Pasaulinė švyturių diena Lietuvoje šiemet bus minima septintą kartą. Pasaulyje kasmet šią dieną atveriama apie 500 švyturių.

Švyturių entuziastas, farologas Aidas Jurkštas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad šiemet lankytojams bus atviras tik Klaipėdos švyturys. Jį lankyti šį šeštadienį bus galima nuo 11 iki 18 valandos.

Iš viso Lietuvoje yra 4 švyturiai: Nidoje, Juodkrantėje, Šventojoje ir Klaipėdoje. Uostamiesčio švyturys yra seniausias Lietuvoje, saugios laivybos požiūriu laikomas pagrindiniu šalies švyturiu.

Praėjusiais metais, pasak A. Jurkšto, Klaipėdos švyturyje apsilankė daugiau nei 1 500 žmonių - daug šeimų su vaikais, senjorų, jaunimo, nepabūgę laukusių beveik 200 laiptelių. Viena mergina specialiai net iš Vilniaus atvyko išsinuomotu automobiliu, kad galėtų pasižvalgyti nuo švyturio viršaus. Kai kurie lankytojai į švyturį pakilo su augintiniais.

A. Jurkštas džiaugėsi, kad yra žmonių, kurie palaiko jūrinės kultūros idėją, tačiau pripažino, kad šiuo metu Lietuvos švyturiais nėra rūpinamasi taip, kaip turėtų būti.

„Yra prasidėjęs švyturių perdavimo savivaldybėms procesas ir dabar tie švyturiai kabo ore. Galbūt šiemet, galbūt kitąmet jie bus perduoti savivaldybėms. Palangos savivaldybė perimtų Palangos ir Šventosios švyturius, Neringos savivaldybė - Nidos švyturį. Galbūt tada jie bus atverti turizmui, o dabar kol kas yra bevaldystė“, - svarstė pašnekovas.

A. Jurkštas sakė „išsiprašęs“, kad į švyturį būtų įleisti žmonės, nes tai esanti labai įspūdinga atrakcija.

„Reikia įveikti ir baimę, net ne visi išdrįsta. Būna, kai kurie pradeda lipti, bet sugrįžta atgal. Vis dėlto 40 metrų aukštis. Užlipus ten, žinoma, vaizdai įspūdingi: Klaipėda, Kuršių nerija, uostas, Melnragė, Neringa - viskas matosi. Tad lauksiu visų, kurie nori laisvai į švyturį pakliūti“, - lankytojus viliojo šventės organizatorius A. Jurkštas.

Tikslas - švyturių turizmo žiedas

Švyturių entuziastas tikisi, kad pavyks įgyvendinti idėją Šventojoje įrengti švyturių muziejų. Galbūt būtų keičiama ir švyturio išvaizda, svarstoma galimybė įrengti ir liftą. Jeigu pasisektų tai įgyvendinti, tai būtų turbūt vienintelis švyturys pasaulyje, į kurį galėtų pasikelti neįgalieji.

Be to, šalia yra pastatas, kuriame būtų muziejus. A. Jurkštas ten eksponuotų savo surinktą didžiulę kolekciją švyturių modelių ir su švyturiais susijusių kitų eksponatų.

Taip pat norima įrengti ir švyturių miniatiūrų parką. Erdvėje šalia Šventosios švyturio iškiltų 3-4 metrų aukščio senųjų švyturių, išnykusių per karą, ir gražiausių Baltijos jūros regiono švyturių modeliai. Toks parkas, A. Jurkšto žiniomis, yra tik Lenkijoje, tad tai būtų antrasis toks parkas pasaulyje.

Tikimasi, kad bus atkurtas ir Šventosios uostas, o tada būtų galima bandyti prisijungti prie Baltijos jūros švyturių turizmo žiedo.

„Turiu ryšių su lenkais, latviais, skandinavais. Yra daug švyturių aplink Baltijos jūrą, kurie vasarą atveriami. Galėtume padaryti švyturių turizmo žiedą, paskatinti žmones važiuoti aplink Baltijos jūrą, lankyti švyturius. Toks turizmas jau egzistuoja, tik mes jame dar nedalyvaujame“, - pasakojo A. Jurkštas.

Jis viliasi, kad tai taps realybe po 2-3 metų, jeigu bus įveiktos biurokratinės kliūtys.