įrenginį.

„Klaipėdos naftos“ atstovė priminė, kad žmogus naftos produktų kvapą pradeda jausti tuomet, kai lakiųjų organinių junginių koncentracija ore pasiekia 0,3 mg/kub. m, o ribinė vertė yra 5 mg/kub. m.

Didžiausia leidžiama kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore yra 8 europiniai kvapo vienetai. Pagal Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atliktą kvapų sklaidos modeliavimo schemą, Melnragės gyvenamosiose teritorijose nustatyta „Klaipėdos naftos“ skleidžiamų kvapų koncentracija svyruoja nuo 0,8 iki 1,3 kvapo vieneto, o Vitės kvartalo teritorijose - nuo 0,09 iki 0,87 vieneto.

Pasak J. Lengvytės, yra parengtas aplinkosauginių priemonių planas, kurį įgyvendinus planuojama minėtą kvapo koncentraciją sumažinti perpus - nuo 1,3 kvapo vieneto iki 0,6, o metinę taršą siekiama sumažinti 40 proc.

Tikimasi, kad gyventojų padėtis pagerės, nes nauja įranga planuojama valyti ir junginius, kuriuose yra sieros.